Jeugd begint later met alcohol Verzet tegen sancties groeit Duitse moslims: 'Shariapolitie was pr-stunt' IN HET NIEUWS 3 Nederlandse jongeren werden eerder de zuipschuiten van Europa genoemd, maar ze beteren hun leven. Nu de ouderen nog, vooral de babyboomers. 66 Die paar raddraaiers spreken niet uit onze naam TILBURG - Bij de 13-jarige Anouk uit Tilburg zijn thuis duidelijke af spraken gemaakt. „Ik heb nog nooit alcohol gedronken of ge proefd. Thuis zou ik het nu ook niet mogen", vertelt ze. Haar vrienden zijn van dezelfde leef tijd en houden het ook netjes bij een glaasje fris. „Ik heb mijn va der wel eens gevraagd of bier lek ker was. Voor volwassenen wel, zei hij, maar niet voor mij. Het lijkt me ook helemaal niet lek ker." Werden Nederlandse jongeren een paar jaar geleden nog 'de zuip schuiten van Europa' genoemd, nu lijken de meeste jonge pubers een stuk verstandiger. In tien jaar tijd is het aantal jonge ren tussen de 11 en 16 jaar dat ooit een glaasje alcohol heeft gedron ken, sterk afgenomen. Vooral 12- en 14-jarigen houden het vaker bij een glaasje fris. Pubers begin nen steeds later met het drinken van alcohol. Dat blijkt uit een in- ternationaal onderzoek dat in Ne derland door de Universiteit Utrecht, het Trimbos-instituut en het Sociaal en Cultureel Planbu reau is gedaan. De onderzoekers schrijven de 'cultuuromslag' voor namelijk toe aan de Nederlandse ouders. „Ouders zijn strenger geworden, voelen zich verantwoordelijk en kunnen ook ingrijpen. Het besef dat alcohol schadelijk is voor de ontwikkeling van jongeren, lijkt gemeengoed te zijn geworden", al dus Tom ter Bogt, een van de on derzoekers van de Universiteit Utrecht. Ook de pubers zelf lijken zich te realiseren dat alcohol drin ken niet goed voor ze is zolang ze nog in de groei zijn. De onderzoekers denken niet dat een gunstige kentering als deze nog eens zal voorkomen. Mooier dan dit wordt het waarschijnlijk niet, denkt Ter Bogt. „Het kan zijn dat er nu een soort bodemni veau is bereikt. Hoe dan ook: wij bestempelen deze uitkomst als spectaculair." Het onderzoek is gedaan nog voor dat de leeftijdsgrens van alcohol en tabak in Nederland begin dit jaar werd verhoogd naar 18 jaar. Dit was eerder 16 jaaF. Zo'n wets wijziging zou volgens Ter Bogt tien jaar geleden niet haalbaar zijn geweest. „Op politiek gebied niet, maar ouders keken er toen ook heel anders tegenaan." Welke effecten het invoeren van de nieuwe leeftijdsgrenswet op de alcoholconsumptie heeft, zal pas over een paar jaar duidelijk worden. DRANK EN LEEFTIJD Er was gisteravond in Brussel een extra spoedvergadering van de am bassadeurs van de EU-landen no dig om een eerder overeengeko men sanctiepakket bekrachtigd te krijgen. De invoering ervan werd echter enkele dagen uitgesteld om het staakt-het-vuren in het oosten van Oekraïne een kans te geven. De EU had vrijdag al overeenstem ming bereikt over het uitbreiden van de maatregelen, maar meerde re landen twijfelden omdat er een staakt-het-vuren is in Oost-Oekraï- ne. Het bestand lijkt niet overal stand te houden. Er is unanimiteit nodig om de strafmaatregelen af te kondigen. Premier Medvedev van Rusland liet gisteren weten dat eventuele nieuwe sancties grote gevolgen hebben. Hij zinspeelde op een vliegverbod boven Rusland voor alle westerse luchtvaartmaatschap pijen. "Als westerse bedrijven ons luchtruim moeten mijden, dan kan dat tot het failliet van veel luchtvaartmaatschappijen leiden, die nu al moeite hebben om te overleven", aldus Medvedev. Ook zei hij dat 'degene die strafmaatre gelen instelt duidelijk moet besef fen dat dit uiteindelijk tot proble men leidt'. De nieuwe strafmaatregelen van de Europese Unie zijn onder meer gericht tegen de Russische energie maatschappijen Rosneft en Ga zprom, waarvoor het moeilijker wordt geld te lenen in de EU. Ook zouden opnieuw enkele tientallen Russische prominenten op een zwarte lijst zijn geplaatst, waar door zij niet naar de Europese Unie mogen reizen en hun tegoe den worden bevroren. Ondanks het bestand in Oost-Oek- raïne is gisteren opnieuw melding gemaakt van gevechten en artille riebeschietingen. Inwoners van de steden Donetsk en Marioepol spra ken over explosies en schoten in buitenwijken. Het is onbekend of daarbij slachtoffers zijn gevallen. Volgens hun woordvoerder, de be keerling Sven Lau (33), waren de beelden van bebaarde jonge man nen in oranje veiligheidshesjes - met daarop het Engelstalige op schrift 'Sharia Police' - een actie om aandacht te trekken. De man nen liepen 's avonds door de bin nenstad van Wuppertal en wezen discobezoekers op verboden die volgens de islam gelden: geen al cohol, geen drugs, niet gokken, geen prostitutie. Duitse politici spraken over een 'oorlogsverklaring'. Minister Tho mas De Maizière (CDU, Binnen landse Zaken) waarschuwde dat de sharia, de islamitische wetge ving, 'op Duits grondgebied niet wordt getolereerd'. Ook gematig de islamitische woordvoerders dis tantiëren zich van de salafïstische ordebewakers. „Die paar rad draaiers spreken niet uit onze naam", zei de voorzitter van de Centrale Raad van Moslims. De autoriteiten zijn mede gealar meerd omdat Sven Lau, een oud-brandweerman die zich nu Abou Adam noemt, actief geld in zamelt voor de strijd van jihadis- ten in Syrië en Irak. Ook zou hij moslims ronselen voor de strij ders van IS. Om die reden werd Lau eerder al opgepakt. Lau is een volgeling van 'haatpre- diker' Pierre Vogel (36), een oud-bokser die tegenwoordig door het leven gaat als Abu Ham- za. Vogel wordt er eveneens van verdacht strijders voor Syrië en Irak te ronselen. Beiden reageren op de commotie met een videobericht waarin zij het optreden van de shariapolitie verklaren als een onschuldige aan sporing voor jonge moslims om hun leven te beteren. Commentatoren denken dat de ra dicale moslimleiders, geschrok ken van alle aandacht, proberen de kwestie te bagatelliseren. De Duitse veiligheidsdiensten zien een concreet gevaar in de ac tiviteiten van salafïsten als Lau en Vogel. In de deelstaat Noord- rij n-Westfalen, waar Wuppertal ligt, zouden rond tweeduizend moslims er fundamentalistische ideeën op nahouden. Net als in Nederland en andere westerse landen maken ook de Duitse autoriteiten zich zorgen over binnen hun grenzen levende moslims die willen vechten voor IS. Geschat wordt dat er zo'n vier honderd actief zijn, maar ver moed wordt dat het om enkele duizenden gaat. Een enkeling van hen komt in het nieuws, zoals de Duitse moslims die deze zomer zelfmoordaansla gen uitvoerden in Irak. Dit week einde berichtte de krant Bild dat de Berlijnse ex-rapper Deso Dogg is opgeklommen tot adjudant van IS-leider Al-Baghdadi. DINSDAG 9 SEPTEMBER 2014 het goede voorbeeld 3S§8' door Kim Jacobs In 2003 had 70 procent van de kin deren uit groep 8 van de basis school ooit alcohol gedronken; vo rig jaar was dat nog maar 17 pro cent De winst die bij jongeren wordt ge boekt, valt weg tegen groeiende problemen bij ouderen. Het aantal 55-plussers dat hulp vraagt om te stoppen met alcohol, steeg tussen 2004 en 2013 met 61 procent Per jaar melden 8000 tot 9000 ouderen zich bij de verslavings zorg wegens een alcoholpro bleem. Tien jaar terug waren dit er 3500. 71 procent van de 55-plussers in de verslavingszorg komt vanwege alcohol. Voor alle leeftijden is dit 46 procent Artsen verwijzen ouderen steeds vaker naar verslavingsinstellingen. Bij verschillende gezondheidspro blemen (botbreuken of maag-, darm- en leveraandoeningen) is de oorzaak vaak alcohol. I Nederlandse jongeren stonden bekend als grote drinkers; dat beeld is sterk achterhaald, foto Laurens Aaij/HH BRUSSEL - Het verzet binnen de Euro pese Unie (EU) tegen strenge econo mische sancties tegen Rusland neemt toe. Steeds meer landen vre zen de toorn van Rusland, dat dreigt met harde tegenmaatregelen. door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Radicale moslims die in Duitsland opschudding veroorzaak ten door in Wuppertal als religieu ze politie te patrouilleren, beweren dat het ging om een publiciteits stunt Centrale Raad van Moslims

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3