Geld verdienen met ebola GEZOND 19 V HUISARTS Iedere dag gaan er op de we reld ongeveer een kwart miljoen mensen dood. Dat heb ik onlangs eens uitge rekend om de dood van de 298 mensen aan boord van vlucht MH17 te kunnen plaatsen. Het houdt me bezig: bijna driehon derd mensen geofferd aan de grillen van geïndoctrineerde dwazen. Het komt allemaal zo dichtbij. Veel verder van ons bed speelt zich een ander drama af: ebola. Het aantal doden van de huidige uitbraak bedraagt al ruim 1.500:5 MHi7-vluchten. En iedere week komt er een half vliegtuig bij. Ebola is weliswaar nieuws, maar houdt de gemoederen vooralsnog minder bezig dan vlucht MH17. Ebola is een levensgevaarlijk vi rus, waaraan meer dan de helft van de geïnfecteerden overlijdt. Toen ik in de tachtiger jaren in Kenia werkte, was er ebola. Ook toen ik een paar jaar geleden in Oeganda was. Honderden doden. De eerste gevallen dateren van 1976, toen een uitbraak plaats vond aan de Ebolarivier in Con go. Bijna veertig jaar geleden. En waarom is er dan nog steeds geen ebolavaccin of een adequaat medi cijn? Waarom geen antwoord van wetenschappers of van de farma ceutische industrie? Te ver van ons bed, te weinig slachtoffers? Waarom is er nog steeds geen goed malariavaccin? Malaria, goed voor ongeveer een miljoen doden per jaar. Was de gevaarlijke vorm van malaria een westerse ziekte, dan was er al lang een oplossing gevonden ver voorbij het muskietennet. Hiv was in 1984 al jaren bekend in Oeganda. Het werd toen nog de slimming disease - de verma geringsziekte - genoemd. Weten schappers gingen er pas serieus mee aan de slag toen hiv ook op dook onder homoseksuelen in Los Angeles. Het westen werd im mers bedreigd. Voor de onderzoe kers lonkte er eeuwige roem bij het in kaart brengen van het vi rus en het vinden van geneesmid delen. Nu ebola eindelijk het westen be dreigt, schrikken westerse weten schappers wakker. Eeuwige roem ligt in het verschiet, maar boven al valt er voor de farmaceutische industrie eindelijk geld te verdie nen aan ebola. Veertig jaar na da to. Tot nu toe zijn er wel een vac cin en twee antivirale middelen ontwikkeld, maar de werking er van is twijfelachtig. Ze geven ech ter wel hoop en reduceren angst. De reden dat de uitbraak epidemi sche vormen aanneemt, is vol gens deskundigen te wijten aan de angst onder de bevolking, die wegvlucht uit het ziekenhuis, weg van de plek waar je dood gaat. Een terechte angst als je met koorts en slechts vermeende ebo la opgenomen bent. Als tweede reden worden de rituelen ge noemd die plaatsvinden tijdens traditionele begrafenissen. Is af scheid nemen in een maanpak dan een reëele optie? De derde en belangrijkste reden is naar mijn mening de desinteresse van de farmaceutische industrie in een ver-van-mijn-bed-ziekte waar commercieel niets te halen valt. En die hoopvolle medicijnen dan? Zelfs die hoop wordt de slachtoffers onthouden. Want de schaars voorhanden zijnde hoop is uitsluitend bestemd voor wes terlingen. Fitness, bootcamp, yoga, gymnas tiek, spinnen: het bewegingsme nu voor de moderne mens is schier oneindig. En om de paar jaar komt er wel weer een sport of een nieuwe work-out bij. Een van die relatieve nieuwkomers in Nederland is crossfït. Uiteraard overge waaid vanuit de VS, is crossfït de laatste paar jaar ook hier razend populair gewor den. Alle grote steden in ons land herber gen inmiddels een of meerdere crossfit- scholen, boxes genoemd. De filosofie achter crossfït is niet te speciali seren in één specifiek sportonderdeel, om dat dit tot een veel te eenzijdige fysieke ontwikkeling zou leiden. Routine in de workout moet te allen tijden vermeden worden. Crossfit combineert daarom ge wichtheffen met onder meer atletiek, zwemmen, touwtjespringen en gymnas tiek in één trainingsvorm. Deelnemers wacht een pittige training, waarbij functio nele bewegingen op een gevarieerde ma nier en in een hoge intensiteit moeten wor den uitgevoerd. Iedereen traint dezelfde technieken en bewegingen. Alleen de uit voering, weerstand en intensiteit van trai nen wordt individueel aangepast. Jong of oud, lenig of enigszins krakkemikkig; ieder een kan er aan meedoen. Fitnesstoestellen worden niet gebruikt, dus thuis kun je eventueel ook oefenen. Bij de Amsterdamse Mobilis Crossfit Box, zie je al meteen het verschil met de buurfit- ness, aan de andere kant van het gangpad. Bij de fitnessschool zitten eenzame lieden, die op grimmige apparaten eentonige oefe ningen uitvoeren, waarbij je in gedachten een irritant wachtkamermuziekje hoort. In de crossfitbox daarentegen klinkt luide, pompende muziek. De vloer is van zwart rubber. Er staan stoere houten kisten, er hangen touwen uit het plafond en de twaalf deelnemers zijn -zonder uitzonde ring fanatiek. De box heeft de ruige uitstra ling van een garage. Eigenaar en crossfit-instructeur Dave Vonk vertelt dat crossfit destijds ook in een Ame rikaanse garage is ontstaan: „Wij hebben voor onze workouts geen fancy spullen no dig, er zijn geen televisies, geen spiegels en onze deelnemers zijn ook geen modepop jes." De workout of the day (WOD) heet van daag Kelly. De deelnemers hebben zich hiervoor via internet kunnen opgeven. Ie dere dag is er weer andere WOD, vaak met een meisjesnaam als Annie of Fran. „Aan het eind van de workout is iedereen kapot en ligt uitgeteld op de vloer. De enigen die mannen plat op hun rug weten te krijgen, zijn vrouwen, vandaar die vrouwenna- Routine bestaat niet bij cross fit, een vrij nieuwe vorm van fitness. Maar iedere dag zijn er workouts die over de hele wereld hetzelfde zijn. Ze heten Kelly, Fran of Annie. „Aan het eind van de workout is ieder een kapot en ligt uitgeteld op de vloer." men", grapt Vonk. Die benamingen zijn over de hele wereld hetzelfde. Wie bijvoor beeld tijdens de vakantie in Barcelona mee doet aan een crossfitworkout, weet welke stoeipartij hem of haar te wachten staat als Kelly aan de beurt is. De oefeningen bestaan voornamelijk uit na tuurlijke lichaamsbewegingen als duwen, (op)trekken, stoten, werpen, tillen, sprin gen, klimmen en rennen. Om een competi tie-element aan de training toe te voegen en de eigen vorderingen bij te houden, wor den de resultaten van de WOD op een whi teboard bijgehouden. Competitie is er ook in de vorm van de Benelux Competitie (op 4 en 5 oktober op Papendal), waarvoor dit jaar 28 cursisten van Mobilis zich hebben opgegeven. Ze moeten wel eerst door de kwalificatieronde komen. De deelnemers aan Kelly liggen uit te hij gen op de grond. Ze hebben 5 uitputtende rondes gedaan, die bestaan uit een 400-me- tersprint, 30 boxjumps (met 2 benen op een hoge kist springen) en 30 keer een zwa re bal omhoog gooien. De gestelde tijd waarin zij dit parcours konden voltooien - 30 minuten - hebben ze niet allemaal ge haald. Maar niet getreurd, volgende keer be ter. Sommigen kunnen bijna niet wachten op de volgende training. „Het is heel verslavend", vertelt Maike Meij (26), die na vijf minuten alweer zo fit als een hoentje oogt. „Het is mooi te zien dat je lichaam zo veel kan en dat je steeds pro gressie maakt." Vier tot vijf keer per week doet ze mee aan de workouts. „Het is ook het communityge- voel wat me trekt", benadrukt zij. „Ik woon pas in Amsterdam en ik ken door crossfit al veel mensen." Ook Yuri Tchong (44) is fa natiek. Hij deed voorheen aan allerlei spor ten, maar: „Crossfit is meer dan een goede vervanger en maakt al die andere sporten overbodig. Het is heel pittig, het overkomt me ook zelden dat ik de routine binnen de gestelde tijd helemaal afkrijg." Tchong ziet het ook als langetermijninves- tering. „Ik wil als ik 80 ben zonder moeite de trap op komen." Hij vertelt dat hij vol gens Dave Vonk nog acht jaar nodig heeft om allround crossfitter te worden. Zolang gaat hij zeker door, met dat trappenlopen komt het vast goed. En ach, voor niet-cross- fitters zijn er altijd nog roltrappen. CROSSFIT DINSDAG 9 SEPTEMBER 2014 Jos van Bemmel door Anne Salomons Stoeien met Kelly Crossfit vindt plaats in 'boxen' met de uitstraling van een garage, foto Inge Dingena Mol www.mobiliscrossfit.nl;www.crossfit.com reageren? SO/ gezondheii gezondheid@depersdienst.nl Crossfit streeft ernaar meerdere fysieke eigenschappen van het lichaam te trainen, zoals weerstands-/uithoudingsvermogen, kracht, flexibiliteit, snelheid, coördinatie, beweeglijkheid en balans. De oefeningen en technieken train je in verschillende combinaties en in verschillen de volgorde, waardoor geen enkele training hetzelfde is. Trainingen bestaan uit een warming-up, een technisch gedeelte om de bewegingen te leren en een intensieve training WOD (Workout of the day). Er is ook Crossfit speciaal voor kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19