'Olifant kan niet meer als vermaak' VERDIEPING 11 Met wilde dieren in een kooi rondtrekken puur voor ons ver maak: dat vinden dierenbeschermers niet ethisch. WAAR HEBBEN WE HET OVER? fantenhaak zegt hij niet te gebruiken, al is hij er niet principieel tegen. „Vergelijk het met sporen of een zweepje bij paarden. In dierentuinen gebruiken ze ook olifantenha- ken. Maar als je dieren traint op basis van respect en vertrouwen, heb je zo'n haak niet nodig. Van straffen raken dieren ge stresst." Ook in de piste is de omgang met dieren volgens hem verbeterd. Vroeger moesten acts vooral spectaculair zijn, en wilde die ren wild. „Buba kan ook een handstand ma ken en op haar achterpoten staan. Maar dat hoeft niet meer. Mensen vinden het ook mooi om de harmonie tussen zo'n groot dier en mijn kleindochter te zien." Jeffry Freiwald (24) wil niets liever dan zijn vader opvolgen. Het liefst zou hij, net als Lutz vroeger, met roofdieren werken: tij gers, leeuwen, panters. De gevolgen van een verbod op wilde dieren kan hij nog niet overzien. „Ik blijf positief denken en het goede voorbeeld geven. Waar we ook staan, iedereen mag komen kijken hoe wij omgaan met onze dieren." Wel is hij voor de zekerheid twee jaar geleden ook gestart met een carrière als clown. Wat een verbod op wilde circusdieren voor de familie Freiwald betekent? Of Buba, die met haar 39 jaar nog gemakkelijk twintig jaar mee kan, naar een olifantenopvang moet? Lutz haalt zijn schouders op. Hij maak zich druk over andere dingen: dat zijn dieren van de gemeente niet op het grasveld achter de parkeerplaats mogen lo pen, bijvoorbeeld, maar zijn veroordeeld tot de stenen. „Een verbod? Eerst maar eens zien." Dit najaar komt het kabi net met een wetsvoorstel dat wilde dieren in circus sen verbiedt; een van de laatste nog niet uitgevoer de afspraken uit het regeerakkoord. Vierentwintig gemeentes riepen de re gering vorige week op daar haast mee te maken. Zij zouden circussen met oli fanten of tijgers het liefst een vergun ning weigeren, maar dat mag nu niet zomaar. Volgens dierenwelzijnorganisaties zijn wilde dieren niet geschikt om in cir cussen te leven. „Hun welzijn wordt daar ernstig aangetast", zegt Leonie Vestering van Wilde Dieren de Tent Uit, een vereniging van organisaties waaronder de Dierenbescherming. „Ze hebben te weinig leefruimte. Vijf mi nuten een kunstje doen, is geen aflei ding voor een leven in de kooi. Zelfs als ze een buitenverblijf hebben, kun nen dieren die in het wild grote afstan den lopen of regelmatig een sprintje trekken, zich in een circus lang niet ge noeg bewegen." In circussen hebben dieren volgens Vestering een veel beroerder leven dan in dierentuinen. „In dolfinaria zijn ook zeker verbeteringen mogelijk, zoals in de trainingsmethoden. Maar de verblij ven zijn beter afgestemd op de sociale behoeften van dieren, net als in dieren tuinen. Dieren leven er samen, zoals in het wild. Ze kunnen zich er ver schuilen. Dierentuinen hebben ook een educatieve functie. In circussen le ven dieren in beroerde omstandighe den puur voor ons vermaak. Rondrei zen bezorgt hun stress. Dieren die niet gedomesticeerd zijn, doen echt geen kunstjes voor een koekje, zoals een hond. Zo worden jonge olifanten agres sief getraind met de olifantenhaak." Diergedragsdeskundige Hans Hopster van Wageningen Universiteit, die in opdracht van het ministerie het gedrag van dieren in een aantal circussen on derzocht, relativeert het beeld dat elk circusdier een miserabel leven leidt. „Binnen hun mogelijkheden doen cir cussen hun best zo goed mogelijk voor de dieren te zorgen. Die zijn immers hun werkkapitaal." Voor olifanten is een circus volgens hem niet geschikt. „Dat zijn sociale die ren die een kudde nodig hebben en in de natuur veel tijd doorbrengen met het verzamelen van voedsel. In circus sen zie je ze gestoord gedrag vertonen, zoals zwaaien met hun slurf en kop: signalen dat de leefomstandigheden onder de maat zijn." Niet alle dieren die hun natuurlijke ge drag niet kunnen vertonen, hebben daar last van. „Bij leeuwen is dat bij voorbeeld maar de vraag. In de natuur rusten ze bijna de hele dag. En trekken ze dat sprintje omdat ze het leuk vin den of enkel om hun jongen voedsel te bezorgen? Paarden zijn in een circus, waar ze vaak in groepen bij elkaar staan, misschien wel beter af dan bij een paardenmeisje in een box." Aan transport zijn circusdieren zó ge wend, dat ze er volgens de gedragsdes kundige waarschijnlijk niet veel stress van ondervinden. En wat betreft de kunstjes? „Je kunt een vis niet leren vliegen. Olifanten staan in het wild ook op hun achterpoten om bij blade ren te kunnen. Via beloning kan een trainer zulk gedrag uitvergroten." DINSDAG 9 SEPTEMBER 2014 Het aantal wilde circusdieren is de laat ste jaren fors gedaald. Telde actiegroep Wilde Dieren de Tent uit er in 2010 nog 255, vorig jaar waren dat er 186. Naast Buba waren er 7 andere Afrikaan se olifanten en 3 Aziatische. In de categorie steppedieren waren er 4 zebra's, 1 leeuw en 10 tijgers. Verder ging het om 68 kamelen, 8 dro medarissen, 40 lama's, 1 alpaca, 11 slan gen, 4 krokodillen, 9 tropische vogels, 12 exotische runderen, 5 zeeleeuwen en 1 wallaby. De dierenacts worden deels in het buitenland gehuurd. In 2012 werd de laatste aap in beslag genomen. De laatste giraffe in een Ne derlands circus is twee weken geleden gestorven. Hevige koliek werd de 11-ja rige Kenay van Belly Wien fataal. Een optreden van Buba in Freiwalds Menagerie Circus. foto's Herman Engbers/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11