Noord-Ieren in crisis als Schotland onafhankelijk wordt 8 BUITENLAND Meer macht voor Schotland Duizend mensen stierven alleen al in Liberia aan het ebolavirus. Het wordt waarschijnlijk nog veel erger in West-Afrika. MONROVIA - Rond half twee strompelen zes mensen uit een ambulance: vier volwassenen en twee kinderen. Ze wachten voor de hekken van het Elwa-kamp tot binnen matrassen vrij zijn; dus tot er weer mensen zijn overle den aan het ebolavirus. De nu tweehonderd bedden in het door Artsen zonder Grenzen (AzG) gerunde kamp zijn niet vol doende om alle patiënten op te vangen. „Gisteren kwam een taxi een zieke man brengen. We had den geen ruimte. Vier uur later kwam de taxi terug, met het lijk van de man", zegt de Australische Caitlin Ryan van AzG. Ook de ver dubbeling van het aantal bedden, waaraan wordt gewerkt, zal niet voldoende zijn. De doordringende geur van chloor hangt tussen de tenten in het kamp aan de rand van Monro via, de hoofdstad van Liberia. Met het chloor worden mensen en hun kleding ontsmet. In het mid den, in de high-riskzone, houden zich ebolapatiënten, mogelijke pa tiënten en medisch personeel op. Die laatsten werken in gele over alls, met dubbele handschoenen en hoofdkappen, de kieren dicht geplakt met duct tape. Ze wagen hun leven om patiën ten te verzorgen. „Ik voel me in het pak veiliger dan buiten. Daar weet je niet wie besmet is en ben je niet beschermd", zegt de Deen se teamleider Jens Pedersen. „Maar ik ben bang voor wat ik zie. Verschrikkelijk. Hoe snel mensen sterven. De manier waarop." Ebola brengt hoge koorts, diarree, braken en bloedingen met zich mee. Er is nog geen vaccin. Het enige wat de verzorgers in Elwa kunnen doen, is de patiënten eten en drinken geven, en medicij nen tegen braken, diarree en mala ria. Pedersen: „Zodat het lichaam zich kan concentreren op ebola." De uitbraak van de ziekte in vijf West-Afrikaanse landen is de grootste ooit. In Liberia vielen ze ker duizend doden, enkele duizen den mensen zijn ziek. Ryan: „Dat zijn de bekende gevallen. We schatten dat het er in werkelijk heid vier of vijf keer zoveel zijn; In Elwa beginnen de verpleegkun digen in hun handen te klappen. Een ontsmette ex-patiënt verlaat de risicozone. Dominic (24) liep het virus acht dagen geleden op, toen hij zijn neef afzette. Die is in middels dood. „Waarom ik het ge haald heb? Ik weet het niet. Ik heb gegeten als ze zeiden dat ik moest eten, en de pillen geslikt die ze me gaven. De rest is geluk." In het kamp, dat half augustus opende, zijn tot nu toe 35 mensen beter verklaard. Ongeveer 380 mensen overleden er. In het loka le JFK-ziekenhuis, dat naast ebola patiënten alleen nog spoedgeval len doet, liggen die verhoudingen anders. Hier liepen zo'n dertig mensen naar buiten en stierven er 147. Ugandese specialisten, die al zes keer eerder een ebola-uit- braak bestreden, runnen de ver- afgaande op het aantal contacten dat mensen dagelijks hebben." De Liberiaanse regering verordon neerde inmiddels dat alle doden van wie de doodsoorzaak ondui delijk is, verbrand moeten wor den. In een crematorium, buiten Monrovia, met brandstapels van in benzine gedrenkt hout, wor den 120 lijken per dag verbrand. Ik voel me in het pak veiliger dan buiten, daar weet je niet wie besmet is vallen vleugel. Officieel zijn er 35 bedden. Er liggen deze zater dag 57 patiënten. Dr. Kaia Umo Rutto runt de afde ling. „De reden dat bij ons min der mensen sterven, is dat wij wel IV's (voedingsstoffen en medi cijnen direct in de bloedbaan, RG) aanleggen en AzG niet. Ik weet dat AzG niet met naalden werkt vanwege besmettingsge vaar. Patiënten komen hier niet om verzorgd te worden, maar om beter te worden. Dus daar doen we alles aan, ook werken met naal den. Als we twintig procent kun nen redden, is dat beter dan niets." Op een heldere dag lijkt het alsof je de Schotse kustlijn kunt aanra ken vanuit Noord-lerland. Een zeestraat van nog geen 20 kilome ter scheidt beide Britse deelsta ten. De eeuwenoude banden met Schotland zijn voor de Noord-Ier se unionisten de voornaamste be staansreden deel te blijven uitma ken van de unie. De protestanten stammen af van de Schotse kolo nisators die vier eeuwen terug massaal Ierlands provincie Ulster bezetten om er de rebellie van de katholieke bevolking tegen de Britse overheersing de kop in te drukken. Noord-Ierse protestan ten koesteren nog steeds zo'n affi niteit met 'het moederland', dat ze zichzelf als Ulster Scots identi ficeren. Hun nervositeit is nu zo groot, dat komende zaterdag een Noord-Ierse Oranjemars door Edinburgh trekt om de Schotten te vragen nee te stemmen. Als Schotland onafhankelijk wordt, is Noord-lerland een onbe duidend stipje Groot-Brittannië, omringd door twee buitenlanden. „Niemand die zich afvroeg wat er met Noord-lerland zou gebeuren, omdat iedereen, de protestanten incluis, ervan overtuigd was dat Schotland nooit zou opstappen. Nu dat plots een mogelijkheid is, zijn de Noord-Ierse unionisten bij zonder angstig", zegt politiek ana list Peter Geoghegan, die tussen Belfast en Glasgow pendelt. „Het zou een zware, zeer moeilijk te verwerken psychologische klap zijn. Er is een grote migratie van Noord-lerland naar Schotland, ze delen cultuur en geschiedenis, er zijn veel familiebanden. Noord- lerland is zowat een onderdeel van de Schotse westkust, protes tanten zijn veel meer verbonden met Schotland dan met de rest van Ierland. Daarom houdt de re gering in Dublin zich ook afzij dig, uit vrees onrust te stoken in het noorden van het eiland. Het debat over afscheiding heeft aan getoond dat er een probleem is met het argument vóór de unie." Tijdens de Noord-Ierse burgeroor log konden de protestanten op steun uit Schotland rekenen. „Die is nu weggevallen", zegt Geoghe gan. „Bovendien was voor de To- ry-partij van de jaren '60 en '70 het behoud van de unie heilig en dat is ook niet langer het geval. De protestanten beseffen dat de steun vanuit Westminster en van de Britse bevolking in zijn geheel er niet meer is. Het Noord-Ierse unionisme maakt daarom al enke le jaren een identiteitscrisis door, die zal verdiepen door de Schotse kwestie." De Britse regering is van plan Schotland meer macht te geven als de Schotten ervoor kiezen bij Groot-Brittannië te blijven. De Schotse regering krijgt meer zeg genschap over belastingen, uitga ven en de verzorgingsstaat, aldus de Britse minister van Financiën, George Osborne tegen de BBC. De maatregelen worden van kracht zodra blijkt dat de Schot ten in het referendum van 18 sep tember tegen afscheiding hebben gestemd. Wachten op de dood om zelf een bed te krijgen REPORTAGE EBOLA door onze correspondent Rik Coverde Jens Pedersen, teamleider AzG Zieken in het Elwa-kamp bij Mon rovia zitten buiten hun tenten te wachten tot ze beter worden, of sterven, foto Rick Goverde door onze correspondent Mario Danneels BELFAST - Nu de voorstanders van een onafhankelijk Schotland in een peiling voorop liggen, worden de Noord-Ierse protestanten erg onge rust. Als hun buur binnen Groot- Brittannië zich losrukt uit de unie, dreigt een identiteitscrisis voor Noord-lerland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8