The Big Four Italiaanse trots aan gort Uitslag Kustloop 42 SPORT KUSTLOOP Erwin Harmes en Anjolie Engels winnen de achtste editie van de Kustloop. Maar pas over vier weken willen ze in topvorm zijn. IMULA I V PRBMIO IA *eri** Vannacht komt er een einde aan een tijdperk. Vannacht wordt in New York een grands- lamflnale gespeeld zonder dat iemand op de baan Roger Fede- rer, Novak Djokovic of Rafael Nadal heet. Dit gebeurde voor het laatst in januari 2005. Hil versum 3 bestond nog niet, en fin, lang geleden dus. In de me dia werd Andy Murray als lid van The Big Four ook betrok ken bij bovenstaande statis tiek. Feitelijk is daar geen re den toe, omdat Murray al zijn grandslamfinales speelde te gen Djokovic en Federer. Men had ook kunnen zeggen: voor het eerst sinds 2005 komt er een grandslamfinale zonder Fe derer, Djokovic, Nadal of Mar cos Baghdatis. Hoewel ze nog genoeg grands- lams gaan winnen, kunnen we alvast de balans opmaken van The Big Four. Bijvoorbeeld door ze te vergelijken met The Fab Four. Wie is dan wie? In The Beatles van het herenten- nis doet de humor van Djoko vic een beetje denken aan Rin- go Starr. De introverte Murray is George Harrison en de meest fascinerende dualiteit blijft Federer-Nadal, dus Len- non-McCartney. Kijkend naar de renaissance en The Turtles is Federer als complete speler de Leonardo da Vinei, de ho mo universalis van het tennis. Qua expressiviteit kun je Djo kovic aan Michelangelo koppe len en Murray zal Donatello moeten zijn, want Rafa is nu eenmaal Rafaël. Dan de seizoenen: hoewel Fe derer in de herfst van zijn car rière zit, doet zijn sierlijke spel vooral denken aan de zomer. De tegenpool daarvan is de winter, waarin het vooral draait om overleven: Nadal. Het spel van Djokovic zit er tussenin, de lente dus. Murray is qua grandslams een laat bloeier en zijn gezicht staat vaak op herfst, dus dat is een voudig. Na vannacht heb ik nog tien jaar om te bedenken met welk lid van ABBA we Nis- hikori het beste kunnen verge lijken. VROUWENPOLDER - Toen zaterdag om 12.00 uur de toeter klonk die een kleine zeshonderd hardlopers in beweging bracht voor de acht ste Kustloop, duurde het nog pre cies vier weken voordat de Kust marathon van start zal gaan. Voor veel deelnemers was de Kustloop een test voor de Kustmarathon, zo niet de generale repetitie. De winnaars, Erwin Harmes bij de mannen en Anjolie Engels bij de vrouwen, zullen aan het eind van de middag Vrouwenpolder met een huppelt je van tevreden heid verlaten hebben. Beide atle ten kregen de bevestiging dat ze in hun voorbereiding goed bezig zijn. Harmes heeft een superhoog basistempo, getuige het feit dat tussen start en finish niemand in zijn buurt kon komen, en Engels sloeg haar slag op het traject waar ze het wilde: op de weg terug naar Vrouwenpolder, na tot haar eigen verbazing negen kilometers los zand goed verteerd te hebben. „Ik had me voorgenomen op dat laatste stuk nog flink te versnel len en dat lukte", aldus de an- ti-zandloopster. Iedereen bereidt zich serieus voor op de Kustmarathon maar Anjolie Engels doet dat met bijna weten schappelijke precisie. Da's niet zo raar, want ze voorziet tal van atle ten van trainingsschema's. De 38-jarige Middelburgse traint in Mannen. 1. Erwin Harmes (Mid delburg) ie senior, 1.14.38,2. Sébastièn Schletterer (Middel burg) ie 40+, 1.15.24,3- Tim Pleijte (Zoutelande) 2e senior, 1.19.04,4. Remy Vasseur (Vlissingen) 3e se nior, 1,23,23,5. Rik Wolswinkel (Woudenberg) 4e senior, 1.23.43, 6. Leo Smets (Olen, België) 2e 40+, 1.24.37,7. Erwin Langeler (Roosendaal) 3e 40+, 1.25.00,8. Wim van Sparrentak (Sint Lau rens) 4e 40+, 1.25.03,9. loeri Vers luis (Vlissingen) 5e senior, 1.25.49, 10. Erwin van den Broeke (Axel) 6e senior, 1.26.12,11. Alwin Ver meulen (Kwadendamme) 5e 40+, 1.26.41,12. Niels Geuze (Middel burg) 7e senior, 1.27.11,13. Crum van der Linde 8e senior, 1.28.03. Vrouwen. 1. Anjolie Engels (Mid delburg), ie senior, 1.28.35,2. Ag nes Schipper (Utrecht) ie 40+, 1.29.30,3. Marianne de Kok (Lewe- dorp), 2e 40+, 1.35.09,4. Ilonka van den Hengel (Woudenberg), 2e senior, 1.38.53,5. Carolien van de Kreeke (Serooskerke W), 3e 40+, 1.38.53,6. Ada Vermeulen (Middelburg) 3e senior, 1.45.48. drie blokken van drie a vier we ken naar de Kustmarathon toe. Het eerste blok was in juni, het tweede in juli en met het derde blok is ze nu bezig. Alles zit erin: lange duurlopen, tempo-duurlo- pen, intervaltraining, hersteltrai ning, fartlek (hardlopen over on verhard, liefst heuvelachtig ter rein). Vorige week liep ze de Halve van Westenschouwen, die ze overtui gend won, nog op reserve. Over de Kustloop zei haar schema dat het allemaal wat harder moest. Het eerste stuk van 5,5 kilometer naar het strand snel, het stuk van negen kilometer over het strand 'sub-snel' en het laatste stuk van een kleine zes kilometer over de weg naar Vrouwenpolder moest ze echt doortrekken. Dat lukte. In de finale liep Engels de in Zee land onbekende Agnes Schipper (46) uit Utrecht op afstand. Op 4 oktober is de Kustmarathon de eerste marathon die Schipper in haar carrière loopt en ze wilde wel eens kennismaken met een stuk van het parkoers. Het beviel haar uitstekend, vooral het strand waar het hoog water was en ze bijna het hele eind tussen wande laars door moest laveren. „Hoe zwaarder hoe beter", verklaarde de Utrechtse achteraf. „Ik train bijna nooit op de verharde weg. Als het kan, zoek ik heuvels en bergen op en als ik thuis train loop ik altijd over ruiterpaden." Jammer genoeg voor Schipper is het op 4 oktober laag water en zijn er ook geen wandelaars. Engels gaat haar lichaam komen de week nog één keer pijnigen met 88 trainingskilometers. Daar in zit een duurloop van 32 kilome ter en dan zit blok drie erop. Dan is afbouwen het devies, oftewel t mm sv taperen. Engels: „De laatste we ken maak ik minder kilometers en gaat het minder hard." Voor veel atleten ziet het trai ningsprogramma er de komende tijd net zo uit, of ze nu Erwin Har mes, Tim Pleijte (derde), Remy Vasseur (vierde) of Agnes Schip per heten. Voor Marianne de Kok en Sébastièn Schletterer ligt dat anders. De Kok, zaterdag derde bij de vrouwen, loopt geen mara- Een Italiaanse journalist met ge voel voor dramatiek verwoordde de gevoelens van al zijn landgeno ten treffend. 'Alsof je eigen, bloed mooie bruid voor het altaar wordt weggekaapt door een lelijke, oude, grijze heer.' In de kathe draal van de Italiaanse autosport, Autodromo Nazionale Monza, de thuishaven van Ferrari, werd bijna heiligschennis gepleegd. Drie coureurs met een krachtbron van Mercedes op het podium: Ha milton, Rosberg, Massa. Geen Fer- rari-rijder in de prijzen, stercou reur Fernando Alonso voor het eerst in 29 races met een defect uitgevallen en de derde plek in het constructeurklassement verlo ren aan Williams. Veel slechter kon het niet. Wat waren ze vrijdag nog in exta se, de tifosi. Kimi Raikkönen en Fernando Alonso in het spoor van de onaantastbare titelkandidaten Nico Rosberg en Lewis Hamilton. Zou het dan toch kunnen, een Fer- rari-zege op eigen bodem? De ro de vlaggen werden uitgerold, maar de grijze eminentie - Merce des - had de Italiaanse chauvinis ten zand in de ogen gestrooid. Toen het er écht om ging, tijdens de kwalificatie op zaterdag, bleef er geen spaan heel van Ferrari. Alleen in Monza moeten de coureurs door een mensen menigte lopen om naar hun personenauto's te gaan Alles in teken van de Kustmarathon door Koen de Vries door Ivo Op den Camp Lewis Hamilton nam sportieve revanche op zijn teamgenoot Nico Rosberg en won in zijn Mercedes de Grote Prijs van Italië, foto VI Images MONZA - Het eens zo parmantig steigerende paard is verworden tot een vermoeid ogende knol. Nauwe lijks nog vooruit te branden, die Ferrari. De Italiaanse trots, hele maal aan gort gereden door het oerdegelijke, kille Mercedes. In Monza etaleerden de tifosi in alle glorie wat zo mooi heet: afdruipen. Wat moesten ze anders?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42