38 en 39 42 en 43 Springruiter kan zichzelf vergeven. De man die in 2002 een heel domme fout maakte is nu wel wereldkampioen. Applaus na heerlijke voetbalmiddag in Hoek Kustloop staat in teken van de Kustmarathon CAEN - Met vier magistrale staal tjes van gevoel voor en beheer sing van een paard, ongeacht wel ke, bevestigde Jeroen Dubbeldam zijn status als een van de beste springruiters ter wereld. En dank zij de beloning gisteren in Caen, de tweede wereldtitel in vier da gen, is hij sowieso voor vier jaar absoluut de beste. Het was een typerend moment, zaterdagavond, nadat Jeroen Dub beldam zich met twee foutloze omlopen van de twaalfde naar de vierde plek had opgewerkt en zich dus geplaatst had voor de fi nale met paardenwissel. Na voor haar gevoel uren te hebben ge wacht, kon Jeroen Dubbeldams dochtertje Nina haar vader dan eindelijk in de armen sluiten. Ze klampte zich aan hem vast, kreeg een intense knuffel maar moest meteen weer loslaten. Ze vroeg of ze hem later nog mocht zien. „Nee, dat kan niet meisje, ik moet nu terug naar het hotel en me voorbereiden op morgen." Want Jeroen Dubbeldam had een missie. En als hij een missie heeft, dan kan de rest zijn borst natma ken. Als geen ander kan hij zich richten op een groot kampioen schap. En hij gaat alleen als hij zichzelf goed genoeg acht. Neem veertien jaar geleden. De Weerseloër reisde als broekie af naar de Olympische Spelen in Sydney. Ervaren tegenstanders achtten hem kansloos: De Sjiem was een goed paard maar de rui ter te onervaren. Een week later was Dubbeldam olympisch kam pioen. Afgelopen week was het precies andersom: Dubbeldam was een er varen ruiter maar zijn paard Ze nith 'een groentje'. Maar ze wer den wereldkampioen met het team en gisteren volgde de bekro ning met de individuele titel. Want: hij had een missie. En die had alles met De Sjiem en een vo rig WK te maken. „In Jerez de la Frontera in 2002 stond ik vlak voor de finale vijfde. Maar in de laatste omloop maakte ik een enorme ruiterfout waardoor ik kansloos was. Ik had toen wereld kampioen moeten worden, met De Sjiem. Die fout heb ik mezelf nooit kunnen vergeven. Tot van daag." Zijn meesterschap als ruiter, zo daar al aan getwijfeld werd, staat sinds gisteren niet meer ter dis cussie. Toen hij zaterdagavond afscheid had genomen van zijn dochtertje, kwam er een soort serene rust over hem heen. Hij wist wat hem te wachten stond: een rondje op zijn eigen paard en drie op vreem de paarden. Maar dat schrikte hem niet af, integendeel. „Ik kijk er naar uit en ga er van genieten", zei hij vol bravoure. De kenners wisten zich te herin neren dat hij vier keer in Aken de paardenwissel had gedaan. En alle maal had hij ze gewonnen. Gister avond, ver na alle plichtplegingen en de dopingcontrole, ontwors telde hij zich aan feestende Oran- je-fans en zei dat hij er nog drie, in Zürich, had gedaan. „En niet één verloren", zei hij met een lach. Maar de achtste van gisteren was anders. „Die zeven waren spelletjes. Hier ging het echt er gens om, zat de druk erop." Toch ging hij vol vertrouwen naar bed. Maar voor de ogen dicht gin gen, lichtte zijn telefoon op. 'Ik blijf, stond er in het scherm. Het was afkomstig van Gerco Schroder, collega, vriend en rech terhand. „Hij zou eigenlijk zon dag naar huis gaan, maar hij be sloot me toch te helpen vandaag in de ring. Ik vond het geweldig dat hij er was, samen met bonds coach Rob Ehrens." Maar Schroder vond het woord helpen te veel. „Ik was er voor hem als hij me nodig had. En voor de afleiding. Want ik hoef Jeroen echt niks te vertéllen. Het is abnormaal hoe goed Jeroen een paard aanvoelt. De beste ruiter komt hier bovendrijven." Dat bleek. Waar de drie concurrenten - Delaveau, Bengtsson en Mad den - fouten kregen, bleef Dubbel dam koel en vier keer foutloos. Zijn geheim? „Er is geen geheim. In drie minu ten tijd kun je geen paard veran deren. Dus probeer je er achter te komen wat zijn sterke punten zijn en die ga je benadrukken en op die manier probeer je hem op zijn gemak te stellen." Zijn vriendin en ook internatio naal amazone, Annelies Vorssel- mans, was er niet verbaasd over, zij weet hoeveel gevoel Dubbel dam voor paarden heeft. Haar reactie was veelzeggend. „Hij rijdt ook wel eens paarden van mij en dat gaat meestal ook met een beter dan bij mij." Zij was gisteravond de tweede die hem bij de uitgang van de arena in de armen viel. De eerste was Nina, zijn dochtertje. En dit keer liet ze niet meer los. MAANDAG 8 september 2014 volbrengt missie Dubbeldam door René Banierink Jeroen Dubbeldam Jeroen Dubbeldam in actie met zijn paard Zenith SFN. De combinatie reed foutloos en legde beslag op de wereldtitel, foto's VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33