film by ™Esea Zeeuws Luik Bijna dertig Zeeuwse films voor PZC Awards fillip THE 14 Als het leven zonder hoop is geworden a3 lbu» Bo van Scheyen uit Vlissin- gen maakte eerder onder meer de korte film Moira, het meisje van de zee en werkt momenteel aan het omvangrij ke filmproject Solle. Dit jaar gaat bij Film by the Sea haar korte drama EXSPES in premiè re. Het verhaal is gebaseerd op waargebeurde feiten. Het gaat over Timo, een jonge man die kampt met een zware depressie en suïcidaal is. Op het moment dat zijn situatie uitzichtloos lijkt, zoekt zijn zus Suzan (die in het buitenland woont) con tact met hem. Via een video- chat merkt ze hoe zwaar hij het heeft. Het gesprek loopt echter anders dan ze had verwacht. De hoofdrollen worden ge speeld door Timo Bakker, Me rel Geernaert, Jos Houtzager en Moira van Scheyen. Bo van Scheyen hoopt dat EXSPES, dat letterlijk uit het Latijn vertaald 'zonder hoop' betekent, kan bij dragen om depressie en zelfdo ding uit de taboesfeer te halen. at is het ver haal van een willekeurig gekozen stuk je platteland ergens in Nederland? Die vraag stelden de wetenschappers Joop Schaminée en Anton Stortelder van onderzoeksinstituut Alterra Wageningen UR zichzelf. De keuze viel op een vierkante kilo meter bij Dreischor, dat vanuit alle denkbare disciplines in kaart is gebracht. De resultaten van 'Venster op de- wereld', dat is uitgegroeid tot een grootscheeps multimediaal project, worden verzameld in een boek dat eind dit jaar ver schijnt. Daarnaast hebben Stijn van der Loo en Deen van der Za ken een film gemaakt over het gebied: Dans met mij - Een vier kante kilometer in Dreischor. Deze gaat bij Film by the Sea in pre mière. In de documentaire volgen de makers een aantal personen die er wonen en tekenen hun verha len op. Zoals dat van René Per kins, eigenaar van de houtzagerij in buurtschap Beldert. Vanaf 1999 bouwde hij zes jaar lang aan een bedrijfshal in Oude-Ton- ge en investeerde daar een kapi taal in. Hij heeft het pand echter nooit in gebruik kunnen nemen, door een ruzie met de gemeente Oostflakkee die nog altijd niet is beslecht. Of het verhaal van de vroegere vlasboer Rinus Quist, wiens pas sie voor het gewas nog altijd niet is verdwenen. 'Rinus zit niet in het vlas, Rinus is vlas', wordt over hem gezegd. In Dans met mij vertelt hij over de vlas teelt en hoe die in de jaren vijf tig ter ziele is gegaan door 'dumpvlas uit Rusland', zoals Quist het noemt. „Daar konden we met onze prijzen niet tegen op." In Dans met mij - dat veel fraaie beelden van het gebied bevat, ge maakt tijdens uiteenlopende sei zoenen - komen meer markante 'Reisenaers' aan bod, zoals wijn boer Johan van de Velde en mole naar Bart van der Spek. hor20l*»VlisSing n.2\ September 201* Merel Geernaert in EXSPES. EXSPES Zaterdag 20 september, 13.45 uur, zaal 6 (PZC-dag) Het verhaal van één vierkante kilometer door Rolf Bosboom Dans met mij Zaterdag 13 september, 13.00 uur, zaal 5 (uitverkocht) Zaterdag 20 september, 16.15 uur, zaal 2 (PZC-dag) li Beeld uit Dans met mij: de vierkante kilometer van Dreischor. l Scène uit De wensmoeder. Net als vorig jaar is de laatste za terdag van het festival, 20 sep tember, de PZC Dag van de Zeeuwse Films. Dan worden al le nieuwe en recente films vertoond. Alle maal maken ze kans op de PZC Awards. Er is zowel een jury- als een publieksprijs. De jury bestaat dit jaar uit Jeannice Adriaansens, Helge Prinsen en Herman de Wit (voorzitter). De prijsuitreiking is om 17.30 uur in de foyer van CineCity. Onder de 29 kandidaten zijn twaalf films die bij Film by the Sea hun première bele ven. Zij worden hierboven en op de voor pagina's besproken. De andere zeventien kandidaten zijn: Achter de dijk Documentaire van Michael Schaap over de grote zedenzaak in Westkapelle. Hoe is het mogelijk dat niemand ingreep? Alle dagen even mooi Digna Sinke toont haar collectie ansicht kaarten, die honderd jaar bestrijkt. Archa Registratie van filmisch dans- en mu ziektheaterspektakel van Rob Maaskant. Een avond buiten Amsterdam Evelien Veenhuizen volgt dichter Menno Wigman tijdens diens verblijf in Sluis. Blinde liefde Documentaire van Jenny van den Broeke over hoe blinde jongeren liefde ervaren. De bloedkoralen en het lam Speelfilm van Jacoba Cornelisse over meisje met Marokkaanse wortels dat be doeld zwanger raakt en in afwachting van een abortus onderduikt in Zeeland. Bollen boeren en beton Documentaire van Cijs Haak over de tot standkoming van het omstreden beton nen kunstwerk in de Wilhelminapolder. Brieven uit Veere Gedramatiseerde film van Joop Span over het verblijf van schrijver Nescio in Veere. Bunda di Rumah Twee Molukse broers zien elkaar terug, voor het eerst na een jarenlange ruzie. Film van Raoul Groothuizen. Jett Rebel: Ready for takeoff Harm Rieske volgt poptalent Jett Rebel, onder meer bij diens bezoeken aan de Vlissingse gitaarbouwer Sjak Zwier. Jong-Volwassen 'Essay op beeld' van Emiel Janssen, over keuzestress onder twintigers. La Parata Bizarra Korte film van Chiem van Houweninge over het gelijknamige kunstproject van Frank van der Meijden. Schouwen Oo(g)st Documentaire van Jaap Verseput over het Landinrichtingsproject Schouwen- Oost, dat na veertien jaar is afgerond. Uit den ouden doos Korte film van Vincent van den Ouden, gemaakt in het kader van FilmstarZ 2013. Vals Korte film van Tommie Knijff, gemaakt in het kader van FilmstarZ 2013. Vuurrood Portret van verveling in Zeeuws-Vlaande- ren, door Isabel Muruzabal Lamberti. De wensmoeder Korte film van Daphne Koelma en Rein Borcheld, winnaar van FilmStarZ 2013. Voor programma van PZC-dag: zie adverten tie op pagina 2 van deze bijlage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 94