Eén miljoen voor ziekte die glimlachen onmogelijk maakt BINNENLAND 7 EENPERSOONSHUISHOUDEN Het aantal mensen dat alleen woont, stijgt fors. Op demografen na lijkt niemand dit op te merken. Zonder gezelschap dineren Derde plekken Kleinere woningen LEUVEN - Tabellen laten zien hoe hard het gaat: een op de drie huis houdens in Nederland is iemand die alleen woont. In steden ligt dit cijfer nog hoger: in Amster dam staat op de helft van alle deurbellen niet meer dan één naam. „Toch blijven de alleenwoners nog altijd onder de radar. Geen haan die ernaar kraait", zegt de Vlaamse journaliste Nathalie Le Blanc. Voor haar boek Solo, dat vandaag in ons land uitkomt, heeft ze statistische gegevens ver zameld, een reeks (internationa le) deskundigen en tientallen al leenwoners geïnterviewd. Haar conclusie: in de 200.000 jaar dat we als soort ervaring hebben met samenleven, hebben nog nooit zo veel mensen alleen gewoond. In 1950 bijvoorbeeld was nog maar 16 procent van de huishou dens eenpersoons. Nu is dat 37 procent. De alleenwoners zijn in Nederland met bijna drie miljoen en in België met bijna twee mil joen. Het percentage alleenwoners zal volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek gestaag verder klim men: in 2060 heeft bij 44 procent van de huishoudens iemand het rijk alleen. „Je kunt ons dus moei lijk abnormaal noemen. Daarvoor zijn we met te veel", zegt Le Blanc, die zelf haar hele leven al leen woont. Ze spreekt van een 'sociale revolu tie'. Toch blijft de samenleving zo ingericht alsof het 'steeds zeldza mer wordende klassieke gezin haar hoeksteen is', zegt ze. Ze vindt het tijd om alleen wo nen 'niet meer als uitzonderlijk of abnormaal te zien,-maar als een van dé manieren om een goed en aangenaam leven te lei den'. De term 'alleenwoner' heeft Le Blanc zelfbedacht. 'Vrijgezel' of 'single' dekt de lading niet, stelt ze, want velen hebben wel dege lijk een vriend of vriendin. 'Sin gle' past niet als je het over 80-plussers hebt. 'Alleenstaan den' klinkt haar te muf en 'een persoonshuishoudens' te zakelijk. Le Blanc concludeert dat alleen wonen zelden een bewuste keuze is. Bij de meesten gebeurt het vol gens haar een beetje per ongeluk, maar nu het zo is, zijn ze best te vreden met hun situatie. Bijna al lemaal willen ze graag een relatie en kennen ze moeilijke momen ten, 'maar het beeld van eindelo ze eenzaamheid en intense zielig heid klopt niet', aldus Le Blanc. „De grote meerderheid van de al leenwoners is tevreden met het le ven dat ze leidt. Dit is goed nieuws, want in de toekomst zal bijna iedereen een tijdje alleen wonen: voor je gaat samenwonen of trouwt, na je scheiding, omdat je bewust voor een leven als al leenwoner kiest of als je partner overlijdt." Dat er zo veel alleenwoners zijn, is volgens haar eerder een sociale verandering dan een sociaal pro bleem. Toch blijven volgens Le Blanc zelfs wetenschappers han gen in oude beelden, bijvoorbeeld dat alleen wonen tegennatuurlijk zou zijn. Alleen wonen, aldus Le Blanc, betekent niet dat je niet ver bonden bent. Juist de alleenwo ner investeert - ook uit noodzaak - in contacten. Nederland staat zevende op de wereldranglijst met alleenwoners. Duitsland heeft er nog iets meer en Zweden is volgens Le Blanc 'wereldkampioen, met 49 procent van de huishoudens'. Hoe zuidelij ker in Europa, des te minder huis houdens van één persoon. Alleen lunchen of ontbijten vin den de meeste alleenwoners geen punt, stelt Nathalie Le Blanc. Maar alleen dineren? Dan slaat het ik-word-zielig-gevonden-vi- rus geheid toe. Restaurants heb ben er een antwoord op: de grote tafeltrend. Aan gemeenschappelij ke tafels kun je als groep of alleen aanschuiven. Een variant hierop is de bar: in een lange rij naast el kaar valt het niet op dat je alleen eet. Bovendien prikken eventuele blikken vol medelijden slechts in je rug. Amsterdam heeft het pop-up res taurant Eenmaal. Daar kun je al leen maar in je eentje eten aan kleine tafels met kleine flessen wijn. Het restaurant haalde met zijn eenpersoonstafeltjes de we reldpers. Steden veranderen als mensen collectief alleen wonen. Er ont staat behoefte aan een circuit van 'derde plekken' - naast je huis en werk - waar je je vrienden ont moet. Daar kun je zonder schroom alleen naar binnengaan, omdat niemand ervan opkijkt. Bi bliotheken ontwikkelen zich tot woonkamers van de stad waar je leest, afspreekt en koffie drinkt. Met zoveel alleenwoners zien pro jectontwikkelaars in dat ze an ders moeten bouwen. In New York wordt een complex ge bouwd met 55 studio's tussen de 23 en 34 vierkante meter. Desig ners hebben eenheden voorzien van een hoog plafond, veel licht, een balkon, uitklapbare tafels en bedden en verborgen kasten. In Stockholm hebben ze het woon project Fardknappen voor mensen die 'in het tweede deel van hun le ven' op een sociale manier op zichzelf willen wonen. In alle 43 appartementen is een keuken, maar gemeenschappelijk is er ook van alles: keuken, woonkamer, wasruimte, hobbykamer. Net zo iets als de vroegere commune, schertst Le Blanc, maar dan zon der verplichte tofuschotel. Hoeveel aanstoot anderen kun nen nemen aan haar ziekte, weet ze als geen ander. Haar emoties zijn onpeilbaar en dat kan in de omgang met anderen problema tisch zijn. Ramaker beschouwt het als 'het grootste struikelblok' van haar ziekte. Gróter dan dat ze moeilijk kan lopen en vermoede lijk ooit in een rolstoel belandt. Het Prinses Beatrix Spierfonds heeft gisteren een wetenschaps- prijs uitgekeerd van 1 miljoen eu ro voor onderzoek naar FSHD, een ziekte waarbij spierkracht ge leidelijk afneemt, eerst in het ge zicht en daarna in schouders, ar men en benen. In Nederland lijden tweeduizend mensen eraan, zegt hoogleraar Sil- vère van der Maarel van het Leids Universitair Medisch Centrum, die 'het enorme geldbedrag' krijgt. FSHD komt iets meer voor dan ALS, de spierziekte waarvoor Nederlanders 1 miljoen euro heb ben verzameld door ijsemmers over hun hoofd leeg te kieperen. Al in de jaren '90 ontdekten Ne- derlandse wetenschappers het DNA-defect dat FSHD veroor zaakt. Hóe dit leidt tot minder spierkracht, ontdekte Van der Maarel tussen 2010 en 2012. „De volgende stap is een medicijn vin den dat de verdere ontwikkeling van de ziekte vertraagt of zelfs stopt", zegt hij. Dat Nederland een voortrekkers rol speelt in onderzoek naar de ziekte, komt volgens hem ook door de grote bereidheid van fami lies waar FSHD voorkomt om hieraan mee te werken. Anouska duimt voor een medi cijn. Ze heeft de symptomen sinds haar elfde jaar. „Er zijn heel kleine spiertjes in mijn gezicht die nog wel werken. Als ik mijn best doe ze aan te spannen, zie ik het verschil in de spiegel wel." Als ze haar enthousiasme of blijd schap wil uiten, put ze zich uit in superlatieven: „Wat fantastisch, super!" Maar ze kijkt er zo neu traal bij, dat het ongeloofwaardig overkomt. „Mijn gezicht hangt naar beneden", zegt ze. Ze is heel open over haar ziekte en legt graag uit wat eraan scheelt. „Voor al mijn gebreken bestaat wel een hulpmiddel. Als ik slecht loop, kan ik in een rolstoel. Als ik niet kan bukken, kan een hulp hond iets voor me oprapen. Maar aan mijn gezichtsuitdrukking is niets te doen. Het is frustrerend. Mijn gevoel zegt bijvoorbeeld dat ik vriendelijk wil glimlachen naar een caissière, maar mijn gezicht doet gewoon niet mee." VRIJDAG 5 SEPTEMBER 2014 Steeds meer 'alleenwoners' door Wilma de Cort Morgen in de bijlage Spectrum een interview met Nathalie Le Blanc. 'Alleenwoners' vinden hun sociale leven buitenshuis. Bijvoorbeeld in restaurants met lange tafels of hier in de Coffee Company in Amsterdam achter hun laptops, foto Jan Everhard/HH door Wilma de Cort UTRECHT - Wat kijk je toch chagrij nig, boos, ontevreden en arrogant. Wie naar Anouska Ramaker (20) kijkt, ziet van alles in haar gezichts uitdrukking. Toch kijkt ze eigenlijk altijd hetzelfde. Door haar spier ziekte FSHD is ze niet in staat te glimlachen. Wetenschappers krij gen nu 1 miljoen euro voor onder zoek naar een medicijn. Anouska Ramaker Foto Annemieke Koek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7