i^ppr PZC De oranje kooi RAPPORT ONDERWIJSINSPECTIE 26 ZEELAND Inspectie geeft Zeeuwse mbo-school een jaar de tijd om te verbeteren. De Scheldebeker Bestel het boek nu voor 29,95 euro op www.200jaarzeeland.nl TERNEUZEN - Stel: een mbo-stu- dent marketing en communicatie van Scalda krijgt een goed cijfer voor een praktijkexamen. Maar de praktijkbegeleider schrijft niet op waarom zijn leerling het goed ge daan heeft en er is ook geen be oordeling of waarneming van een tweede docent. De commissie die op de examens moet toezien, doet vervolgens haar werk niet goed en reikt een diploma uit aan de student. Zo is het bijna onmogelijk om ach teraf nog te controleren of de exa mens wel goed verlopen zijn. Dat is - vrij vertaald - één van de rede nen waarom de onderwijs inspectie Scalda op de vingers heeft getikt. De kwaliteit van het onderwijs is in orde. Dat vinden we heel belangrijk Certificaat voor Bureau Jeugdzorg Zeeland Bureau Jeugdzorg Zeeland heeft een positieve beoorde ling gekregen voor jeugdbe scherming en jeugdreclasse ring. Dat betekent dat de orga nisatie een Gecertificeerde In stelling is voor jeugdbescher ming en jeugdreclassering. Bu reau Jeugdzorg Zeeland is de vijfde organisatie met een certi ficaat. Vanaf 1 januari (als de nieuwe Jeugdwet een feit is) mogen alleen instellingen met een certificaat jeugdbescher mingsmaatregelen en -reclasse ring uitvoeren. Gemeenten mo gen organisaties zonder certifi caat niet contracteren. Bij de opleiding juridisch mede werker zijn opdrachten die eigen lijk bij het gewone studieprogram ma horen, gebruikt als examen stof, zo staat in het rapport. De examens waren bovendien niet al tijd goedgekeurd door de examen commissie. Ook werden de voor schriften van de makers van de examens niet gevolgd. De onderwijsinspectie heeft de grootste Zeeuwse mbo-instelling in maart bezocht. Zo'n bezoek vindt normaal gesproken één keer in de drie jaar plaats. De in spectie onderzocht bij wijze van steekproef vijf opleidingen. Het onderwijs van alle opleidin gen is beoordeeld als voldoende. De examens van sportopleiding CIOS in Goes zijn zelfs goed, vindt de inspectie. Dat komt om dat de examens bij leerbedrijven plaatsvinden en de examencom missie er zorgvuldig op toeziet of de examens wel goed zijn verlo pen. Hoewel het onderwijs bij Scalda wel in orde is, vindt de inspectie dat de lessen van de opleidingen juridisch medewerker en mede werker marketing en communica tie niet altijd goed benut worden. Studenten van de opleiding juri disch medewerker moeten te vaak zelfstandig en zonder bege leiding werken. Bij de marke- ting-opleiding blijven studenten weg bij lessen, omdat ze niet ge motiveerd zijn, staat in het rap port. Scalda krijgt van de inspectie de opdracht om het komende jaar be ter toezicht te houden op de kwa liteit van de opleidingen en de examens. De mbo-school moet met een plan komen en kan over een jaar weer een bezoek van de inspectie verwachten. Minister Bussemaker gast bij Oesterpartij Minister Jet Bussemaker van Onderwijs, Cultuur en We tenschappen is woensdag 10 september de hoofdgast tij dens de jaarlijkse Oesterpar tij in Middelburg, een net- werkbijeenkomst voor over heid en bedrijfsleven. Zij geeft in een lezing haar visie op de toekomst van het onderwijs in Zeeland. Lie ven Boeve - directeur-gene raal van het Vlaams Secreta riaat van het Katholiek On derwijs reageert. Daarnaast geven studenten van diver se Zeeuwse opleidingen hun visie op het onderwerp. Medewerker marketing en communicatie: Onderwijs: Afname examens: Slagingspercentage: Toezicht op kwaliteit: ONDERZOEK Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samen werking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje. vrijdag Ik heb getwijfeld of ik iets moest schrijven over het oranje pand in Middel burg. Ik ben lang vaste klant van Ko'doooooooor ge weest, tot ze hun ramen ont sierden met anti-studenten bordjes. Bovendien was ik een tijdje de buurvrouw van de zoon van de eigenaren. Daarom vond ik het niet gepast om mijn gezichtspunt te openba ren. En daar komt bij: er waren al genoeg meningen in omloop. Toch merk ik dat de actie me niet loslaat. Dat komt vooral omdat ik het moeilijk vind me in de beweegredenen van de hoofdpersonen te verplaatsen. Ik probeer me voor te stellen dat ik een onhandig financieel besluit heb genomen (het ne men van een forse hypotheek terwijl je een onzeker inkomen hebt). Dat gaat mis (je kunt je hypotheek niet meer betalen). Ik vraag me af wat ik in die si tuatie zou doen. Ik denk dat ik me grondig zou schamen. Ik zou mijn best doen de hele affaire secuur on der de pet te houden. Zo niet de heer des huizes. Hij kiest er voor deze malheur met een ge heimzinnig glimlachje om zijn lippen schaamteloos uit te bui ten. Hij zoekt de publiciteit, maakt een even provocerend als grotesk statement door zijn pand met een oranje saus te overgieten. En de media vin den het allemaal reuze interes sant. Iedere brief die de inwo ners van de bank krijgen, wordt ongegeneerd doorge sluisd naar de pers. Sinds wanneer is het vanzelf sprekend om je vuile was met zulke daverende gebaren bui ten te hangen? Waarom ga je na een tegenslag niet bij jezelf te rade, maar bij het grote pu bliek? Wat bezielt je om je ei gen rampspoed tot soap te bom barderen? Ik denk dat de bewoners van het inmiddels beruchte pand hiermee in de rijke reali- ty-tv-traditie van Sterren sprin gen, Bobo's in de bush en De gou den kooi treden. Een traditie waarbinnen het antwoord op onheil geen schaamte, maar breed uitgesmeerde aandacht- trekkerij is, die - tragisch ge noeg - geen enkel effect sor teert, behalve misschien een boemerangeffect. Inmiddels is het bijna een halve eeuw geleden dat de laatste 'Scheldebekerwedstrijd' is gehouden. Op 27 juli 1964 was de laatste editie (tot 2014). De deelnemers moesten vanaf Breskens de monding van de Westerschelde overzwemmen naar Vlissingen. Hemelsbreed was dit een afstand van bijna 5 km. In de praktijk kwam het echter voor dat de afstand 1964-1965 langer was (7 a 8 km). Dit van wege de stromingen. De zwem mers hadden vooral te maken met factoren zoals: eb en vloed, vorm en hoogte van de golven, watertemperatuur, windsterkte en windrichting. De gezwommen tijden varieerden van 1 tot 3 uur. Het kwam ook voor dat er wedstrijden moesten worden afgelast. In de jaren 1938,1947, 1957 en 1965 was dit het geval. De Uilenburch Middelburg Scalda moet aan de slag door Cornelleke Blok Hennie van Meerkerk MIDDELBURG MIDDELBURG De onderwijsinspectie onderzocht vijf opleidingen van Scalda. Allround operator -107 studenten Medewerker marketing en com municatie -141 studenten Juridisch medewerker zakelijke dienstverlening -102 studenten Sportopleiding CIOS in Goes - 589 studenten. Scalda heeft in totaal 8908 studen ten. Het inspectieonderzoek vindt één keer in de drie jaar plaats. SB*» Jet Bussemaker Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns foto Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70