Een leven lang de tijd willen bevriezen IN COMFORT THUIS BLIJVEN WONEN molenaar X l'k UmJ: De meeste dromen zijn bedrog 1923-2014 6 BINNENLAND gf Ja f stuur mij de gratis brochure over trapliften Naam Dhr Q Mevr Q "P Gerrit Kouwenaar was niet alleen een van onze groot ste moderne dichters, hij was ook een van de meest gelau werde. Gisteren overleed hij in zijn woonplaats Amsterdam op 91-jarige leeftijd. Kouwenaar wilde na de dood van zijn vrouw Paula nog één mooie bundel maken. Dat boek werd To taal witte kamer (2002), een hoog tepunt uit een groot dichterschap. Het was zijn meest persoonlijke bundel, al was het maar vanwege het herhaaldelijk gebruik van 'ik', dat Kouwenaar altijd zorgvuldig gemeden had. Zijn thematiek was onveranderd gebleven. Ook bij de jonge Kouwenaar draaide het al om de dood, de tijd en de stilte. „De dood is een poëtisch thema. Het is het rare niets dat in je vlees gaat zitten", zei de dichter. Zoals zijn poëzie was, was de dichter: tot in de puntjes ver zorgd. Hij had een.ietwat deftig voorkomen, geaccentueerd door Gerrit Kouwenaar een gesoigneerde snor en een be schaafd stemgeluid. Wie foto's van de jonge en de oude dichter naast elkaar zet, ziet niet eens zo veel verschil. De rijzige jongeman vereenzelvig je niet direct met de rebel die als vooraanstaand lid van de Vijftigers een frisse wind door de naoorlogse dichtkunst liet waaien. Kouwenaars vader was journalist en 'een groot voorlezer'. Het ge zin verhuisde in 1940 van Amster dam naar het kunstenaarsdorp Bergen. Hier leerde hij de culture le elite kennen, onder wie de dich ter Adriaan Roland Holst. Kou wenaar raakte sterk beïnvloed door de 'prins der dichters', zoals blijkt uit zijn eerste bundel Vroe ge voorjaarsdag, die hij op 18-jari- ge leeftijd in eigen beheer uitgaf. In Amsterdam werkte hij mee aan een illegaal tijdschrift, werd daarvoor gearresteerd en zat zes maanden in de gevangenis. Toen hij vrijkwam, dook hij onder. Kouwenaar publiceerde na de oor log eerst novellen en geëngageer de romans als Ik was geen soldaat (1951). Hij sloot zich met zijn vrienden Constant (Nieuwen- huys), Jan Elburg en Lucebert aan bij de Experimentele Groep Hol land. Uit dit kunstenaarscollectief kwam later Cobra voort, een revo lutionaire groep schilders rond Ka- rel Appel en Constant. Verwant hieraan waren de Vijftigers, de dichtersbeweging waartoe ook Remco Campert en Hugo Claus behoorden. Hun poëzie was revolutionair. De Vijftigers zetten zich af tegen de literaire braafheid van de traditio nele dichtkunst en wilden daarin meer avontuur, speelsheid en vrij heid. De gevestigde (literaire) or de moest aanvankelijk niets heb ben van de rebelse dichtersclub. Kouwenaar was van de Vijftigers een buitenbeentje. Als Lucebert de 'taalverrijker' was, dan was Kouwenaar de taalzuiveraar. Bij hem vormde elk gedicht een taal bouwsel op zich. In zijn vroege poëzie was hij tamelijk steriel en onpersoonlijk. Het zorgde ervoor dat Kouwenaars poëzie de naam kreeg onderkoeld en afstandelijk te zijn, hermetisch ook, een woord waarvan hij gruwde. Om in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien, maakte Kou wenaar veel vertalingen, onder meer van het werk van Brecht, Schiller, Sartre en Dürrenmatt. Daarvoor kreeg hij in 1967 de pres tigieuze Martinus Nijhoff-prijs. Zijn poëzie maakte intussen school en zo groeide Kouwenaar uit tot de meest invloedrijke dich ter van de Vijftigers. Hij werd al tamelijk vroeg bekroond met de P.C. Hooftprijs (1970) en de Prijs der Nederlandse Letteren (1989). In het najaar van 2008 verscheen een van zijn laatste werken: Val lende stilte, een keuze uit eigen werk ter gelegenheid van zijn 85e verjaardag. Kouwenaar leefde letterlijk en fi guurlijk in twee werelden: 's zo mers in Frankrijk, 's winters in Nederland. Hij schreef om de tijd te bevriezen, wat 'menselijker wijs onmogelijk is'. Vroeg of laat wordt immers iedereen door de tijd ingehaald. „Maar", zei hij indi rect verwijzend naar zijn werk, „als het goed is, beklijft er iets, heeft die dooie dichter een paar woorden achter elkaar gezet die duurzamer zijn dan alle stof." Voor elke bocht een passende trapliFt Wilt u ook langer thuis blijven wonen? De voordelen van een Molenaar trapliFt J3 Den Dekkers droom was één van de vele honderden die in de vorm van tekeningen, gedichten, wen sen en liedjes werden aangebo den aan het kersverse konings paar Willem-Alexander en Maxi ma. Met 1,5 miljoen gedrukte exemplaren moest dat toch wel een reactie opleveren? Maar nee. „Ik heb me daar hogelijk over ver baasd", zegt hij. Toegegeven, een landmark van 100 meter hoog kost wat. Maar dan hebben we net zo'n beeldbepalend bouwwerk als het Atomium in Brussel. „Echt een symbool." Ook voor Radboud van Casteren uit Amsterdam blijft het bij dro men. Hij had twee enorme eilan den in de vorm van de letters N en L in het Markermeer gewenst. Na publicatie in het Droomboek is hij op een informatiebijeenkomst geweest over het natuurherstel- plan in het Markermeer. „De pro jectleider ziet er echt helemaal niets in." En ook Joey Juan Harling (23) uit Almere had iets meer verwacht van zijn idee om volkstuinen op elke school aan te leggen. „Een di recteur van een basisschool heeft me toegevoegd op Linkedln. Ik heb het er eens met een kennis over gehad. Dat was het." Volgens Jacco Bartelds van het in middels opgeheven Nationaal Co mité Inhuldiging, was het niet de bedoeling dat het Droomboek zou leiden tot concrete plannen. „Het ging om dromen van een ideale samenleving en deze met elkaar te delen als inspiratie." B door Nico de Boer Rechte trap Buiten bocht Binnen- bocht Adres Postcode Plaats Telefoon E-mail wk36_M5_pzc Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet Niets fijners dan in uw vertrouwde omgeving kunnen blijven wonen. Een traplift biedt u de mogelijkheid om uw gehele huis te blijven gebruiken. Als onafhankelijk specialist zullen wij met u in gesprek gaan en uw trap bekijken om u het gepaste advies te geven. Doordat wij alle topmerken trapliften leveren, hebben wij altijd een gepaste oplossing voor u. In comfort thuis kunnen blijven wonen, dat is wat Molenaar u wilt bieden. Bel gratis 0800 - 27 40 400 voor de gratis brochure of kijk op www.molenaar.nl Onafhankelijk advies Altijd een passende oplossing voor uw trap Levering binnen 24 uur mogelijk Vanaf 2395,- Vrijblijvend thuis uitproberen? A 0 O K N handicare Gratis brochure? Bel 0800-27 40 400 Bel 0800-27 40 400 door Lilian Dominicus APELDOORN - Het had Johannes den Dekker (84) uit Gorinchem prachtig geleken als zijn droom was uitgekomen. Zijn ontwerp van een superglobe voor Nederland kreeg een plek in het Droomboek, dat vandaag een jaar geleden ver scheen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6