I I William Verstraeten, kunste naar te Middelburg, en zijn gezin moeten hun monu- mentenpand aan de Lange Noordstraat uit. Gisteren werd hun huis geveild. 32 ZEELAND EXECUTIEVEILING ft 1 HOTEL GOES, ENTREE 13.30 UUR Binnen worden vandaag tien woningen geveild. De laat ste is veruit de duurste. Het is het onlangs uit protest oranje geverfde monumentenpand van de Middelburg se kunstenaar William Verstraeten. Hij gebruikt het als atelier. Zijn vrouw Marijke Smulders drijft er de espres sobar Ko D'ooor. Dat alles lijkt over anderhalf uur defini tief verloren te gaan. De gehele familie Verstraeten groept samen op de stoep voor Hotel Goes. William, Ma rijke, dochter Charlie (21) en haar vriend René, als ook Robin (17) en haar lover Tom. Ze beleven het samen, zegt Charlie. „Het hakt erin als je ouders uit hun wo ning worden gezet. We beleven dit samen." William kan af en toe nog lachen. Charlie oogt gespan nen, net als haar moeder. Dat de zenuwen door hun keel gieren, is begrijpelijk. Als het huis straks voor een habbekrats wordt geveild, raken ze aan de bedelstaf. Voor jaren. 2007 William en Marijke verwerven in 2007 het pand aan de Lange Noordstraat, Penninghoeksingel 41-43 in Middel burg. Een majestueus monument, waar nog het nodige werk aan zit. Hoe een kunstenaar dat voor elkaar krijgt? Veertig jaar lang huizen kopen, ze opknappen en met winst verkopen. Het laatste huis levert 3,5 ton op. Het pand aan de Lange Noordstraat heeft een prijskaartje van 1,1 mijoen euro. Ook al heeft de kunstenaar een on regelmatig inkomen - 'je krijgt een opdracht, vervolgens enkele voorschotten en aan het eind van de rit komt veel geld binnen' -geeft de bank zonder enige terug houdendheid een lening van 7,5 ton. William: „Dat bete kende dat we vanaf dat moment per maand 6000 euro aan hypotheek betaalden." De bankencrisis breekt uit en vervolgens stort de hui zenmarkt in. Verstraetens pand zakt 45 procent in ge taxeerde waarde, mede omdat de gemeente tot zijn ver wondering recht tegenover zijn woning een studenten- bar toestaat. Met nog 1,2 miljoen andere huizen in Ne derland, staat Verstraetens optrekje inmiddels 'diep on der water'. AUGUSTUS 2014 Het is een mirakel dat de kunstenaar nog jaren de toren hoge maandelijkse hypotheeklast kan opbrengen. „Dat is een behoorlijke prestatie in deze tijd, maar het werd allengs werd dat steeds moeilijker." In de zomer van dit jaar lijkt hij de financiële strijd te verliezen. De hypotheekschuld is inmiddels zo hoog op gelopen dat Van Lanschot Bankiers de stekker eruit trekt. De hypotheekverstrekker laat weten dat het huis 4 september openbaar wordt verkocht tijdens een execu tieveiling in Hotel Goes. De kunstenaar slaat publiek alarm over de penibele si tuatie waarin hij en zijn gezin verkeren. Hij schildert zijn gevel oogverblindend oranje. „Ik heb er een kunst werk van gemaakt met de naam Code Oranje. Het is een protest tegen de veiling van mijn huis en als monument voor alle Nederlanders die door banken op straat zijn ge zet. Eind dit jaar krijg ik weer een nieuwe, grote op dracht, dus dan komt er weer geld. Helaas was onze bank niet op andere gedachten te brengen. Ook mijn crowdfundingsactie is op niets uitgelopen." Zijn streven is ook 100.000 blaadjes bladgoud op de ge vel te plakken, maar zover komt het niet. De geschokte monumentencommissie schreeuwt ach en wee. De ge meente Middelburg sommeert hem de gevel in een pas sende kleur over te schilderen. Verstraeten stapt vervol gens naar de rechter, maar hij vangt bot. Dit is niet het einde, ik ga door, ik ben kunstenaar en ik ben positief ingesteld HOTEL GOES, ENTREE 14.00 UUR Nog ruim anderhalf uur te gaan alvorens de hamertik het vonnis heeft geveld. De aanloop naar de executievei ling heeft het gezin dichter bij elkaar gebracht, zegt Wil liam. „Charlie en René hebben de afgelopen tweeënhal ve maand bij ons gewoond om dit proces samen met ons te beleven. Dat is heel waardevol. Het was trouwens ook erg gezellig." Charlie: „We woonden aan de Vlasmarkt, maar we von den het vanzelfsprekend mijn ouders te ondersteunen. Ik ben blij dat ik er bij was. Papa heeft veel bereikt. Ik sta vierkant achter zijn kunstwerk Code Oranje Dat dit nu gebeurt, nee, daarvoor hoefje je niet te schamen." William: „Steun, liefde, warmte, mensen, dat zijn de be langrijkste dingen in je leven." HOTEL GOES, OOSTERSCHELDEZAAL, 15.30 UUR Het gezin Verstraeten zijgt neer. Ze zijn de enige huisei genaren die hier vandaag en plein public het noodlot on dergaan. Andere eigenaren zijn verdwenen, opgepakt of uit schaamte weggebleven. De aanwezigen zijn bijna al lemaal vastgoedhandelaren. „Dames en heren: pand Lange Noordstraat/ Penning hoeksingel 41-43, met 1200 vierkante meter grond. Een deel is bedrijfspand, een koffiebar. We veilen alles en bloc. Ik waarschuw u voor de gevelkleur", grijnst nota ris Vic van Heeswijk. „Lui!", flapt William eruit. „Respectloos!" Iemand grapt: „Zeker voor het EK gedaan..." Na het openingsbod van twee ton lopen de biedingen snel op. Het hapert bij 375.000 euro. De Verstraetens kijken bedremmeld. Dan vlotten de bie dingen gelukkig weer. „444.000 euro, verkocht! U moet het pand vier weken na overdracht overschilderen", attendeert Van Heeswijk de koper, een vastgoedhandelaar die anoniem blijft. William kijkt beduusd voor zich uit. Charlie weent zacht. Marijke legt een troostende hand op haar arm. HOTEL GOES, PARKEERTERREIN, 16.00 UUR „Schattingen van de opbrengst liepen uiteen van drie tot vijf ton. Een echte verrassing is de verkoopprijs dus niet", evalueert William zonder zichtbare emotie. „Ja, het is jammer, we hebben verloren van de bank." „Pff, we zitten met een restschuld van vier ton", rekent Marijke uit. Binnen nu en zes weken, moeten ze hun huis uit. Dakloos zijn ze niet. „Een kennis heeft ons woonruimte aangeboden aan het Hofplein, waar op de bovenetage plaats is voor Charlie en René. Dit is niet het einde, ik ga door, ik ben kunstenaar en ik ben posi tief ingesteld." En nu? Inpakken? Marijke: „We gaan met z'n allen eerst maar eens een biertje drinken in onze stamkroeg." Ja jammer, we hebben door Frank Balkenende 2008 William Verstraeten Marijke Smulders troost dochter Charlie, net nadat hun monumentenpand in Middelburg tijdens een executieveiling is verkocht. In het midden William Verstraeten. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62