De bijen vliegen door de tomatenkassen Inwoner Serooskerke (20) vrijgesproken Arduin krijgt tijdelijke bestuursvoorzitter 30 SCHOUWEN-DUIVELAND TELEVISIEPROGRAMMA Goese deelneemster aan RTL4-programma heeft al van kinds af aan passie voor doggydance. Goes houdt onderzoek met oog op diensten SIRJANSLAND - De tomatenplant kan wel een reus onder de gewas sen genoemd worden. De planten in de kassen van Dick van Noord in Sirjansland worden gemiddeld tien tot elf meter lang en leveren zo'n 36 trossen van ieder 8 toma ten. Van Noord kweekt troscoctail- tomaten. Dat zijn zoete tomaten van zo'n 35 tot 40 gram per stuk en zitten tussen de gewone trosto maat en de mini-tomaatjes in. De planten in de kassen worden ruim een jaar oud. „In oktober worden ze gezaaid en opge kweekt bij een kweker. Eind de cember komen ze bij mij in de kas", zegt Van Noord. In maart worden de eerste trosjes tomaten geoogst. „Dat gaat door tot half december. Dan halen we de planten er uit en maken we de kassen schoon voor de komst van de nieuwe planten." De tomaten- kweek is een arbeidsintensieve teelt. Tomatenplanten groeien langs een verticale draad. Iedere week moet het aangegroeide top je van de plant om de draad ge wikkeld. Daarnaast moet de plant elke week iets 'zakken'. De plant wordt veel hoger dan de kas is, en ligt daarom deels verticaal op het groeibed. Wekelijks worden de onderste bladeren van de planten gehaald om ziekten te voorkomen en de tomaten meer licht te ge ven om te kleuren en de trossen worden iedere week gesnoeid, ver gelijkbaar met het krenten van druiven.. „Voor een tomaat vol groeid is duurt zestig dagen", zegt Van Noord. Op de akker Het is ook een hele puzzel om het licht en de temperatuur in de kas sen goed te houden. Overdag op gemiddeld 24 graden en 's nachts koeler. De temperatuur wordt ge regeld door stoken of juist ramen op en te zetten en dat alles om de dag/nacht situatie en groeiom- standigheden voor de plant zo op timaal mogelijk te laten zijn. In de kassen hangt geen speciale verlichting voor de groei van de planten. Dat vraagt om een iets andere aanpak en daarom staan er in het voorjaar en het najaar min der planten per vierkante meter om er voor te zorgen dat de plan ten toch voldoende licht krijgen. Van Noord werkt op een zo na tuurlijk mogelijk manier. In de kassen vliegen bijen voor de be vruchting en voor het bestrijden van de luizen (het witte vliegje is gevreesd bij tomatenkwekers) worden natuurlijke vijanden inge zet. „Dat doen we al vanaf januari om de balans goed te houden. Ik spuit niet graag. En door bemes ting houden we een gezond en vi taal gewas. Elke week nemen we monsters van blad, tomaten en het water om te controleren of al le waarden nog goed zijn. Aan plantensap is een hoop te zien." MIDDELBURG - De twintigjarige Dennis van K. is gisteren vrijge sproken door de Middelburgse rechtbank. De jongeman uit Serooskerke (W) moest twee we- kert geleden voorkomen omdat hij verdacht werd van diefstal en brandstichting. Hij zou samen met twee vrienden bier, wijn, fris drank en andere goederen gesto len hebben uit het gebouw van de tennisvereniging in zijn dorp. En vervolgens zou hij brand hebben gesticht. Dat alles gebeurde op 13 januari 2012. De officier van justitie gaf des tijds al aan dat hij onvoldoende overtuigend bewijs kon overleg- GOES - Anderhalf miljoen mensen zagen afgelopen zaterdag hoe Brenda van den Hoek en haar hond Sterre uit Goes schitterden in het televisieprogramma Hol land's Got Talent en glansrijk de auditieronde doorstonden. De ju ry en het publiek waren unaniem enthousiast over de hondendans- act van het duo en ook Van den Hoeks Facebookpagina stroomde na de uitzending over van de posi tieve reacties. Ze is er nog steeds een beetje be duusd van. Overigens zijn het po dium en de spotlights niets nieuws voor de 21-jarige Goese. Als kind was ze vooral op de Bel gische televisie al vaak te zien met doggydance-optredens. Toch heeft zij zich niet zelf opgegeven voor het populaire RTL4-program- Je hoeft niet streng te zijn, positief gedrag belonen werkt juist veel beter ma (zevenduizend aanmeldingen dit jaar), maar is ze gescout. „Ik was al eerder gevraagd, maar toen kwam het steeds niet uit. Na drie keer 'nee' heb ik toch maar een keer ja gezegd", vertelt van den Hoek op het zonovergoten gras veldje achter haar tijdelijke appar tement in Goes-West. Sterre, een zevenjarige Shetland sheepdog, heeft zich geduldig neergevleid. Het werken met honden is de die- renvriendin met de paplepel inge goten. „Mijn moeder is ook hele maal into honden, zij leerde ze al trucjes en dat wilde ik ook." In 2002 kwam het tot dan toe vooral in Amerika en Engeland be kende fenomeen doggydance naar Nederland. „Mijn moeder had er videobanden van, ik vond het geweldig om te zien. Op een bepaald moment ben ik er zelfbij gaan dansen, dat doe ik ook al sinds mijn vierde. Met trucjes al leen heb je meer een circusact, de combinatie is veel mooier, maar ook moeilijker." Van den Hoek heeft een soort ma gische band met honden, naar ei gen zeggen al vanaf haar geboor te. „Honden die bang waren voor kinderen, daar kon je mij gewoon bijzetten. Ik werd niet aangevlo gen of gebeten." De hoofdreden dat ze dit keer wel ja zei tegen deelname aan het tele visieprogramma, is dat de fotoge nieke Goese wil laten zien 'dat het ook anders kan'. Ze doelt dan op de manier van trainen. „Je hoeft helemaal niet streng te zijn, het werkt veel beter om positief gedrag juist te belonen." Van den Hoek heeft Sterre al sinds het hondje ter wereld kwam. „Ik leer ze de trucjes aan als ze pup zijn, daarna train ik vijf tot hooguit tien minuten per dag." Toch is Sterre wel eigengereid. „Ik moet me tijdens een routine aanpassen aan haar." Ook tijdens de auditie gen voor de brandstichting. Maar hij meende wel voldoende sterk te staan om de inbraak en de dief stal te kunnen bewijzen. Hij eiste dat Van K. door de Middelburgse rechtbank veroordeeld zou wor den tot een werkstraf van tachtig uur, vier weken voorwaardelijk en de verplichting om gedragscur sussen te volgen. Advocate Rivka Davidse pleitte voor vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Ze wees erop dat een van de andere verdachten al was vrijgesproken. De rechters heb ben haar gevolgd omdat, zo bleek gisteren, er onvoldoende bewijs is voor veroordeling. GOES - De gemeente Goes wil graag weten hoe inwoners zaken met de gemeente ervaren en wil len regelen. Komen ze bijvoor beeld liever naar het gemeente huis, gebruiken ze sociale media? Daarom krijgen 1700 huishou dens in de gemeente deze week een onderzoek in de brievenbus. Met de uitkomsten kan de ge meente haar dienstverlening zo goed mogelijk afstemmen op de wensen van inwoners. De resulta ten worden meegenomen bij toe komstige beslissingen over de in richting van de dienstverlening. Het onderzoek kan zowel digitaal als schriftelijk ingevuld worden. Hij volgt hiermee voorlopig de in augustus vertrokken Patty van Belle op. Zij verliet de instelling voor verstandelijk beperkten in augustus. Van Wijk (49) begint zijn werk op 9 september. Hij gaat zich met name bezighou den met de manier waarop de Stichting het hoofd moet bieden aan de veranderende wet- en re gelgeving en financiering van de zorg. Arduin moet vanaf 1 januari komend jaar niet met één op drachtgever, maar met de dertien Zeeuwse gemeenten onderhande len. Het organisatorisch aspect moet een zwaarder accent krij gen. Daarnaast zal de interim, sa men met de raad van toezicht van Arduin, het profiel opstellen van de nieuwe bestuursvoorzitter. Peter Van Wijk heeft als (inte- rim)bestuurder veel ervaring bij het begeleiden van instanties rich ting die omslag in de zorg. Zijn laatste functie was bij de landelijk opererende Stichting Timon, een zorginstelling voor jeugdigen en jongvolwassenen. door Melita lanting We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? I Jolanda Rossen (teeltvrouw) en Dick van Noord tussen de tomaten. foto Ronald den Dekker Brenda en Sterre got talent door Luc Oggel Brenda van den Hoek door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - Peter van Wijk wordt benoemd als interim-voorzit ter van de Raad van bestuur van de Stichting Arduin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60