Raadsbrede motie over profiel burgemeester Zorg-speelboerderij De Hosvazze onder verscherpt toezicht I I RIDEthe ROSES Bij Neeltje Jans zie je zeven kilometer fietsers 66 Er is nog geen enkel besluit genomen. Alternatieven zijn denkbaar 28 SCHOUWEN-DUIVELAND PROJECT MAATWERK Mogelijke sluiting van kazernes en minder brandweermensen op een tankautospuit. C Cc fc rc „Decentralisatie van taken van het Rijk naar de gemeenten en de discussie over bestuurlijke ver nieuwing hebben ook hun in vloed op het functioneren van de burgemeester." zei Van den Berg ter verduidelijking. Burgemeester Gerard Rabelink is inmiddels zes jaar burgemeester van Schouwen-Duiveland. Dat be tekent dat hij herbenoemd moet worden. In de brief van commissa ris van de Koning Han Polman aan de gemeenteraad over de pro cedure rond de herbenoeming staat dat dit geen automatisme is en dat de profielschets kan wor den aangepast als de gemeente raad dat nodig acht. Nu blijkt dat alle fracties vinden dat het profiel aangepast moet worden op het terrein van de be stuurlijke vernieuwing en decen tralisatie zodat deze beter aansluit bij de huidige tijd. Hoewel de motie nog niet hele maal klaar is, wilde Van den Berg al wel aangeven waar het om zal draaien. In de motie wordt de ver trouwenscommissie verzocht na drukkelijk stil te staan bij verande ringen in de samenleving en het openbaar bestuur en de discussie die daaruit voortvloeit over be stuurlijke vernieuwing. „Dit zal in het gesprek met de burgemees ter aan de orde gesteld worden als mede de gevolgen hiervan voor het functioneren in zijn nieuwe ambtstermijn." Van den Berg voegde daar nog aan toe dat - als dat uit het gesprek nodig zal blij ken - er nadere afspraken met de burgemeester gemaakt zullen worden. Er zijn structurele tekortkomin gen in de zorg en verbeteringen la ten volgens de inspectie te lang op zich wachten. De Hosvazze is in 2009 opgericht, het is een kleinschalige zorg- en speelboerderij die dagopvang biedt aan cliënten van alle leeftij den met een verstandelijke, licha melijke of zintuiglijke beperking. Bij diverse bezoeken stelde de IGZ vast dat De Hosvazze niet vol doet aan de voorwaarden om ver antwoorde zorg te kunnen leve ren. Zorgdoelen worden onvol doende vastgelegd. Zo is niet zichtbaar welke resultaten be- haald moeten worden met een cliënt. Ook wordt volgens de In spectie onvoldoende gewerkt vol gens richtlijnen en protocollen waarin staat wat te doen in be paalde situaties. Dat geldt onder meer voor het omgaan met onbe grepen of agressief gedrag. Het verscherpt toezicht is voor de duur van een halfjaar. De inspec tie blijft de instelling met onver wachte bezoeken volgen tot de zorg in orde is. Het is de tweede keer dat de In spectie ingrijpt, vorig jaar juli werd De Hosvazze op de vingers getikt na een onaangekondigd be zoek. Toen was een aantal proto collen niet in orde. Afgelopen de cember voldeed de zorg-speel boerderij weer aan alle voorwaar den, maar het is nu dus opnieuw mis, constateert de Inspectie. De Hosvazze wilde gisteren geen commentaar geven VLISSINGEN - De brandweer in Zee land gaat de komende jaren be hoorlijk op de schop. Kazernes gaan vermoedelijk dicht en de be zetting op brandweerauto's wordt lager. Deze voorlopige voorstellen ko men uit het project Maatwerk in Brandweerzorg van de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ). „Voor alle duidelijkheid: het betreft nog slechts voorlopige voorstellen waarover nog geen besluit is geno men. Er zijn alternatieven denk baar", zegt Gerrie Ruijs, directeur van de VRZ. Het plan is dat er van de huidige 66 kazernes 59 overblijven. „Als we de landelijke norm van een ka zerne op zevenduizend inwoners zouden toepassen zou Zeeland nog maar zestien kazernes over houden. Wij hanteren een norm van een kazerne op vijftienhon derd inwoners. Dat is de Zeeuwse schaal, maatwerk dus." ]an Lonink, voorzitter van de VRZ, benadrukt dat de operatie niet louter is ingegeven door be zuinigingen. „Het gaat ook om een modernisering van onze brandweerzorg dat toekomstge richt is. Iedere Zeeuw in de stad of op het platteland wordt gedekt door een goede brandweerzorg. Dat is ons uitgangspunt." De Veiligheidsregio wil met de operatie ook een einde maken aan de zogenaamde 'schijnveilig heid'. Zo kost het kazernes in met name de kleinere dorpen veel moeite de bezetting op peil te houden. Lonink herinnert zich nog Zaamslag waar de plaatselijke kazerne een paar jaar geleden overdag dicht was omdat er geen brandweermensen beschikbaar waren. Door sluiting van kazernes zou de opkomsttijd (tien minuten in een woonkern en acht minuten naar een industriecomplex) onder druk komen te staan. „De moder ne brandweerzorg gaat echter niet alleen over opkomsttijden", zegt Ruijs. „Er wordt meer een be roep gedaan op zelfredzaamheid en de eigen verantwoordelijkheid van de inwoners. Zoals bijvoor beeld het zorgen voor adequate rookmelders." Directeur Ruijs beseft dat de slui ting van kazernes en een lagere bezetting op de voertuigen gevoe lig ligt. Tijdens recente ploeglei ders- en inloopbijeenkomsten is al veel ongerustheid uitgespro ken. Die ongerustheid gaat ook over het voornemen meer tank autospuiten met een bemanning van vier brandweerlieden in te zetten in plaats van de huidige zes. „De ervaring leert dat niet voor ieder incident zes mensen nodig zijn zoals bijvoorbeeld bij ongevallen met beknelling. Let wel, een TS4 (tankautospuit met vier brandweermensen) is geen veredeld busje. Dat is een volwaar dige tankautospuit met dezelfde slagkracht als een TS6." Ruijs gaat nog_een stap verder. „Een TS4 vergroot de slagvaardig heid. Er hoeven immers minder mensen op te komen zodat de in zet sneller is. Daarnaast is een voertuig met een lagere bezetting voor een aantal kazernes de red ding. Anders zouden die mogelijk ook dicht gaan." Voorbeeld is de post Cadzand. Die zou ook in een rijtje van te sluiten kaznernes voorkomen. Door de inzet van een TS2 kan de ze kazerne echter open blijven. De aangepaste voorstellen met reacties 'uit het veld' staan op de agenda van de vergadering van het Algemeen Bestuur op 25 sep tember. Hierna zijn de gemeente raden en de medezeggenschapsra den aan zet. Definitieve besluit vorming is vermoedelijk in de cember. „Er kan dus nog van alles veranderen", zegt Ruijs. Zondag wordt in Zeeland de landelij ke Ride for the Roses verreden. Een fietstocht waarmee geld wordt inge zameld voor de strijd tegen kanker. Meer dan 11.000 mensen doen mee. De PZC telt af in deze rubriek. GOES - Zeventig kruispunten moet Henk de Jong bemensen met vrijwilligers zondag. Hij heeft er driehonderd mensen voor. De Jong, die alle vrijwilligers aan stuurt, houdt zich voornamelijk bezig met de twee korte afstan den: 25 en vijftig kilometer. „De route van de honderd kilometer wordt beveiligd door motorrij ders. De kortere afstanden gaan over fietspaden, eigenlijk gewoon door het verkeer heen." Hij heeft ervaring met koers en verkeer; De Jong is bij de Delta Ri de for the Roses betrokken sinds 2008, toen de landelijke ride in Goes was. „En ik rijd hem elk jaar mee. Ik heb vroeger veel gekoerst, ik ben nog een keer Zeeuws kam pioen geweest, in 1979 De verkeersregelaars zijn allemaal herkenbaar. Ze hebben de be voegdheid om auto's tegen te hou den. „Ze mogen ook kentekens no teren. Als automobilisten de aan wijzingen negeren, krijgen ze toch een bekeuring. Meestal gaat het goed. De verkeersregelaars staan er voor een goed doel, het is geen wedstrijd, dat weten men sen ook wel." Wie de fietsers wil toejuichen, kan dat volgens De Jong het beste doen bij Neeltje Jans of de Zee- landbrug. „Daar zie je het lint van zeven kilometer al van ver aanko men." door Melita Lanting ZIERIKZEE - De voltallige gemeente raad komt in de komende raadsver gadering met een motie om de pro fielschets van de burgemeester aan te passen. „De wereld van nu is niet meer de wereld van 2008", zei Wout van den Berg namens alle fracties. door Luc Oggel LEWEDORP - De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) heeft Zorg- en Speelboerderij De Hosvaz ze in Lewedorp sinds deze week on der verscherpt toezicht gesteld. Brandweer Zeeland flink op de schop door Frank van Cooten Gerrie Ruijs, directeur VRZ II IN ACTIE VOOR door Nadia Berkelder Sofia Voorbeijtel is dolgelukkig nadat ze werd herenigd met haar Rottwei- EF Ier pup Ayka. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58