Twee doden en ravage Zuinige steun voor jihadplan kabinet 4 BINNENLAND VLIEGRAMP Baasjes van omgekomen honden van rampvlucht MH17 hopen nog altijd op een waardig afscheid. Vliegramp MH Twee mensen werden gister avond laat nog vermist. „Niet alle woningen zijn doorzocht", liet een politiewoordvoerder weten. De hele avond was er nog instor tingsgevaar. De enorme explosie ontstond tij dens werkzaamheden in het flat gebouw aan de Beukenhorst in Diemen-Zuid. „Het lijkt wel oor log", zei een getuige tegen de Am sterdamse zender AT5. Door de knal raakten meerdere woningen in de flat zwaar beschadigd. Zowel aan de voor- als de achter kant van het gebouw was de gevel op de begane grond weggeslagen. Vlóeren en plafonds van direct bo venliggende appartementen stort ten in, meldde een woordvoerder van de brandweer. Ook de balkons van de onderste verdiepingen van het gebouw sloegen weg door de explosie. Opstelten was genoodzaakt zijn plannen op enkele punten bij te stellen. Zo zag hij onder druk van de Kamer af van het voornemen om reisgegevens van alle passa giers te verzamelen om 'jihadisti- sche reisbewegingen' in kaart te brengen. Ook moet hij vage onder delen van het plan nog toelichten in een brief aan de Kamer. Opstelten maakte bij tijd en wijle een stuntelende indruk. D66-lei- der Alexander Pechtold verweet hem 'volstrekt onvoldoende te zijn voorbereid'. CDA-leider Sy- brand Buma vond dat Opstelten 'totaal geen benul had van zijn ei gen plannen'. In het actieplan staan 38 maatrege len om jihadisme de kop in te drukken. Meest omstreden punt is het afnemen van de Nederland se nationaliteit van jihadisten zon der tussenkomst van de rechter. Hierover wordt later nog gedebat teerd, als het wetsvoorstel er is. Volgens het kabinet zijn de maat regelen nodig om de rechtsstaat overeind te houden. Er lopen nu 27 zaken tegen radicale moslims. Gisteren werd het voorarrest van drie van de vier vermoedelijke ji- hadgangers uit Huizen niet ver lengd. De vier zouden op het punt hebben gestaan om met hun kinderen af te reizen naar het kali faat van IS. Volgens de onder zoeksrechter zijn er alleen voor een 34-jarige man voldoende aan wijzingen dat hij deel wilde ne men aan terreuractiviteiten. GRABOVO - Maria Turchenkova was de eerste die ze vond. De Rus sische persfotografe was na de ramp met vlucht MH17 meteen ter plaatse en fotografeerde de om gekomen honden Quinta en Kosta, liggend in het gras bij een grote kippenboerderij in Oost- Oekraïne. De volgende dag waren de dierlijke resten echter verdwe nen, liet Turchenkova weten. Ook het Nederlandse onderzoeksteam, op de hoogte gesteld van de exac te locatie van de honden, heeft ze tijdens de bergingswerkzaamhe den niet aangetroffen. Bij de vliegramp op 17 juli kwa men 298 mensen om het le ven. Maar er was nog ander leed. In het gecrashte toestel bevonden zich ook elf dieren: vogels en hon den. Twee honden in het vrachtruim van vlucht MH17, elk met een ei gen verhaal. In Kuala Lumpur ke ken de pas geëmigreerde Neder landers Nicole, Patrick, Lara en Hugo Nootebos uit naar de hereni ging met hun vijfde gezinslid, de Friese stabij Quinta. De jonge Duitse herder Kosta was onder weg naar zijn nieuwe thuis op de Filipijnen. Geboren in Duitsland, kwam het hondje op de leeftijd van 7 weken naar Nederland. Adri Phoelich uit Beuningen, al dertig jaar actief als fokker van Duitse herders, nam de zorg voor de pup op zich totdat deze naar de Filipij nen mocht vertrekken. In Azië is een herdenkingsmonument voor alle dieren in het vliegtuig. Het vermoeden bestaat dat de stoffelijke resten van de honden zijn begraven door de inmiddels gevluchte eigenaar van de kippen boerderij, uit angst voor infecties. Het lijkt onmogelijk de resten nog terug te vinden. Maar de baas jes, die inmiddels in nauw con tact met elkaar staan, houden hoop. „Als iemand ons zou vertel len dat Quinta en Kosta begraven zijn, geeft dat rust", zegt Marijke Phoelich. „We willen ze dan ha len als het daar weer veilig is." Nicole Nootebos: „Dan kunnen we echt afscheid nemen." Kort na de ramp zocht Malaysia Airlines contact met beide fami lies vanwege hun 'verloren vracht'. „Tsja, zo kun je Quinta ook zien", reageert Nicole Noote bos gelaten. Maar ze waardeert het gebaar van de luchtvaartmaat schappij die de vervoerskosten meteen kwijtschold. „Andere luchtvaartmaatschappijen vlogen ook over Oekraïne. Pure pech dat juist dit toestel is geraakt." veel belangstelling voor Duitse herders, verklaart Marijke Phoe lich, zus van Adri, de verre be stemming van het hondje. Anderhalve maand na dato moet de vliegcrash bij beide families nog altijd bezinken. Nicole Noote bos: „Onze hond is uit de lucht ge schoten. Daar denk je toch niet over na, dat zoiets kan gebeuren?" Dat de ramp veel heeft losge maakt, merkten de families ook aan de reacties die ze kregen. Be trokkenen in Nederland boden hulp bij het zoeken naar Quinta en Kosta en vroegen journalisten uit te kijken naar de stoffelijke overschotten. In Grashoek komt door Sandra Donker De explosie in de flat in Diemen heeft voor een enorme ravage gezorgd, foto Amaury Miller/HH door Peter Winterman DIEMEN - Bij een explosie in een flatgebouw in Diemen zijn gister middag zeker twee mensen om het leven gekomen. Vijftien mensen raakten gewond, van wie er zes naar het ziekenhuis werden afge voerd. Twee mensen werden gisteravond nog vermist na een explosie in een flat gebouw in Diemen-Zuid DEN HAAG - Met hangen en wurgen heeft minister Ivo Opstelten (Veilig heid en Justitie, WD) in de Tweede Kamer steun gekregen voor zijn ac tieplan tegen terrorisme. Oppositie partijen D66 en CDA uitten wel snoeiharde kritiek op het 'chaoti sche' optreden van de bewinds man. Minister Opstelten ziet af van voornemen om reisgegevens van alle passagiers te verzamelen In Kuala Lumpur keek de familie Nootebos uit naar de komst van Quinta (8 jaar), foto familie Nootebos Ook vracht MH 17 was door Lotte Martini O onze website/vliegramp Nieuws en achtergronden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4