Menner IJsbrand Chardon gefrustreerd en gesaboteerd 42 SPORT Nederlandse springruiters pakken wereldtitel en kwalificeren zich voor de Olympische Spelen van 2016. CAEN - De springsport is geen sport van zekerheden. Een fout is snel gemaakt en bijna net zo snel is een toppaard verkocht. Maar er moet ergens een houvast zijn. Voor het Nederlands team is dat geloof en vertrouwen van een bondscoach én van eigenaren in hun ruiters en paarden. Dat werd gisteren op het WK uitbetaald. Dit keer niet in geld maar in goud. En in een Olympische kwa lificatie. Dat de Nederlandse springruiters in Caen aantoonden dat Nederlan ders wel degelijk wereldkampi oen kunnen worden in een voet balstadion, was misschien een beetje een kwestie van geluk, maar toch vooral van vertrouwen. Zoals Maikel van der Vleuten dat na zijn ongelukkige fout op de laatste hindernis uitsprak in zijn teamgenoot Jur Vrieling. Dat was nodig want Oranje was, doordat Jeroen Dubbeldam als eer ste starter al 5 strafpunten had, van de eerste plek getuimeld. „Jur zat er dinsdag even flink door. Maar hij toonde zich ook strijd baar en zei tegen ons: morgen maak ik het goed. Desnoods neem ik mijn paard op mijn nek." De manier waarop de Groninger woord hield, was fenomenaal. Met een verbeten blik leidde hij de hengst die kort voor zijn pen sioen staat, feilloos door het lood zware parkoers. „Ik had het mes tussen de tanden, maar Bubalu had twee messen tussen de tanden", zei hij met een intens gelukkige grijns. Eindelijk had de meest loyale dienaar van Oranje op een groot kampioen schap een essentiële bijdrage kun nen leveren. Vier jaar geleden in Kentucky deelde hij in de malaise en twee jaar geleden in London was hij het schrapresultaat. Vrieling kreeg in Caen de voor keur boven jongeling Frank Schut tert omdat de Groninger zich hele maal fixeerde op de landenwed- strijd en zijn individuele klasse ring ondergeschikt maakte. Dat vertrouwen van bondscoach Ehrens betaalde hij, na de dubbe le misser van dinsdag, terug. Dat moest. „Want ik heb serieus op mijn kloten gekregen van Rob. Dat ik na het wat lauwe begin en de eerste fout van Bubalu te wei nig had gedaan om hem aan te sporen. Toen wist ik: dat gaat me niet weer gebeuren." Voor twee van de vier ruiters was het de tweede keer dat ze met het team op een WK op de hoogste trede stonden. Jeroen Dubbeldam en Gerco Schroder waren er in 2006 ook bij toen Nederland voor het eerst (en het laatst) een me daille pakte. Ook toen was Ehrens bondscoach en ook toen was het goud. Het gebeurde voor de flik kers toen alleen met andere paar den. Schroder deed het nu op London, het paard waarmee hij twee keer Olympisch zilver won in London. En het paard dat dankzij ruim tien miljoen van wapenhandelaar Glock in Nederland bleef. Schroder kan die geste niet terug betalen met vette geldprijzen, want aan geld geen gebrek bij de weldoener. Maar wel met een gouden WK-medaille? „Ja, dit is prachtig, dat ik hen op deze manier voor die geweldige investering kan te rugbetalen. Zonder Glock had ik hier nu niet met een gouden plak gestaan. En het is ook niet de be doeling dat hij nu weer verkocht wordt. Dat vertrouwen van een ei genaar is veel waard." Gisteren viel alles op zijn plek voor allevier ruiters en hun eige naren. Voor goud en de eer, want geld levert het niet op. Dat komt als het goed is in Barcelona over een paar weken, als Nederland met exact dezelfde ruiters voor de finale van de wel vet gedoteerde Nations Cup aantreedt, zo maakte Ehrens gisteren bekend. Van der Vleuten: „Dat is denk ik wel een beetje het terugbetalen van het vertrouwen dat we Rob hebben gegeven." Hij is de beste vierspanmenner van zijn tijd, met twaalf wereldti tels (acht met het team, vier indi vidueel) achter zijn naam. Soms lijkt het wel alsof hij daarmee zo veel jaloezie heeft opgewekt dat ze hem moeten hebben. Vier jaar geleden in Kentucky was hij het slachtoffer van heuse sabotage: zijn wagen bleek vlak voor de ma rathon moedwillig beschadigd. Zover ging het gisteren niet, maar Chardon ervoer de behandeling die hem te deel viel voor zijn dres- suurproef wel als sabotage. „Wat hier is gebeurd, is schandalig. Dit kan echt niet", foeterde de man uit Den Hoorn. Wat was het geval? Chardon was als allereerste van de 46 deelne mers aan de beurt, om 09.30 uur. Dat alleen al ergerde hem. „Ik vind dat de betere menners aan het eind moeten zitten. Bij de dressuur is dat van groot belang omdat de juryleden bij de eerste deelnemers voorzichtig zijn met de punten. Na Kentucky hebben we daar al wat van gezegd maar de FEI doet er niets aan." Doordat hij zo vroeg aan de beurt was, moest hij ook vroeg zijn paar den losrijden en klaar maken voor de wedstrijd. Met zijn team was hij al voor zes uur bij de stal len. Maar toen was het daar nog pikkedonker. „Als je mensen zo vroeg wilt la ten starten, moet je daar ook voor zieningen voor treffen. Maar er was geen verlichting, we moesten de paarden inspannen onder het licht van onze camper. Dat is toch krankzinnig?" Het zou nog erger worden, nadat hij onder begeleiding van een au to voor en een auto achter de on verlichte koets de twee kilometer van de stallen naar het wedstrijd terrein had afgelegd. „Ik had om zes uur al het terrein opgewild om los te rijden. Maar de sup poost die daar stond, weigerde het hek open te doen. Ik mocht er pas om zeven uur op. Nou, toen was mijn hele voorbereiding naar de haaien. Mijn zoon Bram heeft nu twee paarden gedaan en ik de andere twee." Dat was voor hem de druppel. De dag ervoor, nadat de loting be kend was, had hij bepaalde proble men al voorzien. Bondscoach Har ry de Ruijter en de Nederlandse delegatie hadden er op aangedron gen om de start met bijvoorbeeld een half uur uit te stellen. „Dat had al een hoop problemen voorkomen. Maar ze waren onver murwbaar. Dat vind ik onbegrij pelijk en onaanvaardbaar. Dit mag op een WK niet gebeuren. We hebben er zelfs nog over gedacht om het hele team terug te trek ken. Je werkt twee jaar naar een WK toe en dan worden op deze manier je kansen om zeep gehol pen." Bondscoach De Ruijter prees Chardon om het feit dat hij er zijn proef niet door had laten ver pesten. „Hij kan zich als geen an der concentreren, gelukkig." Maar het resultaat stemde Chardon niet tevreden. „Ik heb de beste proef van het hele jaar gereden, maar ik had zeker vier punten be ter moeten krijgen dan de 42.15 van nu." uitbetaald in goud Vertrouwen door René Banierink Het gouden Nederlandse springteam, met van links naar rechts Jeroen Dubbeldam, Gerco Schroder, Maikel van der Vleuten, Jur Vrieling en bondscoach Rob Ehrens. foto Jacob Melissen/Hollandse Hoogte door René Banierink CAEN - De stoom kwam IJsbrand Chardon nog net niet uit de oren aan de rand van de renbaan in Caen. Maar veel scheelde het gis termorgen niet toen het eerste wa terige zonnetje de ochtendmist ver dreef. De organisatie van de We- reldruiterspelen moest het ontgel den in de tirade van de levende vierspanlegende. Die had hem ge frustreerd en gesaboteerd, zei hij. „Als ik er nu nog eentje voor de wa gen krijg, rij ik door."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42