Adrie Koster debuteert met pijnlijke nederlaag Derde ritzege Degenkolb 38 SPORT OEFENWEDSTRIJD De rentree van Guus Hiddink als bondscoach van Oranje draait in Italië uit op een ongekende deceptie: 2-O-verlies. 4 Na het vertrek van coach Albert Stuivenberg naar Manchester Uni ted leek Koster in een gespreid bedje terecht te komen. Jong Oranje had in zes duels zestien punten verzameld en plaatsing voor de play-offs leek een formali teit. De realiteit bleek gisteravond anders. In Deventer dacht Jong Oranje wel even in wandeltempo het verschil te kunnen maken te gen een ploeg die elf maanden ge leden in Tblisi nog met 6-0 was verslagen. Het kwam bedrogen uit en daardoor wordt het duel van maandag in Tilburg tegen di recte concurrent Jong Slowakije beslissend. De tien groepswinnaars plaatsen zich voor de play-offs, net als de vier beste nummers twee. „Dat we maandag weer spelen, heeft als voordeel dat we meteen revan che kunnen nemen", zei Koster. De voormalige Zierikzeeënaar sprak van een domper en hield zich vooral op de vlakte. Ja, het tempo was te laag geweest tegen een ploeg die zich massaal terug trok en hoopte op een succesvolle uitval. „Je moet de bal sneller rond laten gaan, via de flanken spelen", aldus Koster. „We had den voor rust ook veel te weinig diepte in ons spel. In de tweede helft was het niet veel beter. De wil was er wel, maar de uitvoe ring liet te wensen over." Jong Oranje heeft tijdens deze kwalificatiereeks nog niet vaak in druk kunnen maken, maar dat werd geregeld verbloemd door de productiviteit. Luc Castaignos was vaak trefzeker, Quincy Pro mes maakte er in de zes kwalifica tieduels ook al zeven. De rechts buiten, onlangs door FC Twente aan Spartak Moskou verkocht, was steeds weer de aanjager van de ploeg. Gisteravond ontbrak hij door een hamstringblessure en zag hij van af de tribune hoe Jong Oranje vierkant draaide. Koster hoopt hem maandag wel op te kunnen stellen, maar Promes liet in De venter doorschemeren niet te we ten of hij wel kan spelen. Koster zal de komende dagen de beelden van het slappe duel nog eens laten zien en moet hopen dat zijn spelers daarmee wakker worden geschud. Tegen Jong Geor gië oogde het Nederlandse team ongeïnspireerd. Mike van der Hoorn en Karim Rekik vormden achterin een onzeker, zwak duo. Feyenoorder Jean-Paul Boëtius kon zijn vormcrisis niet verber gen. Rechtsbuiten Terrell Ondaan (Willem II) maakte vooral ver keerde keuzes. Alleen Nathan Aké (19) liet regelmatig zien echt te willen. De linksback van Chelsea was na de vrije trap van Giorgi Chanturia ook de enige die rea geerde. De bal kwam terug van de paal en na een scrimmage schoot Jambuli Jigauri de 0-1 binnen. Jong Oranje bleek ook in de reste rende twintig minuten hardleers en bleef maar breien. Als het dat maandag in Tilburg tegen Slowa kije opnieuw doet, kan deelname aan de play-offs serieus in gevaar komen. Koster houdt daar geen re kening mee. „We moeten nu her stellen en er maandag staan. Ik heb er vertrouwen in dat we deze campagne tot een goed einde brengen. Deze jongens willen alle maal naar het EK." BARI - Guus Hiddink liet vorige week nog eens in duidelijke be woordingen weten dat hij het maar niks vond, die vijf man ach terin bij Oranje op het WK. Haal er eentje weg en je wordt als ver dediger tot meer actie gedwon gen, zo luidt zijn theorie. Het wa ren heldere woorden, die niets aan duidelijkheid te wensen over lieten. Maar gisteravond, bij zijn terugkeer als hoeder van het Ne derlands voetbal, ging het tegen Italië uitgerekend mis in de meest geroemde en besproken linie van Oranje. De nieuwe bondscoach van Oran je, die geen mogelijkheid onbe nut laat om te pleiten voor meer gif in defensief opzicht in het Ne derlandse voetbal, zag tot zijn gro te afgrijzen de verdediging in Bari in een mum van tijd hopeloos uit eenvallen. Twee inschattingsfou ten van Bruno Martins Indi maak ten van Oranje al na tien minuten een kansloos elftal, dat zich ver volgens strompelend naar het ein de sleepte. En dus ligt twee maan den na alle lof het verdedigende blok van Oranje alweer ouder wets onder vuur. De bron van alle ellende lag gister avond in de derde minuut toen Bruno Martins Indi de Italiaanse spits Ciro Immobile na een diepe Door een flinke valpartij in de laatste kilometer konden lang niet alle specialisten meestrijden om de zege in de twaalfde etappe. Ramon Sinkeldam was op de twaalfde plaats de eerste Neder lander. Voor Degenkolb was het zijn derde triomf in deze Vuelta. De Spanjaard Alberto Contador bleef leider in het klassement. Hij kwam als negentiende over de fi nish. Robert Gesink bleef als bes te Nederlander negende, op 2.59 minuten van Contador. De nogal saaie etappe werd geken merkt door een lange vluchtpo ging van de Oostenrijker Krizek, die er meteen na de start als een speer vandoor ging. Hij reed zo'n 150 kilometer alleen aan kop in de bekende wijnstreek La Rioja, op zoek naar een ritzege en wat pu bliciteit voor zijn ploeg (Cannon- dale). Dankzij het bedaarde peloton, dat in het eerste uur rondreed met een gemiddelde snelheid van am per 36 kilometer per uur, liep de marge voor Krizek op tot bijna tien minuten. Op twaalf kilome ter van de finish slokte het jagen de peloton hem genadeloos op. Met een snelheid van ruim zestig kilometer per uur gingen de 'trei nen' van de sprinters op weg naar de finish, maar door een valpartij konden uiteindelijk maar dertien renners voor de podiumplaatsen gaan. Degenkolb bleek opnieuw over de sterkste benen en zenu wen te beschikken. bal zomaar liet lopen, alsof hij er vanuit ging dat er met Ron Vlaar nog wel een extra slot op de deur zou zijn. Maar die was er niet meer, waardoor de aanvaller van Borussia Dortmund ondanks de aanwezigheid van alle Nederland se verdedigers een vrije doortocht kreeg: 1-0. Zes minuten later was de chaos bij de nummer drie van de we reld helemaal compleet. Dit keer ontsnapte Simone Zaza aan de aandacht van Martins Indi. De ver dediger van Porto, die twee jaar geleden bij de eerste wedstrijd van Louis van Gaal zijn debuut maakte, liep de Italiaan knullig ondersteboven en kon met rood vertrekken. De toegekende straf schop werd door Daniele de Rossi feilloos binnengeschoten, waar door het welkomstfeestje van Hid dink al verpest was voordat de slingers überhaupt uitgepakt kon den worden. De vijf van Brazilië werden heel even de drie van Bari, maar met de komst van Joel Vëltman pro beerde Hiddink de balans nog enigszins te herstellen. Maar slaag daar maar eens in, met een man minder en nog tachtig minuten op de klok. Het zielloze en onge structureerde Oranje holde in het restant alleen maar achter de te genstander aan en mocht blij zijn dat de Italianen van nature geen aanvallers zijn die jagen op een monsterscore. En zo was de glans van het WK in het zuiden van Italië opeens ver weg bij Oranje. Ook al lag bij de aftrap nog wel even de scha duw van Brazilië over het elftaf- dat met elf WK-gangers in de ba sis niet bepaald een revolutionair uiterlijk had. Maar wie had het gisteravond nog over de eerste keuzes van de bondscoach? Over het opstellen van de 34-jarige Dirk Kuijt bij voorbeeld en het op de bank hou den van het grootste talent van Nederland, Memphis Depay? En die kans van Robin van Persie na rust? Niemand meer. Bij de start van een nieuw tijd perk ging het allemaal maar over oude problemen en dat thema krijgt komend weekend ongetwij feld een vervolg. Daar in de Oos tenrijkse bergen moet-Oranje op weg naar het EK-kwalificatieduel tegen Tsjechië weer even op adem komen, al heeft de naïviteit van Bruno Martins Indi de discus sie over de defensieve kwetsbaar heid bij Oranje weer volop aange wakkerd. En Hiddink? Die moet zich na zijn valse start maar vast klampen aan het feit dat hij in 1995 ook zijn eerste wedstrijd als baas van Oranje verloor, zoals ook zijn voorganger Van Gaal met een nederlaag begon. Uiteindelijk zou het met beiden nog goed komen als bondscoach. Jè door Barry van der Hooft DEVENTER - Over een paar jaar zal Adrie Koster vast nog wel eens te rugdenken aan zijn eerste wed strijd als coach van Jong Oranje. De kans bestaat dat er dan ineens een hoofdpijn opkomt of de tranen spontaan in zijn ogen springen. Want wat de Nederlandse talenten gisteren tegen Jong Georgië lieten zien, was van een bedroevend ni veau. De koploper in groep 3 ging pijnlijk onderuit (0-1) tegen een ploeg die al uitgeschakeld is voor deelname aan het EK. S Adrie Koster Een ouderwetse door Leon ten Voorde 6 Oranje is na zes minuten al kansloos tegen Italië. De ploeg van Guus Hid dink staat met 2-0 achter en moet na de rode kaart voor Martins Indi met tien man verder. door Norbert Kleinherenbrink LOGRONO - John Degenkolb heeft in de Ronde van Spanje zijn kwali teiten als sprinter opnieuw ge toond. De Duitse coureur van Giant-Shimano was na een rit in en rondom Logrono over 166,4 kilo meter de snelste in de eindspurt van het verbrokkelde peloton. De Belg Tom Boonen kwam na ruim vier uur op de fiets in de finale net iets tekort en eindigde als tweede. De Italiaan Jacopo Guarnieri werd derde. Bruno Martins Indi krijgt de rode kaart, foto VI Images Kei Nishikori is de eerste Japanse man die sinds 1933 de halve finales van een grand slam haalt, foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38