Nescio redt Zierikzee DIZZIE 17 Oud-Rabobanktopman en CD A-coryfee Herman Wijffels opent de reeks lezingen en interviews van deze krant in Middelburg. y,mv ws® Bundels vol poëzie en verhalen In het Zeeuws gezegd Herman Wijffels is na tuurlijk de gedroom de seizoensopening van de reeks inter views en lezingen, die de krant en boek handel de Drvkkery samen organiseren in de Kloveniersdoe len in Middelburg. Zet hem maar in uw agenda: vrijdag 12 september om 13.00 uur. PZC-verlaggever Ernst Jan Rozen- daal spreekt dan met de man, die wel wordt omschreven als 'de beste premier die Nederland nooit heeft gehad'. Financieel-economisch journalist Jan Smit publiceerde eerder dit jaar De op dracht of de vele gezichten van Herman Wijffels. Daarin wordt de in 1942 in het gehucht Turkeye - tussen IJzendijke en Waterlandkerkje - geboren boerenzoon van vele kanten en door vele 'kenners' belicht. Het is een portret van een man met idealen - duurzame wereld, invoe lend leiderschap - die als bestuursvoor zitter van de Rabobank opereert in de wereld van het grote geld. Hij neemt uit drukkelijk afstand van 'het grote graaien': „De economie is er voor de mensen, en niet omgekeerd." Dat uitgangspunt heeft hij in al zijn functies uitgedragen - bij de Rabobank, bij de Wereldbank, als voorzitter van de Sociaal Economische Raad. Om de man te begrijpen, wordt vaak te rugegrepen op zijn jeugd. Zelf doet hij dat ook. Zijn vader overleed aan een hartaanval in 1962, zijn moeder twee jaar later aan borstkanker. Herman was 24 jaar, toen hij wees werd. Zijn jongste zusje was twaalf. Met zijn vijf broers en zussen besloot hij het boerenbedrijf voort te zetten. Herman studeerde eco nomie in Tilburg en nam een toezicht houdende rol op zich. In een interview met de PZC zei hij enkele jaren geleden: „We hebben samen de vraag gesteld: blijven we als gezin bij elkaar of gaan we uit elkaar? We besloten bij elkaar te blijven en hebben de rollen verdeeld. Zo ben je op slag volwassen." In het boek van Jan Smit zegt hij het zo (pag. 53): „Van het ene op het andere mo ment krijg je volwassen verantwoorde lijkheden. Je moet zorgen dat ieder een toch zijn pad in het leven vindt, en een opleiding volgt die hij of zij zonder dat ongelukkige toeval ook zou hebben gevolgd. Ik viel in een verantwoordelijk- heidsplooi. Dat is iets wat in de loop van mijn loopbaan zo is gebleven." Inmiddels kan hij het wat rustiger aan doen. Hoewel: wie hem benadert voor een lezing, krijgt al gauw te horen dat bijna alle dagen volgepland zijn. Zo veel verandert er nou ook weer niet. X .H.F. Grönloh, in 1882 geboren I te Amsterdam, in 1961 te Hil- I versum gestorven, had geen Zeeuwse papieren. Desondanks schreef hij onder de naam Nescio de mooiste regels over Zeeland die er bestaan, te vinden in zijn verhaal 'De uitvreter'. De hoofd personen Bavink en Japi kijken uit over Veere en verre omgeving: 'En daar had je Goes en Lange Jan, den toren van Mid delburg, de spil van Wal cheren, het hart dier we reld. En 't tij kwam in en 't tij ging uit; 't water rees en viel. En iederen avond kwam de manke havenmeester en maakte eerst 't lichtje aan op 't Noorderhoofd, de palen wering.' We weten dat hij juli 1908 in Zeeland was, al leen, precies veertien da gen. Nog niet zo lang ge leden kwamen uit die tijd twee overrompelende documenten aan het licht, door Nescio-specialiste Lieneke Frerichs uitgegeven on der de titel Brieven uit Veere. Eerst is de stemming van de schrijver niet bijster opgewekt. Voor Vlis- singen luidt de recensie 'nix an' en in Middelburg vindt hij het 'criant vervelend'. Maar in Veere de post kan 'naar den Kampveer- schen Toren' - geniet hij. En wij genieten mee. Andere tijden! Tijden dat je onbe kommerd kon schrijven over het doden van een zeehondje: 'De Ar- nemuider had 'm in een omme zientje bij z'n achterpooten in de hoogte en maakte 'm met zijn wa terlaarzen af voordat i goed wak ker was.' Toch is Grönloh ook de schrijver van een natuurdagboek waarin hij veel meer uitstapjes naar Zeeland beschrijft. In sep tember 1946 is hij even terug in Veere. Juni 1950 weer, hij logeert op het bekende adres. In 1952 is hij nogmaals in Zeeland, en be treurt dan het verdwijnen van de klederdracht. Hij had ook een grote genegen heid voor Zierikzee. In 1953 krijgt Nescio lucht van boze plannen. Er gaat een brief naar Heemschut over de voortvarende burgemees ter die de 'oue rommel' wil oprui men. Eerder had hij in een kran tenstukje gepleit: 'Laat ons Zierik zee houden'. We mogen hem dankbaar zijn, vanwege 'De uitvre ter' en vanwege zijn optreden als redder van Zierikzee. Het was misschien het P.S. dat het 'm deed, hij wilde geen antwoord met 'iets over het terugzetten van de klok. Dat ken ik. Daar hadden de Nazi's 't ook altijd over.' De uitvreter, Titaantjes Dichtertje VRIJDAG 5 SEPTEMBER 2014 www.pzc.nl/zeelandgeboekt PRESENTATIE POLDERGEEST EN VERDWAALDE OEVERLOPER In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg worden zaterdag 13 september om 14.00 uur twee boeken gepresenteerd: de poëziebundel Poldergeest (14,95 euro) van André van der Veeke uit Terneuzen, en de verhalenbundel Verdwaalde oeverlo per (15,- euro) van Johan Everaers uit Noordgouwe. Beide auteurs maken deel uit van de redactie van het Zeeuwse lite raire tijdschrift Ballustrada. Van der Veeke dicht over o.a. landschaps ervaringen en familiegeschiedenissen. Everaers bundelt korte verhalen over rei zen, onderwijs, kunst en natuur. De mees te verhalen verschenen eerder in Ballustra- da en het natuurblad Sterna. ZEEUWSE SPREUKENKALENDER Iemand van d'n bak biete(n). Dat bete kent: iemand verdringen, eventueel ook als vrijer. En: 't Trekt (trokt) 'ier az 'n spui(e) - het tocht hier erg. Twee voor beelden uit de Zeeuwse Spreukenkalen der 2015 (12,95 euro), die pas is versche nen. Dialectkenner Rinus Willemsen uit Biervliet stelde de kalender samen. Herman Wijffels: 'de beste premier die Nederland nooit heeft gehad', foto ANP Altijd verantwoordelijk door Jan van Damme Herman Wijffels in de Kloveniersdoelen Mid delburg: vrijdag 12 september, 13.00 uur. Interview: Ernst Jan Rozendaal, verslaggever van de PZC. ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf Nescio Pseudoniem van J.F.H. Grönloh 1882-1961 Auteur van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17