Economen bepleiten verplicht solliciteren tot net over grens AH bezorgt de Belgen historische prijsdaling ECONOMIE 13 Testament in een paar stappen Krijgt Hema-klant die zelf een testament in elkaar zet, een worst voorgehouden? De notarissen zijn erover enorm verdeeld. TE KOOP: EENHEIDSWORST! AMSTERDAM - Ze worden met bo demprijzen gelokt, maar worden Hema-klanten wel goed voorge licht over de testamenten en sa menlevingscontracten die zij via de website van de Hema zelf op stellen? En moeten notarissen zich geen zorgen maken over hun imago, door de laagdrempelige sa menwerking met de goedkope winkelketen? Hierover woedt bin nen de notariswereld een felle dis cussie, tot aan de tuchtrechter toe. De vragen kwamen gisteren aan bod tijdens een tuchtzaak in Am sterdam. De beroepsorganisatie van de notarissen, de KNB, had deze aangespannen tegen een van de 'Hema-notarissen'. Tijdens de zitting bleek daarnaast dat er een tweede klacht is ingediend door een aantal individuele notarissen. Via enkele basale standaardvra gen kunnen klanten op de He- ma-website goedkope testamen ten en samenlevingscontracten opstellen. Daarna kunnen zij een notaris selecteren die de definitie ve akte kan opstellen. Door de lage prijs en het feit dat de notaris pas achteraf met de klant om tafel gaat, vreest de KNB dat consumenten slecht voorge licht worden. Bij een scheiding of overlijden kan dat grote, onge wenste gevolgen hebben. Ook vreest de KNB dat consumen ten, als zij eenmaal met de nota ris spreken en het geld al hebben overgemaakt, onverwachts extra juridisch advies nodig hebben. En dat gaat hun dan extra geld kos ten. Op de website van de Hema staat niet vermeld hoe de notaris sen daarmee omgaan. „Zoveel mensen, zoveel wensen", zei de advocaat van de KNB, Willem Heemskerk, gisteren in de recht bank. „Volgens ons bestaat er hele maal geen absolute standaardsi tuatie." Niet alleen de samenwerking met de Hema wordt kritisch bekeken door de notarissen. De beroeps groep is ook verdeeld over de hou ding van de KNB, zo blijkt uit fel le discussies op besloten onlinefo- ra. Sommigen moedigen het initia tief van de Hema aan. De prijzen van notarissen staan onder druk, mede door de economische crisis, maar vooral door de opkomst van onlinedienstverlening en -prijs vergelijkingen. De voorstanders denken dat ze deze ontwikkeling toch niet kunnen keren. Anderen maken zich grote zorgen. „Ik doe iedere dag mijn ontzettende best om uit te leggen dat ik niet kan werken voor de tarieven die op in ternet circuleren", schrijft een no taris op een besloten internetfo rum. „Als consumenten voor een hoger tarief een testament op maat moeten laten maken, voelen zij zich bij 'de worst genomen', misschien zelfs misleid", schrijft een ander. „En dat slaat over op Hema introduceerde de notaris service zo'n tien maanden gele den. Na enkele online stappen krijgt de klant de conceptakte van het testament of het samenle vingscontract via email toege stuurd. Daarna volgt een afspraak bij een van de circa honderd aan gesloten notarissen. De zeer lage prijs van 125 euro is inclusief BTW. Van dat bedrag worden zo wel de notaris, de Hema als de op name in het Centraal Testament- register betaald. de hele beroepsgroep." Enkelen van hen wilden de uit komst van de tuchtzaak niet af wachten en hebben zelf een klacht ingediend bij de Kamer voor het notariaat over de Hema en andere online-initiatieven. Hoeveel klanten tot nu toe ge bruik hebben gemaakt van de no tarisservice en hoe tevreden zij zijn, wil Hema niet zeggen zolang de tuchtzaak loopt. Vorig jaar liet de keten weten dat er tijdens de eerste drie weken honderden ak ten werden afgesloten. En volgens de notaris tegen wie de klacht van de KNB is ingediend, levert de samenwerking welkome om zet op. Door de lage prijs wordt er een doelgroep aangeboord die anders de stap naar de notaris (nog) niet zou zetten, vooral mensen met een smalle beurs. Dankzij de He- ma-service krijgen notarissen daarnaast extra potentiële klan ten over de vloer, zo benadrukte oud-notaris en medebedenker Ot to van de Vliet eerder in een vak blad. Krimpgebieden als Zeeuws-Vlaan- deren, de Achterhoek en Zuid- Limburg kunnen volgens hén heuse groeiregio's worden als ze niet aanhikken tegen de grens. Ze pleiten daarom ook voor verplicht Duitse of Franse les vanaf de ba sisschool, verplichte stages over de grens, het gelijkschakelen van diploma's en afstemming van fis cale en administratieve regels. Er valt zo volgens de economen een wereld te winnen voor de ge plaagde regio's, meer dan met 'grensoverschrijdende fietsroutes of culturele uitwisselingsprogram ma's'. Zuid-Limburg zou zelfs het op één na aantrekkelijkste woon gebied van Nederland kunnen worden, na de regio Amsterdam. Van de werkende Limburgers ver dient nu 2 procent in het buiten land de kost. Alle goede Europese bedoelingen ten spijt, is dit per centage de laatste vijftien jaar am per toegenomen. Zonder grenzen zouden er voor de Zuid-Limbur gers drie keer zoveel banen zijn, rekenden de economen uit. Omgekeerd kunnen buitenlan ders natuurlijk ook gemakkelijker banen in de Nederlandse grensre gio innemen, maar het grootste voordeel zit volgens de vier aan Nederlandse kant. BRUSSEL - Albert Heijn heeft de Belgische consument de eerste prijsdaling in 21 jaar bezorgd. Voor het eerst sinds 1993 daalden de prijzen in Belgische super markten, de afgelopen maanden met 2 procent, meldt Comeos, de federatie van handelaren in Brus sel. Dat is opmerkelijk omdat Al- bert Heijn maar 19 supermarkten in België heeft, aanzienlijk min der dan grote Belgische concur renten als Colruyt en Delhaize. Eerdere prijsonderzoeken, onder meer van het Belgische vakblad Gondola, toonden al aan dat AH met sommige producten 10 tot 30 procent goedkoper was dan zijn Belgische concurrenten. De komst van AH naar België ging dit voorjaar met veel ophef ge paard. De Belgische Boerenbond klaagde dat Albert Heijn uit Ne derland afkomstige groenten en fruit voor te lage prijzen verkocht. Dat zou leiden tot een neerwaart se prijsspiraal. Dat lijkt nu uit te komen. Zelfs de Vlaamse minister-presi dent Kris Peeters sprak met AH over de prijsoorlog. Om de rel te sussen, ondertekende AH in april de Belgische gedragscode waarin regels staan over de wijze waarop supermarkten zaken doen met boeren. VRIJDAG 5 SEPTEMBER 2014 I als die van de HEMA per! maar Knokken om rookworstpolis door Jelte Posthumus Een notariskantoor in Leiderdorp ging eind vorig jaar rookworsten verkopen als ludiek protest tegen de notarisservice van de Hema. foto Phil Nijhuis/HH door Wilma de Cort DEN HAAG - Uitkeringsgerechtigden in de grensregio's zouden een solli citatieplicht moeten krijgen tot net over de Duitse of Belgische grens. Dat bepleiten de economen Gerard Marlet, Abdella Oumer, Roderik Pons en Clemens van Woerkens in hun boek 'Groeien aan de grens'. Krimpgebieden kunnen volgens economen groei regio's worden als ze niet aanhikken tegen de grens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13