De Nederlander moet minder cash betalen in de kroeg of de winkel. Er zijn genoeg alternatieven, maar welke kies je? 10 VERDIEPING HET NIEUWE BETALEN Pinnen met of zonder pincode Onbeperkt geld kent nare gevolgen Elektronische beurs mee naar de kroeg Het was hét betaalmiddel voor de toekomst, vooral geschikt voor de kleine bedragen. De chipknip. In 1996 werd het systeem ingevoerd. Volgend jaar komt het roemloos ten einde. Banken, winkeliers en horecabedrij ven richten zich op de nieuwe grote belofte: het contactloos betalen. Houd je pasje in de buurt van de betaalautomaat en het bedrag wordt automatisch van je rekening gehaald. Het contactloos betalen is het nieuwe wa pen in de strijd van banken en onderne mers om minder contant geld binnen te krij gen. Eind 2018 moet nog maar 40 procent van de betalingen cash zijn. De contactloze betaling is echter niet de enige 'nieuwe' be taalmethode. De ene na de andere telefoon- app, betaalpas of digitale munt steekt de kop op. Ie zou er als consument bijna horen dol van worden. Want cash is zo 2013... Maar welke methode is straks zowel bruik baar bij de ijssalon, in de kroeg én in de buurtsuper? „Ik heb geen idee wat er straks overblijft als betaalmiddel. Het is uiteindelijk aan de klant om te bepalen wat hij gebruikt, en welk systeem overleeft. Momenteel loop ik met vijftien pasjes in mijn portemonnee. Het kan best zijn dat ik daar over tien jaar hard om moet lachen", vertelt een woord voerster van Betaalvereniging Nederland, die namens de banken de ontwikkelingen van het betalingsverkeer volgt en begeleidt. De vereniging steekt momenteel in op het contactloos betalen als dé nieuwe methode. Het is snel en je hoeft het pasje niet op te la den. De banken zijn al druk doende met het vervangen van de bestaande gewone bank- pasjes door exemplaren die geschikt zijn voor de nieuwe betaalmethode. In Neder land zijn al 42.000 betaalautomaten klaar voor het nieuwe systeem. Een forse investering voor de winkeliers. Een simpel pinkastje bij de kassa kost al snel duizend euro en gaat gemiddeld vijf jaar mee. Wie onlangs een nieuwe terminal heeft aangeschaft, staat voor de keuze: ver vangen of afwachten. Banken proberen die keuze te versnellen door hun eigen product te promoten. Zo moesten bezoekers van het WK Hockey eerder dit jaar betalen met de app MyOrder van sponsor Rabobank. De be taalmethode wordt ook gepromoot in de kantines van gesponsorde clubs. Het zijn interessante tijden voor onderne mers en winkeliers, erkent Tom Ponjee, se cretaris Betalingsverkeer bij Detailhandel Nederland. „Ze staan voor heel veel keuzes. Welk betaalmiddel accepteer je wel, en welk niet." Belangrijkste eisen: Het moet veilig zijn, het moet storingsvrij zijn en het mag niet te duur worden. Hoewel de systemen nogal van elkaar verschillen, zal de onderne mer daar aan de achterkant vaak weinig van merken. Het geld van de klant die contact loos afrekent, staat meteen op de rekening. Net als het geld dat met pin, iDeal of MyOr der wordt betaald. Er zijn ook uitzonderingen. De internet- munt Bitcoin staat volledig los van het regu liere betalingsverkeer. Niek van de Werken, eigenaar van het Nijmeegse café Van Ouds accepteert de Bitcoin. Er wordt veelvuldig gebruik van gemaakt, stelt hij. „Een keer is Zesentwintig jaar geleden von den de eerste pintransacties plaats in Nederland. Sindsdien is het stukje plastic niet meer weg te denken uit onze porte monnees. Het aantal pintrans acties neemt nog steeds toe; in 2013 pinden we in totaal 2.661 miljard keer. Contact loos betalen kan tegenwoordig ook met (sommige) betaalpas- sen. Bij een bedrag onder de 25 euro is het dan niet nodig een pincode in te voeren. De betaalpas hoeft alleen kort dichtbij de betaalautomaat ge houden te worden. Het bedrag wordt dan direct van de reke ning afgeschreven. Papa's creditcard gebruiken. Een typische uitdrukking die het gemak en de keerzijde van de kredietrekening aangeeft. Zodra de eigenaar (of zijn dochter) afrekent, opent hij een persoonlijke lening die pas aan het einde van de maand af gelost moet worden. Afhanke lijk van het soort creditkaart is er een bestedingslimiet. Aangezien mensen afrekenen met geld dat ze eigenlijk niet bezitten, willen de schulden nog wel eens hoog oplopen. Hoe langer de schuld staat, des te hoger de rente. De krediet pas is daarom een goudmijn voor banken. Bitcoin is de eerste digitale munteenheid die al vier jaar wereldwijd wordt gebruikt als onlinebetaal- en handelsmid del. Sinds 2013 kan ook bij een handvol restaurants en kroegen in Nederland met de digitale munt worden afgere kend. Het werkt bijna hetzelf de als pinnen; het enige dat je als ondernemer en klant nodig hebt, is een digitale Bit- coin-portemonnee en -adres (soort rekeningnummer). Een nadeel van de valuta is dat de koers niet stabiel is, wat voor handelaars ongunstig kan zijn. Momenteel is 1 Bitcoin zo'n 370 a 380 euro waard. Cash betalen? Dat is zó 2013 door Paul Bots en Kim Jacobs illustratie Censuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10