Als je iets kan leren, dan moet je het doen Ik wil wat van mijn leven maken 32 ZEELAND EXCELLENT ONDERWIJS Koningin Maxima opent morgen in Middelburg een centrum voor excellent onderwijs. University College Roosevelt, HZ en Scalda willen alle leerlingen laten pieken. MIDDELBURG - Hoe zorg je ervoor dat scholieren voor een tien gaan, in plaats van een zes? Over die vraag buigen wetenschappers zich in een nieuw Zeeuws cen trum voor onderwijsexcellentie. Wat is excellent onderwijs? „Het is onderwijs dat leerlingen boven hun eigen verwachtingen en die van anderen uit laat stij gen", zegt Barbara Oomen, dean van University College Roosevelt in Middelburg. Adri de Buck, voorzitter van het college van bestuur van de HZ: „Excellent onderwijs is onder wijs waarbij het talent van ieder kind optimaal wordt ontwikkeld. Het gaat erom dat jongeren zich uitgedaagd voelen om het beste uit zichzelf halen. Weg met de zesjescultuur!" Oomen voegt toe: „We richten ons dus niet op onderwijs voor hoogbegaafde kinderen. Excel lent onderwijs gaat over alle leer lingen: uit het speciaal onder wijs, het basisonderwijs, mbo, hbo en universitair onderwijs." Waarom is een centrum nodig? Oomen: „De samenwerkende on derwijsinstellingen kunnen zo wetenschappelijke inzichten vert garen over de vraag wat leerlin gen zo goed laat presteren. Door het centrum wordt het boven dien veel makkelijker om leer krachten bij te scholen, of mis schien zelfs een masteropleiding te laten volgen." De Buck: „Zeeland is bij uitstek geschikt voor zo'n centrum: de re gio is compact en het onderwijs veld is overzichtelijk. Dat maakt samenwerking makkelijk. Boven dien is er een collectieve ambitie om bij de top te horen." Hennie van Meerkerk, voorzitter van het college van bestuur van mbo-school Scalda: „In het basis- Alles wordt hier makkelijk uitgelegd en je kunt de vakken kiezen die je wilt Meneer Hardy was bereid om mij buiten de lessen extra uitleg te geven Naam: Michael Zwaai (15) Woonplaats: Tholen Opleiding: praktijkonderwijs Cal vijn College in Krabbendijke Stapels huiswerk en leren uit dik ke lesboeken zijn niet aan Mi chael besteed. „Ik vind het leuk om met mijn handen te werken." Op de praktijkschool van het Cal vijn College in Krabbendijke komt hij helemaal tot zijn recht. De klassen zijn klein en de les sen vinden in één gedeelte van de school plaats. „Ik stap elke och tend met plezier in de bus naar school. De school heeft een fijne sfeer. Alles wordt hier makkelijk uitgelegd en je kunt de vakken kiezen die je wilt. Ik wil graag de logistiek in, maar dan moet je wel wat papiertjes hebben. Daar om heb ik hier een heftruckcerti- ficaat gehaald en een VCA-cur sus gedaan." Bij de vmbo-opleiding, die ook in Krabbendijke huist, doet Mi chael mee met lassen, als extra vak. „Als je iets kunt leren op school, dan moet je het doen toch?" Met wiskunde heeft Michael veel moeite. Hij krijgt daarom extra hulp van een onderwijsassistent. „We maken de sommen samen. Daardoor begrijp ik het beter." Als Michael klaar is met de prak tijkschool, wil hij de mbo niveau 1 opleiding logistiek doen bij het roe. Vlak voor de zomervakantie moest hij een wiskundetoets ha len. „Die was heel belangrijk, want die heb ik nodig om naar het mbo te gaan. En ik had een zes! Daar ben ik heel blij mee. En mijn ouders ook." Naam: Iris van Gremberghe (18) Woonplaats: Koewacht Opleiding: zelfstandig werkend kok bij mbo-school Scalda Een eigen restaurant beginnen, dat is Iris' grootste droom. Ze houdt van eten, proeven en eigen gerechten bedenken. Het liefst desserts. Iris doet alles om haar doel te bereiken. Als klein meisje stond ze al met haar moeder en oma in de keuken'. Nu werkt ze in haar vrije tijd bij toprestaurant 't Vlasbloemeken in haar woon plaats Koewacht. Ondertussen doet ze op school haar uiterste best om haar mbo-3 opleiding tot zelfstandig werkend kok af te maken. Dat is pittig. Iris heeft als kind lymfklierkanker ge had. „Ik kon toen een jaar niet naar school. Daardoor heb ik som mige basiskennis minder meege kregen." Haar ouders stimuleren haar, maar ook van haar docent Michiel Hardy krijgt ze veel steun. „Ik heb naast mijn leerach- terstand ook dyscalculie. Meneer Hardy was bereid om mij buiten de lessen om extra uitleg te ge ven. Ik kan altijd naar hem toe, tot ik het snap." Iris is dit jaar uitgeroepen tot mbo-uitblinker van Scalda. Ook werd ze met een klasgenoot Ju nior Chef of the Year 2013. Ze wil nog een mbo-4 opleiding doen en daarna naar de Cas Spij kers Academie in Breda. „Ik wil wat van mijn leven maken en doen wat ik heel graag doe. Daar om wil ik altijd mijn best doen, ook al gaat het niet makkelijk. Want als je cijfers niet goed zijn, dan lukt het natuurlijk nooit." Zeeuwse scholen Michael Zwaai gaat naar het Calvijn College, foto Marcelle Davidse Iris van Gremberghe leert voor kok bij Scalda. foto Marcel Kentin door Cornelleke Blok Michael Zwaai Iris van Gremberghe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60