Met de hygiëne heb ik veel moeite Obstakel Nijntje spreekt Zeeuws in herdruk maar een verkenning, zegt energiebedrijf Delta commentaar ZEELAND 27 dieregeling Duurzame Energie (SED+). Waarschijnlijk is 2014 het laatste jaar waarin bedrijven een beroep kunnen doen op deze regeling. Zonder een duurzaam heidssubsidie is het zonnepark fi nancieel onrendabel. Schreurs: „Als we weten of en hoeveel subsidie we voor dit pro ject kunnen krijgen, gaan we ver der rekenen. We moeten bepalen of zo'n groot zonnepark een realis tisch project is, of we de business- case sluitend krijgen en of we de investering kunnen ophoesten." Delta heeft bewust geen definitie ve vergunning aangevraagd om le ges uit te sparen. Het energiebe drijf zou daar drie ton aan kwijt zijn. De aanvraag gaat pas de deur uit als alle seinen voor dit project op groen staan. Een zonnepark zou aan de landelijke klimaatdoel stellingen bijdragen. Delta heeft zich in het Zeeuwse ook verplicht in 2050 energieneutraal te wer ken. Met het Thoolse zonnepark zou het energiebedrijf haar portfo lio een stuk groener maken. Op het gebied van windenergie heeft Delta al een slag geslagen. Het energiebedrijf neemt alle groene stroom af van het Gemini- windpark, dat 85 kilometer uit de Groningse kust wordt aangelegd. Het park begint in 2016 electrici- teit te leveren en zal in 2017 op volle toeren draaien. Het moet dan genoeg elektriciteit opwek ken om 785.000 huishoudens (of wel: 1,5 miljoen mensen) te voor zien. Verder onderzoekt Delta of het de kolencentrale bij Borssele kan laten draaien op biomassa. Is dat plan onhaalbaar, dan ligt slui ting van de centrale voor de hand. Delta heeft eerder gezegd hoe dan ook te stoppen met kolen. De Terneuzense arts in opleiding Eli- se Beket bericht in een serie over haar vrijwilligerswerk in Gaza. Jammer genoeg is er nog steeds geen zicht op wanneer ik naar Gaza kan. Dat neemt niet weg dat ik mezelf niet nuttig kan maken. In Nederland ben ik lid van de medische stu dentenorganisatie IFMSA. Deze organisatie opereert in 130 lan den, waaronder Egypte. Zo lang ik in Cairo ben, help ik ze met hun projecten. Morgen ga ik mee naar een weeshuis voor een 'fun-day'. De hele dag worden er spelletjes georganiseerd voor de kinderen. De andere dagen loop ik mee met een arts op de afde ling Interne Geneeskunde van het universiteitsziekenhuis in Cai ro. Het ziekenhuis geeft gratis zorg aan de armen. Dit is een goe de voorbereiding op eventueel werk in Gaza. De werkomstandig heden zijn hier duidelijk anders dan in Nederland. Op de zaal lig gen 25 tot 30 patiënten. Mannen en vrouwen liggen gescheiden. Al le statussen worden met de hand geschreven. De Egyptische artsen luisteren vol bewondering naar mijn verhalen over een gedigitali seerd systeem. Ze kunnen zich niet voorstellen dat wij niets meer hoeven op te schrijven. Er zijn veel dingen die anders zijn, Elise in Gaza maar met de hygiëne heb ik het meeste moeite. Nederlandse art sen zijn verplicht om na behande ling van elke patiënt de handen te ontsmetten met alcohol; hier is geen alcohol te vinden. In Neder land doen we dit voor de eigen veiligheid en die van patiënten. Dit kennen ze hier niet. De Egyp tische arts raadde me aan om al tijd handschoenen te gebruiken. Alsnog heb ik soms een naar ge voel, omdat het voelt alsof alles onder de bacteriën zit. Ik schrok daardoor ook heel erg toen ik zag dat één van de patiënten een resis tente bacterie onder de leden heeft. Eventuele overdracht van de bacterie is wel erg makkelijk in deze omstandigheden. Voordat ik in Nederland weer aan het werk kan, zal ik me uitgebreid moeten laten testen. Vanmiddag heb ik een bespreking met de 'Gaza Werkgroep'. Daar ga ik mensen le ren kennen die me hopelijk ver der kunnen helpen. Maar eerst ga ik snel een flesje handenalcohol halen bij de apotheek! De boekjes behoren al tot de klas siekers in de wereldberoemde reeks van Dick Bruna. In Opa en Oma Pluus gaat Nijntje op 'versite' bij opa en oma Pluus. Opa heeft 'voe Nijn een step emaèkt' en Nijn breit 'een werme dasse voe Oma Pluus'. Bij de thee eten ze 'beuterkoekjes'. Dick Bruna koos voor dit verhaal, omdat in heel Nederland kinde ren Nijntje leren als verhalen aan hen worden voorgelezen. Opa's en oma's in Zeeland kunnen hun kleinkinderen in hun moedertaal voorlezen. In Nijntje an zeê gaat Nijntje met 'vaoder Pluus naè de dunen en het strand om de zeê te zien. Nijn maèkt een eêl groat fort' en 'goeng ze mie d'r eêmer schelpen zoeke'. De avonturen van Nijntje zijn we reldwijd in vele talen vertaald. Nijntje is in Nederland één van de populairste boeken voor peu ters. Uitgeverij Bornmeer zorgde al voor vertalingen van Nijntje in het Fries, Brabants, Oudgrieks en in het Latijn. Engel Reinhoudt heeft de tekst in het Zeeuws ver taald. Hij zingt en schrijft verha len in het Zeeuws, waaronder de rubriek Streektaal in deze krant. Nederland zet alle zei len bij om de lande lijke klimaatdoelstel ling te halen. Maar alle inspanningen ten spijt, lijkt het schier onhaalbaar om in 2020 twintig procent van de energie duurzaam op te wek ken. Dat is reden genoeg om al le 'groene' initiatieven welwil lend te onderzoeken. Dat geldt al helemaal voor het plan van Delta om een zonnepark te bou wen in de Thoolse polder. Waar de aanleg van grootschali ge windmolenparken vaak stuit op hardnekkig verzet van omwonenden, lijkt de plaat sing van tienduizenden zonne panelen langs de Ceresweg op geen enkel bezwaar te stuiten. Bovendien zet Nederland rela tief veel kaarten op wind energie. Investeren in andere vormen van groene energie lijkt wijs. Het valt te hopen dat Delta voor een duurzaamheids subsidie in aanmerking komt, want dat lijkt het enige obsta kel op de weg naar realisatie van het grootste zonnepark van Nederland. VLISSINGEN - Uitgeverij Bornmeer zal de boekjes Nijntje spreekt Zeêuws wegens groot succes her drukken. Het gaat om de tweede druk van Opa en Oma Pluus en de derde druk van Nijntje an zeê. Een voorbeeld van een zonnepark met in rijen opgestelde zonnepanelen, foto HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55