Van Gaal wint slag om Radamel Falcao Cilic wil door dopingaffaire bezoedelde reputatie opvijzelen 34 SPORT TRANSFER Doelman krijgt na overgang van Ajax naar Feyenoord veel over zich heen. 1 Goedkoop was de huurovereen komst voor een seizoen aller minst. Om van de diensten van de Colombiaan gebruik te kun nen maken, trok United ruim vijf tien miljoen euro uit. Daar zit zijn salaris bij inbegrepen. Als de aanvaller de medische keuring doorstaat, kan hij over twee we ken na de interlandperiode tegen Queens Park Rangers zijn debuut maken op Old TrafFord. De transfer naar Manchester Uni ted is opmerkelijk. De club meng de zich tot enkele dagen geleden niet in het gevecht om zijn hand tekening. Stadgenoot City en Ar senal leken onderling te gaan uit maken wie hem zou gaan inlij ven, nadat een overgang naar Real Madrid was afgeketst. Getuige een (later haastig verwij derd) bericht op zijn Twitter-ac- count, dacht hij zelf dat hij rond was met de Spaanse grootmacht. De winnaar van de Champions League koos uiteindelijk voor Ia- vier Hernandez, die nota bene bij Manchester United op een zij spoor was geraakt. 'Chicharito' wordt voor een jaar gehuurd van de club, waarvoor de veel hoger aangeslagen Falcao nu gaat spe len. Volgens ingewijden besloot Man chester United Falcao vast te leg gen om Van Persie de nodige lucht te verschaffen. De Nederlan der, die met Wayne Rooney de voorhoede vormt, zou nog altijd kampen met sluimerende blessu res. Het lijkt meer waarschijnlijk dat Rooney terugzakt naar het middenveld om voorin ruimte te maken voor het koppel Fal- cao-Van Persie. De komst van Fal cao zorgde in elk geval voor aflei ding. Het aantrekken van Angel di Ma ria, de duurste speler in de histo rie van de Premier League, raakte ondergesneeuwd door een neder laag tegen derde-divisionist MK Dons (4-0) in een bekertoernooi en een gelijkspel tegen Burnley (0-0). Deze matige prestaties kwa men Van Gaal op veel kritiek te staan van de pers en de fans. Het aantrekken van Daley Blind veranderde daar niets aan. Met verbazing reageerden supporters op een foto van de international tijdens een bliksembezoek aan Manchester. Hij keek recht de ca mera in, verschuilde zijn ogen niet achter een donkere zonnebril en droeg sportschoenen van nog geen honderd euro. Een ster, zo klonk het streng, moet zijn status bevestigen met exclusieve mer ken. Een deel van de media reageerde al net zo curieus op de speler die waarschijnlijk in de achterhoede komt te staan. Doordat eigenlijk niemand hem kende en alleen zijn prachtige assist op Robin van Persie in het duel met Spanje (5-1) op het WK een belletje deed rinkelen, zorgde zijn achternaam voor hilariteit. Van Gaal zou, in blinde paniek, zijn uitgekomen op de vice-aanvoerder van Ajax. De voormalige bondscoach heeft het afgebladderde team in een maand tijd een nieuw gezicht ge geven. Behalve Falcao, Blind en Di Maria kwamen Marcos Rojo en Luke Shaw naar Old TrafFord, ter wijl een dozijn overbodige spelers (tijdelijk) vertrok. ROTTERDAM - Wie alleen de nega tieve, soms zelfs racistisch getinte reacties op sociale media heeft ge lezen zou kunnen denken dat Kenneth Vermeer (28) een koud welkom gevuld met haat tege moet gaat. De realiteit blijkt an ders. Als de doelman tegen half elf's ochtends in zijn Porsche Cayenne richting de poort van sta dion de Kuip rijdt, begroet een groep supporters hem met ap plaus. De opvallendste transfer in de eredivisie heeft veel losge maakt, maar Vermeer blijft er stoï cijns onder. „Ik moet aan mezelf denken. Hoe pijnlijk het ook is voor veel mensen." Zijn overgang van Ajax naar Feye noord houdt de gemoederen al be zig sinds het nieuws op zondag middag is uitgelekt. Het woord sentimenten valt tientallen keren in het stadion van Feyenoord. Overstappen naar de aartsrivaal, dat gebeurt niet zo vaak. De vraag van een verslaggever van de Am sterdamse zender AT5 is veelzeg gend. 'Wat doe je nou?' Vermeer, voor het eerst gekleed in het fel groene keepershirt van Feye noord, reageert koeltjes en laat zich niet uit zijn tent lokken. „Mijn situatie bij Ajax was uit zichtloos", vertelt hij. „Ik heb geen garanties gekregen van Feye noord, maar deze club toont niet zomaar interesse." Vermeer wordt de nummer één bij de Rot terdamse club, dat staat vast. Hij begint op 13 september met een thuiswedstrijd tegen Willem II, de club waar hij nog op huurbasis heeft gespeeld. Na de doordeweek se uitwedstrijd tegen Sevilla, volgt een bijzonder pikant duel: Feyenoord-Ajax, op zondag 21 sep tember, in een ongetwijfeld kol kende Kuip. „Daar denk ik nu nog niet aan", zegt Vermeer. Wat is zijn gevoel, nu hij het shirt van de Rotterdamse club draagt? „Gevoel? Ja, het gevoel..." Hij valt even stil en kijkt naar het clublo go op zijn borst. „Ik kom natuur lijk uit Amsterdam, maar ik kijk er naar uit om voor Feyenoord te spelen." Karim El Ahmadi heeft hem al het een en ander verteld over de club. De middenvelder, overgeko men van Aston Villa, heeft zijn handtekening onder een driejarig contract gezet en keert terug bij Feyenoord. Hij weet wat Vermeer kan verwachten en heeft dat de keeper ook al verteld bij een toe vallige ontmoeting eerder op de dag. „We bleken allebei in hetzelfde hotel te slapen", legt El Ahmadi uit. „Ik heb hem even bijgepraat. Kenneth moet heel snel het Feye- noord-gevoel krijgen. Het is an ders dan bij Ajax. Hier moet meer gebikkeld en gewerkt worden. Je moet alles geven voor de club. Ik ken Kenneth al wat langer en denk dat hij hier prima zal pas sen." Ajacieden die naar Feyenoord ver trekken; het zorgt altijd weer voor veel rumoer. „Ik weet nog hoe dat met Johan Cruijff ging", vertelt Peter Houtman. „Hij was Mister Ajax en voor ons de slag room op de taart. Cruijff is nooit een echte Feyenoorder geworden, dat kon ook niet. Maar hij spreekt wel altijd met veel plezier over die tijd." Houtman is al jaren speaker in de Met Marin Cilic - die is doorge drongen tot de vierde ronde bij de US Open - als waarschijnlijke kopman en het aanstormende tie nertalent Borna Coric als diens vermoedelijke 'sidekick' wordt im mers de strijd aangebonden met een opponent die in topvorm ver keert. Iets wat van de thuisploeg geenszins kan worden gezegd. En dat is een verontrustend perspec tief. Siemerink verzuchtte het vorige week nog, na de vroege aftochten van de enkelspeltroeven die hij zal moeten uitspelen. Een goede voorbereiding is het halve werk. En daar had het, in zijn opinie, aan ontbroken. Met als gevolg dat de fysieke én mentale tekortko mingen van Robin Haase, Igor Sijsling en de mogelijke 'reserves' Thiemo de Bakker en Jesse Huta Galung op pijnlijke wijze werden blootgelegd. Niet voor het eerst, trouwens. Het is maar de vraag of die kwets baarheid in het duel om lijfsbe houd kan worden gecamoufleerd, laat staan omgebogen. Temeer om dat de Nederlanders ook statis tisch in het nadeel zijn. Want zo wel Haase als Sijsling wist in vier confrontaties nooit van Cilic te winnen, terwijl de voor hun onbe kende Coric zich niet met de druk van het thuispubliek weet opgezadeld en onbevangen de baan kan opstappen. En mocht niet groeibriljant Coric maar de routinier Ivo Karlovic of Ivan Do- dig onverhoopt als tweede man worden aangewezen, dan is het vooruitzicht allerminst rooskleuri ge Het grootste gevaar zal niettemin van Cilic komen, wetende dat hij een speler op zoek naar eerherstel is. Zijn recent door een dopingaf faire bezoedelde reputatie pro beert hij met sportieve prestaties op te vijzelen. De 25-jarige Kroaat werd vorig jaar mei tijdens een ATP-toernooi in München be trapt op gebruik van nikethami de. De stof, die de ademhaling ver soepelt, wordt door de internatio nale tennisfederatie (ITF) welis waar als niet als een prestatiebe- vorderend middel beschouwd, maar komt wel voor op de lijst met verboden substanties. Zo doende werd Cilic op non-actief, totdat het internationale sporttri- bunaal CAS hem gedeeltelijk reha biliteerde. Sindsdien is hij bezig het verloren gegane terrein te her- winnen. Met succes. Cilic won dit seizoen al twee toer nooien, was in het indoorevene- ment in Rotterdam verliezend fi nalist en reikte op Wimbledon tot de kwartfinale. Het afglijden van positie twaalf naar de 41e plek is inmiddels bijna tenietge daan: zestiende. Cilic zei in Rotterdam dat er niket- hamiderestanten in glucosetablet- ten zaten die buiten het wedstrijd- seizoen om wel toegestaan zijn. Hij benadrukte bij een apotheek- bezoek naïef te zijn geweest. „Het was een domme fout. Als ik er nu op terugkijk, had ik die tabletten nooit moeten slikken, maar ik was me van geen kwaad bewust. Ik heb nooit iets gebruikt om mijn prestaties te beïnvloeden." Toch werd hij van alle kanten be kritiseerd, onder meer door Andy Murray. Die extra veroordeling sneed dwars door zijn ziel. Ik was net een lam aan het spit. Dat terwijl de criticasters de feiten niet kenden. Dat heeft me veel pijn gedaan." Die smart is de aanjager van bran dende ambitie, óók in de Davis Cup. door Geert Langendorff MANCHESTER - Radamel Falcao stond bovenaan de boodschappen lijstjes van alle grote clubs in Euro pa, totdat een zware knieblessure hem voor lange tijd uitschakelde. Eenmaal fit keerde de belangstel ling voor de spits (28) van Monaco weliswaar terug, maar twijfels over zijn fysieke gesteldheid maakten topploegen huiverig. Dit bood Man chester United de kans hem op de slotdag van de transfermarkt vast te leggen. 15 Manchester United trok ruim vijftien miljoen euro uit om van de diensten van Radamel Falcao gebruik te kun nen maken. Daar is het salaris bij inbegrepen. Vermeer stoïcij ns door Barry van der Hooft door Marco Knippen NIJMEGEN - Als Jan Siemerink van morgen in de hoedanigheid van Da- vis Cup-captain zijn selectie voor het duel met Kroatië bekend maakt, geeft de directeur sportief van de Nederlandse tennisbond de spelersnamen prijs vanuit het be sef dat Oranje een welhaast onmo gelijke opgave wacht om zich eind volgende week in de Wereldgroep te handhaven. Marin Cilic

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34