Freek de Jonge bij FbtS op podium The Fifteen project als oerdans zeeland nazomer festival CULTUUR 19 'Ladiesnight' bij ZNF bracht gisteren een welkome nuance na stevige sounds die in dagen hiervoor al hadden geklonken. MIDDELBURG - Noem het een ladiesnight of een een damesdag: de maandagavond in het festival- hart van het ZNF is traditiege trouw toebedeeld aan vrouwelijke singer-songwriters. De aftrap werd gegeven door Sjaan Duinhoven. Zij trad op in de PopaanZee-tent, liet weten daar best tevreden mee te zijn, maar ze heeft het vaste voorne men volgend jaar de sprong naar het grote podium te maken. Dat zou terecht zijn. Duinhoven ge tuigt van veelzijdig talent. Zij is ook actrice en is tijdens dit festi val tevens te zien in de voorstel ling 'En/Of. Als zangeres verraste zij gisteravond met mooie, subtie le luisterliedjes met poëtische en soms ook lekker gekke teksten. Duinhoven zingt over 'vogels die naar het zuiden vliegen als zij aan het bezingen van de liefde even niet toe is. Maar soms doet ze dat ook wel: 'Jij houdt van mij en ik maak ook endorfine aan als ik jou VLISSINGEN - Film by the Sea heeft voor de.grote evenementen drie bekende presentatoren aangetrok ken. Het Openingsgala, dat dit jaar vrijdag 12 september wordt gehouden, wordt gepresenteerd door acteur Frank Lammers. Een dag later staat Freek de Jonge ach ter de microfoon om de Publieks- première te presenteren. Filmjour nalist en- kenner René Mioch heeft de leiding op 19 september, tijdens de Award Ceremony. Bij die Award Ceremony komen alle gasten van FbtS, schrijvers, juryle den en regisseurs nog één keer bij elkaar. De winnende films van het festival worden dan bekendge maakt én gelauwerd. Komende zaterdag (6 september) staat Film by the Sea van 12.00 tot 16.00 uur op de Uit Cultuurmarkt op het Abdijplein in Middelburg voor de nieuw programmakrant en daar kunnen direct tickets ge kocht worden. zie.' De zangeres werd begeleid door twee fijne muzikanten: Maar ten Stok (bassist) en Daniël van Loenen (schuiftrombone). Na dit optreden van de al wat rij pere Duinhoven was het tijd voor Eveline Vroonland en Maaike Ouboter, twee 'lieve meisjes' die bij toerbeurt op het grote podium mochten optreden. Vroonland stond daar frêle en alleen, maar krachtig en met een eigen geluid en eigen nummers van haar EP 'Jump'. Met veel gevoel voor een theatrale performance zong ze on der meer over compassie en over het eeuwig najagen van de liefde, maar ook een cover van Daft Punk. Na dit vrij korte optreden kreeg Maaike Ouboter ruim baan om te bewijzen dat ze meer in haar mars heeft dan dat indruk wekkende lied 'Dat ik je Mis'. Ouboter lijkt nog onvoorwaarde lijk in de liefde te geloven. Zij be zingt in zachte liedjes vol nuance warme truien en lieve jongens die naar huis moeten komen. Eelt op de ziel zal zij in de loop der ja ren wel krijgen en dat houdt een belofte in voor verdieping van haar repertoire. Met een lied als ode aan Maarten van Roozendaal gaf ze daar al wat blijk van. MIDDELBURG - Een vlakke vloer, een microfoon en een paar stoe len. In deze ambiance komt het publiek samen, zo'n honderd in totaal. Het is in afwachting van de dansers van Arno Schuitema ker. Ze zullen The Fifteen project uitvoeren, naar een choreografie van Schuitemaker. Tot dan toe lijkt alles normaal, tot dat de dansers tussen het publiek blijken te staan en zichzelf gaan voorstellen. Mediterrane namen klinken en de dansers zeggen dat ze veel van zichzelf leren kennen deze avond en soms ook van ande ren. Ze zullen ook heel dichtbij komen, 'extremely close' zegt er een en hij kijkt je recht in je ogen. Je hoort hun ademhaling, je kunt ze aanraken. De intimiteit is groot. En dan begint de dans zo maar. Het voelt wat onwennig aan. De dansers bewegen tussen het publiek door, dat onderdeel wordt van de dans. Twee mannen lijken te vechten, draaien om elkaar heen duwen en trekken aan elkaar. Ze dansen, soms samen, soms alleen. Als de een een verkeerde beweging maakt, zal de ander vallen. Maar dat gebeurt dus niet. Een van de dansers gaat naar de microfoon omdat het 'nu een goed moment is om een stoel te pakken'. Hij heeft gelijk, het pu bliek is opgelucht en gaat in een royale kring zitten, de dansers vor men het middelpunt. Mechanische muziek klinkt, en houten stokken tikken tegen el kaar in een opzwepend ritme. Schuitemaker speelt in deze cho reografie met het bestaan van spiegelneuronen, die in onze her senen zitten. De beweging van de een, lokt onbewust een beweging van de ander uit. Een danser dreigt te vallen, een ander vangt hem op. Als ze met vijven dansen ontstaat telkens een soort oer dans, waarin de herhaling de kracht ligt. Prachtig wordt het dan. Dans, acrobatiek ook, wordt het als een danser als een pop wordt opgetild en doorgegeven. Van de een naar de ander. Het pro ject eindigt in het donker. Harten kreten klinken nog intens door. DINSDAG 2 SEPTEMBER 2014 Lieve door Ali Pankow meiden op het plein Maaike Ouboter zong mooie liedjes over de liefde, waar zij nog onvoorwaardelijk in lijkt te geloven, foto Lex de Meester Zie ook: www.pzc.nl/znf2014 door Edith Ramakers Gezien 1 september The Fifteen pro ject, Schouwburg Middelburg. Nog te zien vanavond, aanvang 19.00 uur. The Fifteen project: spiegelneuronen zetten aan tot bewegen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19