Oprichter The Crass Company vast in Thailand Gaslek: ravage in Parijse voorstad 8 BUITENLAND BURGEROORLOG OEKRAÏNE Bijna 150 lijken voor kust van Libië en Tlinesië Dit keer zoeken Russische soldatenmoeders hun zonen die verdwenen zijn in Oekraïne. TRIPOLI - De stoffelijke overschot ten van meer dan honderd boot vluchtelingen zijn gisterochtend aangetroffen aan de Libische kust. Het leger vond 105 overleden im migranten in een rubberen boot op zo'n 50 kilometer ten oosten van de hoofdstad Tripoli. In het zelfde gebied zonk een week gele den een boot met ruim 250 immi granten uit Syrië en Afrika. De kustwacht kon 16 mensen red den. De rest is spoorloos. Voor de kust van Tunesië zijn 41 lijken van migranten gevonden. De Tu nesische kustwacht kwam in ac tie, nadat vrijdag twee lijken in het gebied waren aangetroffen. Het OM sprak dat dit weekend te gen en verklaarde dat het slechts de bedoeling was Van L. - oprich ter van online seed smokeshop The Grass Company alsook van vier coffeeshops in Tilburg en Den Bosch - 'uit te nodigen voor verhoor'. Van L. wordt door de Thaise justi tie verdacht van drugssmokkel en witwassen. Op beide misdaden staan in het Aziatische land zwa re straffen. Witwassen kan één tot tien jaar cel betekenen. Voor de handel in marihuana, waarvan de Nederlander ook wordt ver dacht, kan Van L. tot vijftien jaar gevangenis krijgen. Naar verluidt zou de Thaise politie zelf een groot onderzoek zijn begonnen, naar aanleiding van informatie van het OM. Van L. (53) werd op 23 juli samen met zijn Thaise echtgenote opge pakt in de badplaats Pattaya, waar de Nederlander sinds enkele jaren woont. Op videobeelden is te zien hoe een onderzoeksteam van de Thai se politie zijn villa binnenvalt en hem confronteert met een arresta tiebevel. De politie legde onder meer beslag op drie auto's, een jacht, juwelen, twee pistolen en munitie. Ook is beslag gelegd op tien bankrekeningen en vastgoed op naam van de Nederlander, al dus de Thaise krant Bangkok Post. Volgens zijn advocaat Gerard Spong wordt Van L. vastgehou den onder 'erbarmelijke omstan digheden' in de Bangkok Remand Prison, een beruchte gevangenis in de Thaise hoofdstad. „Thaise ge vangenissen zijn extreem overbe- Volgens zijn advocaat zit Van L. vast onder 'erbarme lijke omstandigheden' in de Bangkok Remand Prison volkt, ontzettend smerig en heb ben een gebrek aan ventilatie en sanitaire voorzieningen", zegt Phil Robertson, vice-directeur van Human Rights Watch Azië. Van L. moet zijn cel met veel an deren delen en op dunne matjes slapen. Robertson: „Er is geen pri vacy en ook geen bescherming te gen gevangenen die een ander kwaad willen doen of je willen af persen. Het zijn barbaarse omstan digheden." Volgens advocaat Spong is Van L. al jaren geleden met zijn handel gestopt en werd hij door het Ne derlandse openbare ministerie ten onrechte bij justitie in Thai land als een 'notoire drugsbaron' neergezet. Het OM verwerpt die beschuldiging. PARIJS - In de Parijse voorstad Ros- ny-sous-Bois zijn gisteren een 8-jarig kind en twee vrouwen om gekomen toen een deel van een appartementencomplex instortte na een enorme explosie. Daarbij raakten elf mensen gewond, van wie vier ernstig. Vijf mensen wor den vermist. Reddingswerkers probeerden hen met de hulp van honden te vinden in het puin. Ook werden mobieltjes van de vermisten gebeld in de hoop een signaal te horen onder de brok stukken. De explosie zou zijn veroorzaakt door een gaslek. Rond het com plex waren de afgelopen dagen werkzaamheden van het Franse gasbedrijf ERDF. Het gebouw van vier verdiepingen is voor de helft weggevaagd. Het dateerde uit de jaren '70 en was volgens een wet houder in 'perfecte staat'. Een ca fé in de buurt liep ook schade op. Buren waren verbijsterd over de kracht van de explosie. „Er was stof en puin. We zijn er meteen heengegaan en hebben met onze handen gegraven om mensen te bevrijden", aldus een bewoner. Een vrouw die in een flat hon derd meter verderop woont, zei dat dat gebouw stond te schud den door de explosie. Bijna 200 brandweermannen waren gistera vond nog actief op de rampplaats. MOSKOU - De Russische soldaten moeders zijn terug. Hoewel Rus land officieel geen deelnemer is in het conflict in Oekraïne, sneu velen er wel degelijk Russische soldaten aan het front in Don bass. Moeders en echtgenotes mel den zich bij de kazernes en eisen opheldering over het lot van hun zonen en mannen, zoals zij eer der deden ten tijde van de oorlog in Tsjetsjenië. Het antwoord van het Kremlin is zoals te verwachten: de soldaten moeders worden verdacht ge maakt. Het Comité van Soldaten moeders in Sint-Petersburg werd op een lijst van buitenlandse agen ten gezet, net zoals andere critici van de Russische politiek in Oekraïne overkwam. Dit maakt het voor het Comité bijzonder las tig om nog officiële militaire in formatie te krijgen. De soldatenmoeders nemen in Rusland een bijzondere positie in door hun reputatie van betrouw baarheid. Die bouwde het Comité op in de jaren '90 tijdens de Tsje tsjeense oorlogen. Destijds reis den moeders naar het oorlogsge bied in de Noord-Kaukasus om daar, met gevaar voor eigen leven, hun zoons te zoeken en indien Het Comité van Soldaten moeders schat dat tot wel 15.000 Russische soldaten actief zijn in Oekraïne mogelijk mee terug te nemen naar huis. De onverschrokken heid van de vrouwen, die soms maandenlang ter plekke bleven, maakte grote indruk. Ditmaal krijgt het Comité berich ten uit Pskov, Rostov-aan-de- Don, Kostroma, Sint-Petersburg, Dagestan en andere Russische ste den en regio's van families van wie de zonen in Oekraïne zouden zijn gesneuveld of gevangen geno men. Het Comité schat dat tot wel 15.000 Russische soldaten ac tief zijn in Oekraïne. Zo'n vier honderd zouden inmiddels zijn omgekomen of gewond geraakt. Rebellenwoordvoerders houden het op 'drie- tot vierduizend Rus sische vrijwilligers' die met hen meevechten. De NAVO telde dui zend Russische soldaten. Het Kremlin heeft toegegeven dat een aantal militairen zou zijn 'ver dwaald' en de grens met Oekraï ne per abuis zou zijn overgesto ken. Volgens de soldatenmoeders wor den dienstplichtige militairen door hun meerderen gedwongen om contracten te ondertekenen voor 'vrijwillige' dienst aan het front. Van gesneuvelde militairen wordt niet vermeld waar zij zijn omgekomen. Ook verliezen ver wanten regelmatig contact met soldaten die 'op oefening' zijn. Journalisten die in Pskov probeer den te achterhalen wat de oor zaak was van de dood van solda ten die daar recent waren begra ven, werden geïntimideerd en be- Soldatenmoeders zijn t door onze correspondent Ate Hoekstra BANGKOK - Thailand zegt de Neder lander Jan van L. gearresteerd te hebben uitgevoerd naar aanleiding van een verzoek van het Openbaar Ministerie (OM) in Nederland. Brandweerlieden doorzoeken de verwoeste flat. foto Sipa Press/HH door onze redactie Buitenland door onze correspondent Wierd Duk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8