molenaar In dag een veilige douche! Paspoort afgepakt van leden jihadgezin 6 BINNENLAND 66 Dit had het allerbeste reclamebureau niet voor elkaar gekregen J( ONVEILIG V VEILIG Gewelddadige dood bejaarde schokt buurt Stichting ALS Nederland maakt overuren door onverwacht succes van 'ice bucket challenge'. Donaties stromen binnen. Voorkowv. ult^UjdeMv/e*Vcu/C£ tuO loccd Bel gratis 0800 - 27 40 400 voor een gratis vrijblijvend thuisadvies Sf Ja 9 stuur mij de gratis brochure over comfortdouches Naam Dhr Q Mevr 0 Voordelen van de Comfortdouche: DEN HAAG - Sinds de internethype ice bucket challenge ruim twee we ken geleden kwam overwaaien uit Amerika, hebben duizenden Nederlanders zich publiekelijk on derworpen aan een ijsdouche om aandacht te vragen voor de ziekte ALS. Bij Stichting ALS Nederland weten ze niet wat ze overkomt. In middels zijn extra vrijwilligers aangetrokken om alle donaties te verwerken. De ice bucket challenge begon in juli in Amerika waar onder ande ren talloze sterren en bekende po litici een emmer met zeer koud water over zichzelf heen stortten, een filmpje daarvan op internet zetten en drie anderen uitdaag den hetzelfde te doen. Op 13 au gustus werd de eerste Nederlan der uitgedaagd. Autocoureur Meindert van Buuren junior no mineerde op zijn beurt onder an deren Gorrit-Jan Blonk, net twee maanden directeur van Stichting ALS Nederland. Op het kantoor van die stichting, verdeeld over vier kleine ruimtes in een anoniem bedrijfsverzamel gebouw in Den Haag, heerst eufo rie. Maar ook chaos. Het bureau van de directeur ligt bezaaid met papieren, mappen, folders, kran tenknipsels, jaarverslagen. „Sorry hoor, maar ik ben me nog een beetje aan het inlezen", zegt Blonk. Een deur verder is de ruimte met computers en telefoons veranderd in het epicentrum van de Neder landse actie. Normaal gesproken zijn er tijdens kantooruren zeven medewerkers aanwezig om de te lefoon aan te nemen, e-mails te beantwoorden en machtigingen voor donaties te verwerken. Nu de ziekte plotseling zó in de be langstelling staat, draait het kan toortje overuren. „Ik dacht in het begin nog dat het een hype zou zijn. Dat het snel weer zou overwaaien", zegt direc teur Blonk. „Maar de telefoontjes, mailtjes en donaties blijven bin nenstromen. Begin vorige week verliet ik 's avonds een keer het kantoor met nog tweeduizend on verwerkte machtigingen. De vol gende ochtend waren daar weer zevenhonderd donaties bij geko men. Toen hebben we een oproep geplaatst op social media om wat bijstand te krijgen." Wat levert de uit de hand gelopen ice bucket challenge de stichting op? „In ieder geval heel veel aan dacht voor ALS", glundert de kers verse directeur. „Dit had het aller beste reclamebureau ter wereld nog niet voor elkaar gekregen." Woensdag werd bij Stichting ALS Nederland de 'magische grens' van een half miljoen euro over schreden. Vrijdag was dat al een miljoen. „En dat is nog maar een tussenstand. We hebben natuur lijk geen idee hoelang dit nog doorgaat. We snappen het zelf ook bijna niet. Dit is ons zomaar overkomen." PASOP gladde VLOER Oude situatie Nieuwe situatie De gezinnen, met kinderen in de leeftijd van 8 maanden tot 9 jaar, zouden van plan zijn geweest om op zeer korte termijn naar het Midden-Oosten te gaan. De kinde ren zijn vrijdagavond uit huis ge plaatst en ondergebracht bij pleeg gezinnen. Een volwassen stel is vrijdaga vond aangehouden, de andere twee volwassenen werden zater dag opgepakt en in verzekering ge steld, zo liet het Openbaar Minis terie (OM) weten. Vandaag wordt besloten of de vier worden voorge leid voor de rechter-commissaris. De volwassenen, tussen de 30 en 34 jaar, worden ervan verdacht 'de gewapende strijd van de terro ristische beweging IS te steunen en zich met dit doel te willen ves tigen in Syrië'. Hun paspoorten, evenals die van hun kinderen, worden vervallen verklaard. „Dit houdt in dat zij niet meer beschik ken over een paspoort en er geen nieuw paspoort kan worden uitge geven", meldt de gemeente Hui zen. De inbeslagname van de docu menten past in het beleid dat mi nister Ivo Opstelten van Veilig heid vrijdag aankondigde om strenger op te treden tegen jiha- disme. Met de inbeslagnames in Huizen komt het aantal Nederlan ders van wie het paspoort is inge nomen omdat zij mogelijk aan de jihad wilden meedoen uit op 43. HELMOND - „Onbegrijpelijk, ver schrikkelijk dat ze een mens van 86 jaar zoiets aandoen", zegt de Helmondse Cilla Mastbroek ver slagen. Zij verloor vrijdagavond haar vriendin Mien Graveland na dat die op een gewelddadige ma nier was overvallen in haar wo ning in Helmond-Oost. De vrouw woonde daar al meer dan veertig jaar, aldus geschokte buurtbewo ners. Vrijdag sloeg een familielid alarm toen hij de vrouw vond. Ze bleek ernstig toegetakeld. Later die avond overleed ze. De politie heeft een team van twintig re chercheurs gezet op de zaak. De weduwe zou overdag bezoek heb ben gehad van twee mannen die zich zouden hebben voorgedaan als medewerkers van energiebe drijf Nuon. Van de daders ontbreekt elk spoor. ij zersterk IJsdouche is door Joeke Berg beeld Nourdin Kouch Gorrit-Jan Blonk, directeur ALS Telefoon E-mai Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet Senioren merken dat het baden veel inspanning kost. U staat in een natte, gladde ruimte met weinig houvast. Eik jaar belanden ruim 4000 mensen in hetziekenhuis. Kies daarom voor de veilige comfortdouche van Molenaar. Binnen 1 dag geplaatst, zonder grote verbouwing. Q Bekijk de video op www.youtube.com/molenaarwelzijn Adres Postcode Plaats Lage instap Anti-slipvloer Wandgrepen voor extra houvast Praktis'ch douchezitje voor stabiliteit Zonder ingrijpende verbouwing Gratis brochure? Bel 0800 - 27 40 400 Uitgebreide catalogus met alles wat u wilt weten over comfortdouches en alle modellen en opties. Of vraag hem aan op: www.molenaar.nl HUIZEN - De politie heeft in het Gooise Huizen de paspoorten van tien mensen afgepakt, omdat zij voorbereidingen zouden treffen om naar Syrië af te reizen. Het gaat om leden van twee gezinnen: vier volwassenen en zes kinderen. Van 43 inwoners van Nederland is het pas poort ingenomen om dat zij mogelijk aan de jihad wilden meedoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6