'Lang leve de Nederlanders' 'Ik sta hier in mijn eigen achtertuin en ik heb geen bereik 'Ze zag vlammen uit het dak komenmaar 112 bellen lukte niet 'Het plafond smolt en er vielen brandende schrootjes op me' BINNENLAND 5 5, O Voordeeluitjes.nl In het bos bij buurtschap Woold bij Win terswijk in de Achterhoek was in okto ber vorig jaar een man aan het werk, het hout aan het uitdunnen. Hij viel en kwam heel ongelukkig terecht. Marleen Tijsterman uit Woold was in de buurt. „De man had een slagaderlijke bloeding aan zijn hoofd, het bloed spoot eruit. Hij wist niet meer wie hij was, waar hij was of wie de koning van Nederland was", vertelt ze. „Het was voor mij duidelijk dat sprake was van hersenletsel. Ik haalde mijn mo biel tevoorschijn, toetste 112 in en daarna bleef het akelig stil. En er moest een am bulance komen, dat stond voorop. Ik moest bij hem weglopen, tot ik een streepje bereik zag op mijn telefoon. Dat vond ik een hele moeilijke beslissing. De man bleek later in het ziekenhuis een zware hersenschudding te hebben. Ook had hij zijn been gebroken, dus ik had hem nooit in mijn eentje uit dat bos ge kregen. Hij had uiteindelijk 33 hechtin gen in zijn hoofd, zijn been in het gips en hij is drie maanden aan het revalide ren geweest Maar nu maakt hij het goed." Tijsterman werd achteraf vreselijk boos. „Dit kan toch niet in het Nederland van nu", vindt ze. „Ik sta in het binnenland van Suriname en ik heb bereik. En ik sta hier min of meer in mijn eigen achter tuin en ik heb geen bereik." Een paardenstal bij een boerderij in het Twentse Lattrop gaat in maart dit jaar in vlammen op. Het is de boerderij waar zangeres Marga Bult geboren is. Haar moeder en broer hebben er een paarden- opfokbedrijf. „Zij waren naar een buurtfeest", vertelt Bult „Natuurlijk blijft op een boerderij met zoveel paarden altijd iemand achter. Dat was de stagiaire. Ze zag op een gege ven moment vlammen uit het dak ko men, is 112 gaan bellen, maar dat lukte niet. Ze kon de boerderij van mijn moe der niet in, waar een vaste lijn is. De sta giaire reageerde gelukkig heel slim en liet eerst de paarden los, waardoor die het hebben overleefd. Daarna is ze naar de buren gegaan, die op hun vaste lijn 112 hebben gebeld." Zo zijn er in Lattrop veel meer voorbeel den, weet Bult. De landelijk bekende zan geres begon een zwartboek over de be reikbaarheid van 112. Al snel liep haar mailbox over van vergelijkbare klachten, vanuit het hele land. „Bijvoorbeeld van een mevrouw uit de Randstad, die op de wachtlijst staat voor een niéuwe long. Ze wilde hier op een camping verblijven, vanwege de schone lucht, maar moet 24 uur per dag bereik baar zijn voor het geval een long beschik baar komt. Dat ging dus niet!" In de woning van Peter Reinders in Kats op Noord-Beveland sloeg in augustus 2012 de vlam in de pan. Gewoon overdag, maar Reinders lag op dat moment te sla pen, omdat hij daarvoor nachtdienst had gedraaid. „Mijn partner had de frituurpan opgezet. Hij ging ondertussen tv kijken, maar hoorde op een gegeven moment dat iets niet goed was. Toen stond de afzuigkap al in lichterlaaie. Hij schreeuwde mij wakker en ik vloog naar beneden. De keuken stond vol zwarte rook en ik gleed uit doordat flessen met olijfolie door de hitte waren gesprongen. Het pla fond smolt en er vielen stukken branden de schrootjes op me." Zijn partner had ondertussen de stroom eraf gegooid, waardoor de vaste lijn niet meer bruikbaar was. 112 bellen met de mobiele telefoon lukte niet. „De vijfde keer kreeg hij pas contact en dat was een heel gebrekkige verbinding. Ondertussen was ik aan het blussen met de waterslang van buiten." De brandweer arriveerde snel, maar kon weinig meer doen. Reinders werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij een nacht ter observatie moest worden opge nomen. Het duurde even voordat hij het gebeur de een plekje kon geven. Vooral het niet kunnen bereiken van 112 maakt dat hij er een onveilig gevoel aan overhield. BOEK VÓÓR WOENSDAG 3 SEPTEMBER MET KORTINGSCODE: WEG-1 EN ONTVANG NOG EENS €5,- EXTRA KORTING! 3 dagen natuurlijk genieten op de Veluwe 3 dagen wandelen en fietsen in Twente 3 dagen uitwaaien op Texel 4 dagen All Inclusive Sauerland in luxe hotel Ptmilil Voordeeluitjes.nl/ma-1 085 760 5 760 Kampioen in hoiei--' en busarrangementen Daar sta je dan te zingen op 3 me ter afstand van twee koningen, twee koninginnen, een groother tog met eega en de Duitse bondspresident. Wat er dan door je heen gaat? „Zó, wat is Maxima een mooie vrouw", lacht Brigitte Heitzer. De musicalactrice bracht zaterdag in Maastricht het Luxem burgse songfestivalnummer Tu te reconnaitras. Luxemburgs? Jazeker. En het publiek krijgt ook nog Schuberts Der Wegweiser te ho ren, vertolkt door de Nederlandse Hadewych Minis, en Hello World, gezongen door de Belgische Belle Perez. Het koninklijke feest moet na drukkelijk een internationale sfeer uitstralen. Vandaar ook Maastricht, want, zoals Ank Bijle- veld van het organiserende Natio naal Comité 200 jaar Koninkrijk het zegt: „Maastricht is een van de meest Europese steden van Ne derland." En vandaar dat behalve Willem-Alexander en Maxima ook het Belgische koningspaar, de Luxemburgse groothertog en zijn vrouw, en de Duitse bondspresi dent Joachim Gauck er zijn. Met zo veel blauw bloed en staats hoofden is de beveiliging enorm, merken ook de muzikanten van koninklijke harmonie Sainte Céci le uit Eijsden, die een prominente rol heeft. De grote instrumenten moeten daags voor het evene ment worden ingeleverd bij de Rijksvoorlichtingsdienst, zodat niemand er een bom in kan ver stoppen, bijvoorbeeld. Hoboïsten Hanneke Warnier en Raph Frijns lachen: alleen het idee al. Het koninklijke feest verloopt zon der wanklanken. Of het moet het gemopper zijn van Maastrichtena ren, omdat ze vanwege de vele af gesloten wegen nauwelijks de stad in kunnen. Held van de dag is de Duitse bondspresident Gauck. Zijn speech levert hem zelfs een om helzing van koning Willem- Alexander op. En een kus van ko ningin Maxima. Gauck is in het Theater aan het Vrijthof de hoofd spreker op een symposium ge wijd aan de internationale politie ke en economische oriëntatie van het koninkrijk. Hij begint zijn toe spraak met een verwijzing naar de ramp met vlucht MH17 in Oekraïne en zegt dat Duitsland diep onder de indruk is van de be dachtzaamheid waarmee de Ne derlandse samenleving is omge gaan met haar verdriet en woede. Juist nu moet Europa in de bres staan voor zijn waarden en ver worvenheden, betoogt Gauck. De president houdt een krachtig plei dooi voor de EU. Verwijzend naar de Nederlandse geleerde Eras mus, Europeaan lang voor Europa bestond, zegt Gauck dat 'erasmi aanse' te voelen in Maastricht: „Lang leve de Nederlanders." MAANDAG 1 SEPTEMBER 2014 Laagste prijsgarantiel Wie: Marleen Tijsterman Waar: Woold, bij Winterswijk Incident: bloedbad in bos foto Maarten Hartman/HH Wie: Marga Bult Waar: Lattrop, in Twente Incident: brand in paardenstal Wie: Peter Reinders Waar: Kats, in Zeeland Incident: vlam in de pan foto Evert van Moort/HH Putten Gelderland Hampshire Hotel - Mooi Veluwe 2x overnachten 2x ontbijtbuffet 1x3-gangendineren nog veel meer... aankomst op: zo, ma, di, wo 74,50 do, vr, za 79,50 Voordeeluitjes.nl/ma-1-veluwe S Diepenheim Overijssel M !9**r n jÏÏfaSmeni a Hotel 't Holt 2x overnachten 2x Twents ontbijtbuffet 1x3-gangendineren nog meer... aankomst op alle dagen 75 Voordeeluitjes.nl/ma-1 -diepenheim I De Koog Texel Hotel de Pelikaan Texel 2x overnachten 2x ontbijtbuffet 1x3-gangendineren nog veel meer... aankomst op: zo, ma, di, wo 951 do, vr, za 99 aankomst va. 29 sept op: zo, ma, di, wo 791 do, vr, za 85 Voordeeluitjes.nl/ma-1-texel per persoon perarrangerneor Hotel AM Fang 3x overnachten 3x ontbijtbuffet 3x 3-gangenbuffet en nog veel meer... aankomst op alle dagen 159 Voordeeluitjes.nl/ma-1-fang Aanbiedingen zijn-geldig t/jn november 2014. Kijk op onze website voor alle voorwaarden. Maxima viert in Maastricht 200 jaar koninkrijk, foto Ermindo Armino door Kim Noach MAASTRICHT - De buurlanden vier den zaterdag in Maastricht de twee honderdste verjaardag van het Ko ninkrijk der Nederlanden mee. Met een glansrol en een koninklijke kus voor de Duitse bondspresident Joachim Gauck.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5