fc> Strandwacht druk met optreden tegen kiters en vliegeraars I 1 i i Grensstudent 18 ZEELAND ZEELAND CAMPERLAND Op&oeL Zeeland kan nog wel wat meer campers trekken. We nemen een kijkje op de camperplaats van Middelburg. maandag Vanaf vandaag stu deert mijn oudste zoon in Maastricht Gisteren hebben we de laatste spullen naar zijn stu dentenkamer gebracht Die heeft hij gevonden op 4 kilome ter afstand van de economiefa culteit, in het Belgische Veldwe- zelt Even met de fiets de brug over het Albertkanaal overste ken en je bent er. En toch leek het afgelopen week een onover brugbare afstand. Mijn zoon hoort tot de laatste lichting studenten die nog in aanmerking komt voor een stu diebeurs. Eentje voor uitwonen den in zijn geval. Omdat we wel in de gaten hadden dat het uitzonderlijk is als je in België op kot gaat om in Nederland naar de uni te gaan, informeer den we bij de Dienst Uitvoe ring Onderwijs (DUO) van het ministerie wat er moest gebeu ren om zo'n beurs te krijgen. Uitschrijven bij de gemeente Middelburg, luidde het advies, en als vreemdeling inschrijven bij de gemeente Lanaken. Zo gezegd, zo gedaan. Terwijl mijn zoon naar het stadskan toor fietste, belde ik nog even met het bureau Belgische Za ken van de Sociale Verzeke ringsbank, wat bijvoorbeeld de consequenties zouden zijn voor zijn ziektekostenverzeke ring. „Mmm", klonk het beden kelijk. „Hij is geen echte grens student. Formeel emigreert hij. Dan is hij in Nederland niet meer verzekerd. En de opbouw van zijn AOW stopt. Of hij zich in België kan verzekeren, hangt er vanaf of hij een verblijfsver gunning als ingezetene krijgt. Dat is niet vanzelfsprekend." De gemeente Lanaken gebeld. „Woont hij op een studentenka mer? Nee, dan schrijven we hem niet in." Paniek! Ik belde mijn zoon, maar hij nam niet op. Wat als hij zich al in Middelburg had uitgeschre ven? Dan was hij nu statenloos en onverzekerd. Even later kwam hij aanfietsen. Nee, hij had zich niet kunnen uitschrijven, daar moest hij la ter een keer voor terugkomen. Uiteindelijk werd de soep dus niet zo heet gegeten. Wel jam mer dat je in een verenigd Euro pa zo van het kastje naar de muur wordt gestuurd. m 1 956-1957 Het Vlot VUssingen Scholen schrijven geschiedenis De PZC maakt een boek over 200jaar Zeeland in samenwerking met leerlingen van 74 basisscholen. U krijgt dagelijks een voorproefje Bestel het boek nu voor 29,95 euro op www.200jaarzeeland.nl Dawn Homer laat haar Engelse gids zien. Kijk: Duits land bezaaid met cij fertjes; België ook; Nederland, mwah; Zeeland heeft welgeteld één blokje, bij Middel burg. En dat is nu precies waar ze met haar man Darren is neerge streken: op de camperplaats aan de Oude Veerseweg in Middel burg. Op de terugweg naar huis in het Britse Staffordshire kregen ze in Gent het idee om toch nog even dat voor hen onbekende del tagebied te bezoeken. Drie weken zijn ze onderweg. Zo als ze dat sinds 2006 jaarlijks met hun eigen mobiel huisje doen. Freiburg, Friedrichshafen met het zeppelinmuseum, Konstanz, daar zijn ze geweest. Darren heeft over al goed van het lokale gerstenat geproefd, in zijn camera bewaart hij een hele serie foto's van 'de man en zijn bier'. Eind deze maand zijn ze 25 jaar getrouwd. Onder het bed in de camper ne men ze een mooie voorraad wijn en likeur mee voor het feest dat bij zo'n trouwdag hoort. Zaterdag aan het eind van de mid dag zijn ze in Middelburg toe aan hun borreltje. Voorstoelen omge draaid, wat tomaatjes gesneden, hond Diva - een bordercollie - te vreden aangelijnd in de gras strook voor de camper. Woensdag moeten ze thuis weer aan de slag. Darren is 'manager' op een basis school, Dawn werkt in de gezond heidszorg. Wat hen betreft heeft Middelburg het prima voor elkaar met de cam perstandplaats zo tussen het be drijventerrein en het kanaal. De niet allemaal okselfris ogende be drijfspanden staan behoorlijk dichtbij, en het kanaal wordt door een dijk aan het zicht onttrokken. Maar dat deert Dawn en Darren niet. Ze kunnen hun afval kwijt, het chemisch toilet kan geleegd worden, er kan voor 1,- euro een tank vers water worden gevuld, de accu kan worden opgeladen. En - niet het belangrijkste, maar toch - de standplaats is gratis. „Bo vendien", zeggen ze, „is het stads centrum op loopafstand. Dat is ideaal. Straks gaan we uit eten. Misschien dat we vanavond nog even op het abdijplein naar een muziekoptreden kijken." Of er verbeteringen aan de cam perplaats mogelijk zijn? Rolf en Britt-Marie Persson komen uit Trelleborg, de zuidelijkste stad van Zweden. Op hun bij de in gang van het terrein geparkeerde camper zijn geen verkleinwoor den van toepassing. Ze gaan dan ook zo'n zes maanden door Euro pa toeren. Rolf en Britt-Marie zijn met hun 65 en 63 jaar gepensio neerd, anders zou zo'n half jaar niet kunnen. Verbeteringen? De voorzieningen zijn hier uitste kend, vinden ze. Britt-Marie haalt een printje van een internetsite te voorschijn. Daar heeft ze Middel burg op gevonden. In haar Europe se campergids van 2014 is Zee land blanco. Dus: op het gebied van de informatievoorziening kan er nog winst worden geboekt. De Zweedse wil overigens geen al te grote campagne. Hoe minder cam peraars weet hebben van de Oude Veerseweg, hoe rustiger zij er zelf kunnen staan. Arie (66) en Lenie (60) van der Ree uit Numansdorp zijn de tijde lijke buren van het Zweedse echt paar. Ze kijken naar de zaterdag etappe van de Ronde van Spanje. Geen toeval: het echtpaar noemt zich wielerfanaat. Arie al vanaf zijn vijftiende. Nee, hij is zelf nooit hard gaan fietsen. Hun zoon Pieter wel, bij de amateurs. Het echtpaar parkeert de camper zoveel mogelijk daar waar in wed strijdverband wordt gefietst. De Amstel Gold Race, De Eneco Tour, de Nederlandse kampioen schappen - meestal lukt het hen een plekje te bemachtigen kort voor de finish. Nu zijn ze op weg naar Tiel, naar de Holland Ladies Tour. De Middelburgse camper plaats verdient volgens hen een pluim. Arie: „Voor de rest vind ik Zeeland niet campervriendelijk. Zierikzee! Daar betaal je 12,- euro, en dan heb je nog niet eens toilet ten en douches. In Zeeland zijn veel camperplaatsen op campings. Dat is niet handig, want dan moet je altijd reserveren." Het is etenstijd. Buurman Rolf Persson brengt zijn barbecue in stelling. Dat zegt strandwacht Arnold Bu- ma van de post Dishoek. Vliege ren met twee lijnen en kitesurfen is overdag verboden bij Dishoek tijdens het badseizoen, net als op de meeste Zeeuwse stranden. Maar daar trekken veel mensen zich weinig van aan. „We doen ons best om te handhaven", zegt Buma. „Want zeker met de harde wind is het gevaarlijk. We zijn er heel erg alert op." De man die het ongeluk met het jongetje veroorzaakte was zijn ki- tespullen nog aan het uitpakken toen de wind vat kreeg op zijn vlieger en het kind werd gegre pen door de touwen. „Die hadden we nog niet eens gezien. We heb ben het er druk mee ja. Ook van daag, zondag, hebben we weer verschillende vliegers uit de lucht gehaald." Ieder jaar zijn er incidenten, zegt hij. En daarbij raken mensen ge wond. „Ingescheurde oren, men sen met snijwonden in hun nek, mensen die zo'n stuntvlieger met zo'n punt op hun hoofd krijgen. Er zit heel veel kracht achter die vliegers, zeker de vliegers met twee lijnen en de kites." In Zeeland zijn een paar Noord zeestranden aangewezen waar vliegeren en kitesurfen is toege staan: in Vrouwenpolder, in Cad- zand, Neeltje Jans, Domburg en op de Brouwersdam. Verder mag er buiten het badseizoen op ande re stranden gevliegerd en gekite- surft worden. Dat is juist zo gere geld om ongelukken te voorko men. „Maar mensen komen naar het strand, en denken: het kan wel even", zegt Buma. =F B Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns UNIVERSITY Even bij tanken in Middelburg door jan van Damme De camperplaats aan de Oude Veerseweg in Middelburg. door Nadia Berkelder DISHOEK - Het kite-ongeluk met het vijfjarig Duits jongetje in Dis hoek staat niet op zichzelf. Het vlie ger- en kiteverbod op het strand wordt regelmatig overtreden. En er vallen gewonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58