Tholen krijgt met 23 hectare grootste zonnepark van Nederland Dan weer nat, dan weer droog Wereldkampioenen gehuldigd 20 BEVELANDEN en THOLEN MANNENKOOR 1 Mannenkoor van RK kerk H. Blasius in Heinkenszand legt deel repertoire vast op cd. Hubert van der Maas winnaar wedstrijd Bevelandse Ringrijders MOST CHILL I BRADERIE THOLEN HEINKENSZAND - Zingen. Het is po pulairder dan ooit en iedereen lijkt het te kunnen, getuige de schier eindeloze stroom kandida ten die jaar in, jaar uit aan televi siejury's voorbijtrekt. Maar dan gaat het over popmu ziek. Traditioneel Gregoriaans zin gen is andere koek en daarvoor moet je bij mannenkoor Sint Cae cilia in Heinkenszand zijn. De ze ven leden hebben hun repertoire nu voor het eerst vastgelegd op een cd, die vrijdag wordt gepre senteerd in de rooms-katholieke H. Blasiuskerk. Eenstemmig en zonder begelei ding, a capella dus, zijn enkele be- Van de Swaluw is 59 jaar en zingt inmiddels al tientallen jaren bij het koor. Het oudste lid is 73 en begon op zijn tiende. Het man nenkoor ondersteunt inmiddels al meer dan 150 jaar de kerkelijke vieringen. Het had voorheen tien a vijftien leden, nu dus slechts ze ven en dat kan net, zegt Van de Swaluw. Sint Caecilia is boven de Westerschelde nog het enige Gre goriaanse koor. „Andere koren stoppen ermee wegens gebrek aan aanwas en teruglopende kwa liteit", aldus Van de Swaluw. Het was ook de aanleiding voor de cd. „We beheersen en zingen het nu nog goed, maar op een gegeven moment houdt het hier ook op. Eén van de koorleden opperde om ons repertoire vast te leggen op cd. Onze wens is dat we de lief de kunnen overdragen op jonge mensen." Het schijfje, Cantate Domino (Be zing de Here) getiteld, bevat in to taal 18 stukken; een combinatie van zowel Gregoriaanse als meer stemmige Latijnse gezangen. Ze zijn in drie avonden opgenomen in de kerk. Deels moest het van wege onweer opnieuw, een don derslag bleek te zijn vastgelegd. In totaal zijn er tweehonderd stuks geperst. De opbrengst is, na aftrek van kosten, bestemd voor de paro chie. langrijke kenmerken van het Gre- goriaans. De zangvorm dateert al uit de achtste eeuw na Christus en is het oudste muziekschrift van de kerk. De teksten zijn in het Latijn De notenbalk telt slechts vijf lijnen en de noten zelf zijn niet rond, maar vierkant. De melodie is enigszins zwevend, met kleine intervallen. Het vergt studie en training om het goed te doen, beaamt koorlid Theo van de Swaluw van Sint Caecilia. „De koorklank moet één zijn, de ene zanger mag niet harder klinken dan de andere. Dat is ook wat ons boeit, om dat voor elkaar te krij gen." geven aan de gronden, in ieder ge val voor de komende twintig jaar. Omdat de zonnepanelen niet in de grond worden verankerd, kan het agrarisch gebruik altijd wor den hervat. Ook is het de bedoe ling de ruimte tussen de panelen te gebruiken om schapen te laten grazen, zodat optimaal gebruik wordt gemaakt van de grond. In de nabijheid van de Ceresweg lig gen twee hoogspanningsverbin dingen waarop kan worden aange sloten. De gemeente Tholen zet vaart achter de aanvraag van de omge vingsvergunning omdat de econo mische haalbaarheid van dit plan staat of valt met het verkrijgen van SDE-subsidie (subsidierege ling duurzame energie). Een aan vraag voor die subsidie kan tot 5 november worden ingediend, maar dan moet er wel een omge vingsvergunning zijn verleend. Eerder dit jaar (januari) heeft de gemeenteraad van Tholen de be leidsnota 'Durf Duurzaam te Doen!' vastgesteld. Daarin staat dat de gemeente Tholen in princi pe positief staat tegenover de grootschalige toepassing van zon nepanelen op landbouwgrond. Uitgegaan wordt van ongeveer drie pilots, goed voor enkele tien- n tallen hectare zonne-energie. Zeventien van de eenentwintig rijders behaalden 20 ringen of meer. Winnaar Van der Maas werd op de voet gevolgd door Djangko Besuijen, Antoinette Ver mast, Joeri van Stee en Peter de Vos die alle vier 27 ringen behaal den. Peter de Vos was de winnaar van de kamp van de zes oudste rijders en de jongerenbeker ging even eens naar Djangko Besuijen. An toinette Vermast won de Dames beker en de kamp om de 5e-ioe-i5e beurt. Dagwinnaar Hu- bert van der Maas won ook de be ker van de meeste volgringen. Voor de versieringen werd bij de koudbloeden de eerste prijs ge wonnen door Antoinette Vermast de tweede door Christianne lan sen en de derde door Yentl Be suijen. Bij de warmbloeden ging de eerste prijs naar Diederik van der Maas, de tweede naar Annali- za Langebeeke en de derde naar Jan Besuijen. De aan de voet van de Oesterdam gelegen grond, eigendom van maatschap Geluk, is nu nog in ge bruik als akkerland. De opbrengst is gering, onder meer door de slechte landbouwkundige kwali teit van de grond. Met het zonne park wordt een nieuwe functie ge- Gregoriaans springlevend bij St. Caecilia door Luc Oggel Het programma begint om 19.30 uur in de kerk aan de Kerkdreef in Hein kenszand. Naast het mannenkoor zijn er gastoptredens van Rinus Zuidweg en Ko de Rooij (trompet) en sopraan Nel van den Broek^. De toegang is gra tis. ding, a capella dus, zijn enkele be- MANNENKOOR SINT CAECILIA Het mannenkoor heeft in de afge lopen decennia verschillende prij zen behaald en werd meermalen uitgenodigd voor deelname aan bijzondere concerten en radio-op tredens van de KRO. Het koor ondersteunt op verzoek ook kerkelijke vieringen in de re gio. Voor de komende tijd staan optredens gepland voor de Poolse viering in Kwadendamme, een oe cumenische viering in 't Kerkje van Ellesdiek en in diverse kerken in de regio Midden-Zeeland. St Caecilia staat onder leiding van organist-dirigent Christian Blaha. Ook de vorige dirigenten Henk Fackler en Peter Priem legden de nadruk op de studie en uitvoering van het Gregoriaans en meerstem mige Latijnse gezangen. Gregoriaanse gezangen zijn veelal gezet op Schriftteksten. Om die re den heeft het gregoriaans een gro te religieuze en spirituele waarde, maar veel mensen horen in het Gregoriaans ook een rustgevende stemming; het brengt hen in een gemoedstoestand van overden king; van meditatie. door Esme Soesman THOLEN - Delta NV wil aan de Ce resweg in Tholen een zonnepark met een oppervlakte van ongeveer 23 hectare aanleggen. Daarmee komt het grootste zonnepark van Nederland op Thools grondgebied te liggen. THOLEN - Net als veel andere evenementen had ook de jaarlijkse braderie in het centrum van Tholen afgelopen vrijdag en zaterdag last van het regenachti ge weer. Desondanks lieten bezoekers het niet helemaal afweten, maar kwa men zij, met regenjas en paraplu, toch een kijkje nemen. En het was af en toe ook droog, getuige de foto. foto Chris van Klinken/Het Fotobureau GOES - Het wordt bijna routine voor Benton Croffie (r) uit Goes en Max Pat eer uit Middelburg om te worden gehuldigd. Als hiphop/streetdanceduo Most Chili werden ze vorige week wereldkampioen hiphop in de categorie onder de 16 jaar in Glasgow. Eerder wisten ze al het EK op hun naam te schrijven. Tij dens MuziKade in Goes, waar ze een vip-plek hadden gekregen en door wet houder Jo-Annes de Bat in het zonnetje werden gezet, lieten ze zaterdag nog even zien waarom. Croffie en Pateer dansen bij dansschool Moves! in Goes, foto Johan van der Heijden KAPELLE - Hubert van der Maas (17) uit Wemeldinge is zaterdag winnaar geworden van de laatste wedstrijd van het seizoen van de Ringrijders Vereniging Zuid-Beve land tijdens de Kapelse dag. Hij stak 28 ringen in 30 beurten. De eerste beker werd gewonnen door Karin Besuijen en de pollepel door Djangko Besuijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54