Geen verlichting langs voetpad Rampweg Gemeenteraad wil meer inzicht in aantal laaggeletterden in regio 66 Het is een gedurfd besluit geweest, zeker, maar géén overmoedig besluit Ploeg wedstrijden afgelast Wereldkampioenen gehuldigd 20 SCHOUWEN-DUIVELAND Sportboulevard Sportblok is de naam van het sportcentrum dat Onderdak na 40 jaar vervangt. MOST CHILL WISSELVALLIG ZIERIKZEE - Ooit voerden Leendert en Hannie de Hooge (hij is nu 80, zij 79) uit Zierikzee volop actie om geld in te zamelen voor reali satie van zwembad Onderdak. Nu kan Hannie niet wachten tot ze donderdag eindelijk het gloed nieuwe bad in mag plonzen voor haar wekelijkse uurtje aquarobic. „Ik heb er zelfs een nieuw badpak voor gekocht". Zaterdag werd met een drukbezochte open dag Sport boulevard Sportblok aan de Lange Blokweg in Zierikzee officieel geo pend. „Hier op deze plek voegen we van daag een bladzijde met een gou den randje toe aan de geschiede nis van sportief en recreatief Schouwen-Duiveland", zei sport wethouder Ad Verseput vooraf gaand aan de opening. Hij noem de het niet alleen een bouwkundi ge mijlpaal, maar ook het resul taat van een goede samenwerking tussen alle betrokken partijen. 'Co-creatie', was de typering die HSD-voorzitter Edwin Oude Weernink (namens alle sportver enigingen van de buitensportac commodaties) gebruikte. 'Na een lichte aarzeling' van de kant van de sportclubs volgde volgens hem 'een open en eerlijk traject'. Met als resultaat: „Het mooiste sport complex van Zeeland en wat mij betreft van de omgeving." Die lo vende woorden klonken zaterdag vele malen. „Het is mooi, het is schitterend. Het ruikt zelfs nieuw", zegt Annemieke Rorije uit Scharendijke. Dorpsgenote Monique Leenhouts vult aan: „Ik hoop dat dit een grote boost voor de sportbeleving op Schouwen- WAT NOG MEER? Duiveland oplevert." Daar is het het gemeentebestuur van Schou wen-Duiveland, die 17,5 miljoen euro in het complex stak, mede om te doen. Verseput: „Het is een gedurfd besluit geweest, zeker, maar géén overmoedig besluit. Het kon omdat we ervoor hebben gespaard, maar het kon vooral om dat we als gemeente naar de toe komst kijken." Sport en beweging, spelen daarin, aldus Verseput, een steeds belangrijkere rol. Aan de sportboulevard zijn tientallen sporten te beoefenen. Alleen al bij GV Delta Sport is het aanbod enorm. „We zijn hier ontzettend blij mee en trots op", wijst voor zitter Kees Verkerke op de nieu we turnhal. Van een volgepropt achenebbis") zaaltje is zijn club naar een indrukwekkend geoutil leerde accommodatie verkast. „En we hebben gelijk al heel veel nieu we aanloop." Leendert en Hannie de. Hooge nemen moeiteloos af scheid van dat Onderdak waar ze zich 40 jaar geleden voor hebben ingezet. „Dat was op. Het was een beetje Oostblokachtig. Dit is veel beter", zegt Leendert - die net als zijn vrouw nog altijd veel sport. RENESSE - Er komt geen verlich ting op het voetpad langs de Rampweg in Renesse. Dat beves tigde wethouder Jacqueline van Burg naar aanleiding van vragen van de Christenunie. „Het voet pad wordt aangelegd voor de vei ligheid van voetgangers en ik kan me voorstellen dat een element zoals verlichting dan ook aan dacht verdient", zei Johan Panne- koek (CU). Wethouder Van Burg zei dat verlichting wel is overwo gen door de projectgroep. „Maar de grootste groep gebruikers is overdag en in de zomer is het lang licht. Bovendien is een vrij- liggend voetpad al veel veiliger dan in de oude situatie." Van Burg wees er op dat de lichtmas ten langs de Rampweg zelf ook uitstralen over het toekomstige voetpad en dat er bij het parkeer terrein extra verlichting komt. De route vraagt bovendien om vanda- lismebestendige lichtmasten. „En dan praat je al gauw over 300.000 euro." De fractie van Alert! vroeg via een motie aandacht voor de laag geletterden. De fractie vindt dat de gemeente moeten blijven in zetten op het opsporen van men sen met achterstanden en deze helpen." De week van de alfabeti sering is een prima moment om dit aan de orde te stellen", zei frac tievoorzitter Tineke Kalwij. „Je zou bijna zeggen dat mensen op zo'n moment uit de kast komen, want ze schamen zich." Kalwij constateerde dat bij de ge meente Schouwen-Duiveland niet bekend is hoeveel mensen on der de doelgroep vallen en daar over wil ze meer duidelijkheid. Ze kreeg hiervoor steun van de an dere fracties. Wethouder Jacqueli ne van Burg voelde aanvankelijk niets voor een inventarisatie. „Om dit exact in beeld te krijgen is onmogelijk", zei ze. „Mensen die laaggeletterd zijn maar wel een baan hebben en gelukkig zijn krijg je niet in beeld." Nadat ver schillende fracties aangaven dat exacte cijfers niet nodig waren, maar dat ze wel een goed inzicht in de situatie wilden hebben was Van Burg bereid te schuiven. „Ik ben bereid te proberen globale cij fers boven water te krijgen." De week van de alfabetisering is van maandag 8 tot en met zondag 14 september. In Nederland zijn volgens de organiserende stich ting Lezen Schrijven 1,3 mil joen mensen (ofwel 1 op de 9 mensen) tussen de 16 en 65 jaar laaggeletterd. Sportblok levert 'gouden randje' op door Esme Soesman Ad Verseput, sportwethouder De nieuwe naam Sportboulevard Sportblok is bedacht door Zierik- zeeënaar Jan van den Bos, die daar mee een jaar lang gratis sporten won. Wind en Laco Nederland, die zo'n veertig sportcentra in Nederland onder de hoede heeft, zijn verant woordelijk voor exploitatie en on derhoud van het sportcentrum dat 12.000 vierkante meter groot is. De gemeente en buitensport verenigingen zorgen voor de vel den en buitenruimte. Het groen wordt later dit jaar aan geplant In het sportcentrum zijn ook fysio- praktijk FyZieO van Hans Dekker, Move-It Dance Masters, fitness en een herbalifeshop gevestigd. BURGH-HAAMSTEDE - Schuilen tijdens het wandelen (op de foto in Boswachte- rij Westenschouwen) door. Zon en regen wisselden elkaar zaterdag in hoog tempo af. Het natte weer haalde een dikke streep door de jaarlijkse Schou- wen-Duivelandse ploegwedstrijden, die dit jaar voor de veertigste keer zou den worden gehouden. Omdat de grond te nat was, werd de wedstrijd in Nieu- werkerk afgelast Dat brengt deelname aan de provinciale ploegkampioen- schappen, die volgende week in Wilhelminadorp worden gehouden, niet in ge vaar. Daaraan doen de boeren mee die vorig jaar in de prijzen vielen tijdens de regionale wedstrijden. Deelnemers binden de strijd aan met oude en nieuwe trekkers en met paarden, foto Dirk-Jan Gjeltema GOES - Het wordt bijna routine voor Benton Croffie (r) uit Goes en Max Pat eer uit Middelburg om te worden gehuldigd. Als hiphop/streetdanceduo Most Chili werden ze vorige week, na eerder al het EK op hun naam te hebben ge schreven, wereldkampioen hiphop in de categorie onder de 16 jaar in Glas gow. Tijdens MuziKade in Goes, waar ze een vip-plek hadden gekregen en door wethouder Jo-Annes de Bat in het zonnetje werden gezet, lieten ze zater dag nog even zien waarom. Croffie en Pateer dansen bij dansschool Moves! in Goes, foto Johan van der Heijden door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland wil meer in zicht in het aantal laaggeletterden op Schouwen-Duiveland en hoe de leeftijdsopbouw is. Op dit moment is onduidelijk hoeveel laaggeletter den in de gemeente wonen en waar het geld voor deze doelgroep precies aan besteed wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50