Zeg minister, waarom schaft u die lotingstudies nu pas af? 4 BINNENLAND Het kost vele miljoenen om op elke plek het alarmnummer te kunnen bereiken. Wie gaat dat betalen? HILVERSUM - Een paar duizend nieuwe zendmasten. Die zijn vol gens telecomexperts nodig om overal in Nederland met een mo bieltje 112 te kunnen bellen. „We hebben het over een investering van honderden miljoenen eu ro's", stelt Hendrik Rood, expert mobiele netwerken bij adviesbu reau Stratix. „Tot nu toe heeft nie mand zin om dat te betalen." De roep om betere bereikbaar heid van het alarmnummer wordt steeds luider, vooral in de grensstreek. Op het platteland en in grensplaatsen klagen inwoners al geruime tijd dat ze met hun mobieltje geen bereik hebben. Volgende week houdt de Tweede Kamer een hoorzitting om het probleem in kaart te brengen. „Juist in het buitengebied is het erg duur om een zendmast te plaatsen", zegt Rood. „Ook mo gen telecomaanbieders in de grensstreek niet op vol vermogen uitzenden, omdat ze dan buiten landse signalen verstoren. Dat be tekent dat zo'n zendmast aan de grens fors minder mobiele dek king geeft." Nu staan er in Nederland zo'n 30.000 masten voor mobiele tele fonie en internet. „Het is voor de telecomaanbieders niet rendabel om elke witte vlek in Nederland van mobiele dekking te voor zien", zegt ook telecomdeskundi- ge Raymond Bouwman. „Als het enkele tonnen kost om een zend mast te plaatsen, willen de aanbie ders dat terugverdienen met de verkoop van abonnementen. In deze gebieden wonen daarvoor simpelweg te weinig mensen." Door de marktwerking in de tele- comsector zijn telecomaanbieders niet verplicht om voor 100 pro cent mobiele dekking te zorgen. „Het wordt ook lastig om dat wet telijk af te dwingen", stelt Bouw man. Volgens de experts is het reëel dat de Nederlandse overheid gaat meebetalen aan de aanleg van nieuwe zendmasten. „In het buitenland gebeurt dat al", aldus Rood. „Meerdere provincies heb ben miljarden overgehouden aan de verkoop van energiebedrij ven", zegt Bouwman. „Dat geld zou ingezet kunnen worden voor mobiele bereikbaarheid." Jacob Groote, directeur mobiel bij KPN, noemt de oprichting van een overheidsfonds voor mobiele dekking een 'interessante optie die het bekijken waard is'. Ze stortten zich uiteindelijk maar op studies als biomedische weten schappen, verpleegkunde en me dische biologie. Bita Vahdatzade (26) koos voor farmacie nadat een toekomst als tandarts er niet in bleek te zitten. Dat zou wellicht anders zijn geweest als ze pas in 2017 was gaan studeren. Vanaf dat moment gaan universiteiten en hogescholen naast goede eindexa- mencijfers ook kijken naar moti vatie. Deze 'decentrale selectie' gaat de loting vervangen, heeft minister van Onderwijs Jet Busse- maker OPvdA) bepaald. „Had de minister dit niet eerder kunnen besluiten?", vraagt Vah datzade zich nu geërgerd af. Apo theker zijn is vast ook best leuk, maar tandarts was haar droom, ontdekte ze op het vwo. Ze had echter niet de juiste vakken geko zen. En dus deed ze aansluitend een prijzig bijspijkerjaar in de bètavakken. Haar cijfers waren goed, maar dat mocht niet baten (pas boven een 8 gemiddeld hoef je niet mee te loten) en zo werd ze keer op keer uitgeloot. „Ik stond een 7,8 terwijl mensen met een zesje wél werden inge loot en vaak al na hun eerste stu diejaar stoppen. Ik denk dat als motivatie had meegewogen, ik mijn droom wel had kunnen reali seren." De loting - in 1972 geïntrodu ceerd - heeft inmiddels meerdere generaties gefrustreerd achtergela ten. Bij studentenvakbond LSVb is die frustratie onder (oud-)stu- denten méér dan bekend, vertelt voorzitter Tom Hoven. De centra le loting door de overheid voor po pulaire opleidingen is bedacht om een eerlijke selectie te maken. Maar in de praktijk blijkt het voor al een gemakkelijke manier van selecteren, in plaats van een eerlij ke, stelt Hoven. Er lopen nu dui zenden mensen rond die waar schijnlijk fantastisch gemotiveer de (tand-)artsen zouden zijn ge weest. En op hbo-niveau geldt dat voor potentieel supergemotiveer- de mondhygiënisten en fysiothe rapeuten, aldus Hoven. Volgens de voorzitter is het veel eerlijker dat per 2017 zowel naar onderwijsprestaties (exameneij- fers) als motivatie wordt gekeken. Maar daar hebben de studenten van nu niets aan. Ook Farah Mirzakhyl (26) zat za terdag met haar oren te klapperen voor haar pc. „Loting afschaffen? Ik ben net afgestudeerd in de be wegingswetenschappen en weet eigenlijk niet wat ik daarmee moet doen. Ik wilde kinderarts worden, al sinds mijn zevende." Maar zin om het nu alsnog te pro beren heeft Mirzakhyl niet. „Een tweede studie is zo ontzettend duur, want dan betaal je veel meer collegegeld. Daar zou de mi nister nu wat aan moeten doen, zodat ik alsnog kan doen wat ik écht wil. Ik ga heus wel plezier krijgen in mijn werk, maar ik weet zeker dat ik als kinderarts veel gelukkiger zou zijn geweest." Meisje overleden na val op schoolplein Een 4-jarig meisje is zater dag overleden nadat ze dins dag op een schoolplein in Wognum ernstig gewond was geraakt. De school heeft dat gisteren laten weten. Het meisje kwam dinsdag op het plein van de Hierony- musschool ongelukkig ten val. Vanwege de ernst van de verwondingen werd zij met een helikopter naar het ziekenhuis gebracht. 'Gewond na geweld in verslavingszorg* Een cliënt van verslavings zorginstelling Novadic-Ken- tron in Breda is gisteroch tend zwaargewond geraakt. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis en is met spoed geopereerd. Zijn toestand is nog kritiek. Het is onduide lijk wat er is gebeurd. De 56-jarige man lijkt zijn ver wondingen te hebben opge lopen bij een geweldsdelict, aldus de politie. Uitmarkt trekt half miljoen bezoekers Naar schatting 500.000 men sen hebben dit weekeinde de Uitmarkt in Amsterdam bezocht. Het aantal is verge lijkbaar met andere jaren, al dus de organisatie. De jaar lijkse start van het culturele seizoen begon vrijdagavond met optredens van onder meer Waylon en een koor van 120 man van De Neder landse Opera. Nederland heeft nieuw zeediertje De gedoomde zeespin heeft zich in Nederland gevestigd. De endeis spinosa, was eens aangespoeld op het Noord zeestrand, maar duikers heb ben nu meerdere levende exemplaren gezien op de bo dem van de Oosterschelde. „Daarmee is aangetoond dat de soort een plaats heeft ver diend op onze mariene fau- nalijst", meldt de website Natuurbericht.nl. Beter bereikbaar 112 kost kapitalen door Saskia Wassenaar en Peter Winterman door Francine Wildenborg DEN HAAG - ledereen kent ze wel: klasgenoten die al van jongs af aan wisten dat ze dokter wilden wor den, maar vervolgens drie keer wer den uitgeloot voor geneeskunde. Nu het kabinet zo graag van dat lo tingsysteem af wil, is het extra zuur voor honderdduizenden super- gemotiveerde studenten, die in de afgelopen veertig jaar hun droom niet hebben kunnen waarmaken. Boven de 8 gemiddeld hoefje niet mee te lo ten. Bita: „Ik stond een 7,8. Mensen met een 6 werden wel ingeloot." WOGNUM BREDA AMSTERDAM WAGENINGEN Marleen Tijsterman moest weglopen bij een gewonde om 112 te bellen. Peter Reinders kreeg pas na vijf keer mobiel bellen de brandweer te pakken. Marga Bult begon een zwartboek over de bereikbaarheid van 112.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4