Ontdek Italië IVvintig ton afval van stranden gehaald eendracht uitstraalt IN HET NIEUWS 3 Rondreizen Veel animo voor meteoriet Dat Brussel blij is met Donald Tusk als voorzitter van de Europese Raad, komt vooral door zijn nationaliteit. De wereld is Kras Inclusief vliegreis -r.. l. Ga naar Kras.nl/iPalie m of bel 0900-9697 De hoeveelheid verzameld afval is ruim drie keer zo groot als bij een vergelijkbare actie in 2013, maar dit jaar deden er ook bijna drie keer zoveel vrijwilligers aan de schoonmaak mee. Zij trokken in 31 etappes van Cadzand naar Schiermonnikoog, een afstand van circa 350 kilometer. Vistouwen en -netten, stukjes plastic en ballonnen waren de meest gevonden voorwerpen op de stranden. Daarnaast zijn er veel meer doppen van plastic fles sen aangetroffen. Stichting De Noordzee pleit ervoor dat ook op flesjes van een halve liter statie geld wordt geheven. Op toeristische stranden werden er snoeppapiertjes, peuken en plastictassen gevonden, op andere gedeeltes waren dat voornamelijk houten pallets, jerrycans en schoonmaakmiddelen uit de scheepvaart. Vrijwilligers vonden ook tanden borstels, wc-borstels en twee keer flessenpost uit Engeland. Een van de briefjes was van de Britse Tom, die graag antwoord van de vinder wilde krijgen. Hij 'postte' zijn fles kortgeleden in Yorkshire. UTRECHT - Meer dan 400 mensen bezochten zondag sterrenwacht Sonnenborgh, waar de gestolen en weer gevonden Ellemeet-mete- oriet te bewonderen was. Op een normale zondag komen er vaak nog geen 100 bezoekers, liet een woordvoerster weten. Het mu seum was zo blij dat de steen te recht was, dat de toegang voor een keer gratis was. DEN HAAG - Donald T\isk, de nieu we voorzitter van de Europese Raad van regeringsleiders is een Pool. En dat heeft voordelen, klinkt het onder Nederlanders in Brussel. Eén: hij zorgt voor erken ning van Oost-Europese lidstaten. Twee: als Poolse premier weet hij zijn mannetje te staan tegenover Rusland. Drie: hij ziet net als Ne derland de EU meer als landen- club dan superstaat. T\isk krijgt een warm welkom in Brussel, zegt GroenLinks Europar lementariër Bas Eickhout. „Einde lijk een prominente plek voor een land uit Oost-Europa. Dat werd tijd, de 'nieuwe' lidstaten zijn er al tien jaar bij." Maar ook biedt een Poolse voorzit ter tegenwicht nu de Italiaanse Fe- derica Mogherini buitenlandcoör dinator van de EU wordt. Eick hout: „Italië geldt als pro-Rus sisch, Thsk compenseert dat." Tlisks anti-Russische grondhou ding - historisch geworteld en versterkt door het conflict in de Oekraïne - zal hij echter diploma tiek in moeten zetten, nog diplo matieker dan hij als Poolse pre mier is gewend, zegt D66-europa- lementslid Sophie in 't Veld: „Hij spreekt nu namens 28 regerings leiders. Eigenlijk is hij niet meer Tusks anti-Russische grond houding zal hij echter nog diplomatieker in moeten zetten dan hij gewend is dan een verbindingsstreepje in die club." WD-collega in Europa Hans van Baaien is het niet met haar eens. Hij vindt de benoeming van T\isk een belangrijk signaal naar de Russen. „En hij zal het niet nala ten om een strengere politiek rich ting Rusland te verdedigen bin nen de Europese Raad en boven dien: uiteindelijk is hij degene die namens de Unie met Poetin aan de telefoon zit." Adriaan Schout, hoofd Europastu dies aan Instituut Clingendael in Den Haag, denkt dat de invloed van T\isk nog veel verder gaat dan de houding naar Rusland. „Polen hecht aan soevereiniteit. Ze wil niet naar een Europese su perstaat toe, terwijl je merkt dat het Europees Parlement en Com missie wel die kant op willen. Als Tlisk het contact met de voorzit ter van de Commissie (dagelijks bestuur van de Unie, red.) Jean- Claude Juncker goed weet te hou den, kan hij de macht van de lid staten op het niveau houden van de laatste jaren, toen de regerings leiders veel in de melk te brokke len hadden wegens de eurocrisis." Eickhout heeft hoge verwachtin gen van Tusk in vergelijking met de weinig zichtbare huidige voor zitter, de Belgische Herman van Rompuy. „Tusk zal' zeggen wat hij vindt, daar zal hij soms best nat op gaan. Maar dat politieke is wel wat Europa nodig heeft." In 't Veld: „Als Pool weet TXisk nog goed wat communistische on derdrukking is, en dus waarom een eensgezind Europa zo belang rijk is. Dat helpt de Unie vooruit." conservatief vrijwel altijd tegen verandering. Het heeft hem de meest succesvolle premier ge maakt van het democratische Po len. Maar zijn drang tot compro mis blijkt de laatste jaren ook een zwakte in eigen land. Nadat Polen de wereldwijde economische cri sis zonder recessie door is geko men, valt de verwachte economi sche groei recent vies tegen. Tbsks onwil om belangrijke kie- zersgroepen als mijnwerkers en boeren voor het hoofd te stoten heeft achterhaalde privileges voor deze groepen laten voortduren. Lastenverzwaringen en een greep uit private pensioenpotten om het begrotingsgat te dichten heb ben Tusks imago als economisch liberaal geschaad, terwijl de Pool se verzorgingsstaat grote proble men kent. In peilingen is zijn po pulariteit naar een dieptepunt ge zakt. Binnen de EU geldt de Pool se premier als een verademing na Jaroslaw Kaczynski, zijn stugge, anti-Duitse voorganger. Bij zijn aantreden zocht Tbsk direct toena dering tot Duitsland en Rusland. Met Duitsland is dat gelukt, met Rusland minder. Op enkele klei ne successen na is het ook voor Tbsk moeilijk gebleken om een Westerse koers te combineren met warme banden met Moskou. g MAANDAG 1 SEPTEMBER 2014 v- Prijzen per persoon op basis van 2 personen exclusief reservering Onze rondreizen zijn inclusief vliegreis, hotels, diverse maaltijden, NL-sprekende reisleiding en excursies. Rome, Napels Sorrento Het beste van Rome en de Amalfikust met bezoek aan Pompei'. Verlenging mogelijk. Nu boekbaar t/m maart 2015! Zie: Kras.nl/28034 Bloemenrivièra Cöte d'Azur Fantastische tweelanden reis met o.a. Turijn, Monaco, Nice, San Remo en Cinque Terre. Laatste plaatsen september en oktober Zie: Kras.nl/38724 Highlights van Sicilië Prachtige rondreis boordevol cultuur natuur met o.a. Taormina, Cefalü, Syracuse en Palermo. Aanrader: een excursie naar de Etna! Zie: Kras.nl/35610 La Bella Italia Complete rondreis naar vele hoogtepunten met o.a. Rome, Florence, Pisa, Lucca en Sorrento. Alleen vertrek 21 september! Zie: Kras.nl/35607 SCHIERMONNIKOOG - Bij een groot scheepse schoonmaakactie van het- Noordzeestrand, die de hele maand augustus heeft geduurd, hebben vrijwilligers 20.078 kilo af val van de stranden gehaald. Dat maakte Stichting De Noordzee zon dag bekend. door Francine Wildenborg Hoera, een in Europa De Poolse premier Donald Tusk wordt de nieuwe voorzitter van de Europese Raad, de Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Fre- derica Mogherini wordt de nieuwe EU-buitenlandchef. foto Wiktor Dabkowski/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3