Robert Cesink klampt aan in top tien Vuelta Marquez herstelt orde Roeibaas aangeslagen na mislukt WK 36 SPORT WERELDRUITERSPELEN Keelpijn snijdt Moreno Hofland de adem af De Nederlandse eventingruiters pakken op het WK onverwacht de bronzen medaille. Ze mogen ook naar de Spelen. De Nederlandse wielrenner van Belkin keek met gemengde gevoe lens terug op de tweede bergetap pe in de Ronde van Spanje, waar in hij als 24e over de streep kwam, 2.55 minuten achter ritwin naar Winner Anacona en 39 se conden achter de eerste klasse mentsman Alberto Contador. „Een 24e plaats lijkt niet zo goed, maar ik zat vlak achter de ande ren. Het was het maximaal haalba re voor mij vandaag. De laatste be klimming was lastig. Het weer was helemaal omgeslagen en het was erg koud", zei de 28-jarige Varssevelder over de rit die in de stromende regen werd verreden. Na de hitte van eerder in de week, met temperaturen van rond de 40 graden, was het ver schil met de 14 graden bij de fi nish op een kleine tweeduizend meter hoogte groot. Veel renners hadden last van die weersverandering. Wilco Kelder man zakte terug naar de zestien de plaats op 1.49 minuten van Quintana. Laurens ten Dam ver loor zelfs bijna vier minuten en staat nu 24e op 6.06 minuten van de Colombiaanse leider. „Een top tienpositie is nog goed", zei Gesink over zijn notering in het algemeen klassement. De ren ner verkent vandaag op de rust dag met zijn zeven overgebleven ploeggenoten het parkoers van de 37 kilometer lange tijdrit die voor morgen op het programma staat. „En daarna ga ik nog een uurtje op de rollers trainen om mijn lichaam op gang te houden. Ik weet uit ervaring dat ik me de dag erna slecht voel als ik dat niet doe." ARAMON VALDELINARES - Uitgere kend op zijn verjaardag moest Mo rene Hofland gisteren de Vuelta verlaten. Sinds eind vorige week heeft de sprinter van Belkin last van keelpijn en in het begin van de etappe naar Aramon Valdeline- res brak het gebrek aan lucht hem op. „Het was alsof mijn keel werd af gesneden", zei de West-Braban der bij aankomst in zijn hotel. Dit is een grote teleurstelling. Hele maal omdat het weer beter leek te gaan." Nadat Hofland vorige week de der de plaats had gepakt in vijfde etap pe, kreeg de renner last van een opkomend keelpijntje. Vandaag vliegt Hofland terug naar Nederland. De Spaanse motorcoureur eindig de bij de vorige race in Tsjechië voor het eerst dit seizoen niet op de eerste plaats. Na een titanenge vecht met zijn landgenoot Jorge Lorenzo kwam Marquez op het circuit van Silverstone, in de twaalfde race van dit seizoen, op zijn Honda weer als eerste over de streep. Lorenzo eindigde als tweede, voor de Italiaan Valenti no Rossi. De Spanjaard Dani Pe- drosa werd vierde. CAEN - De mooiste medailles zijn degene die je niet verwacht. De bronzen teammedaille die de Ne derlandse eventingploeg gisteren bij de Wereldruiterspelen in Nor- mandië in de wacht sleepte, valt duidelijk in deze categorie. Het was dan ook huilen geblazen in de catacomben van Stade Michel d'Ornano in Caen, toen de ploeg via de pers vernam dat het brons binnen was. Vooral Elaine Pen liet de waterlan ders, samen met haar moeder, vrijuit stromen. Alles kwam eruit: het overlijden van haar vader en opa en oma, de moeizame weg richting het WK en de totale on verwachtheid van de bronzen me daille. „We hebben zoveel meege maakt", snotterde de amazone uit Voorschoten. „Dat maakt het alle maal extra speciaal. Dit is echt fan tastisch." Niemand had erop gere kend dat het team van bonds coach Martin Lips na vier dagen - donderdag en vrijdag dressuur, za terdag cross country en gisteren springen -met eremetaal naar huis zou gaan. Nederland staat niet bekend als een eventingland, springen en dressuur gaan er al tijd met de media-aandacht van door. Voor medailles op grote mondiale toernooien moeten we terug naar de tijd voor de Tweede Wereldoorlog: in 1924 en 1928 haalden de Nederlandse eventers teamgoud bij de Olympische Spe len. Na de cross country van zater dag stond de ploeg vijfde, met niet eens zo'n grote achterstand op nummer drie Australië. Over een medaille had niemand het echter: plaatsing bij de eerste zes en daarmee een ticket voor de Olympische Spelen van Rio de Janeiro in 2016, daar ging het om en dat was ook het maximaal haal bare, dacht iedereen. Sowieso mocht niemand gisteren bij het springen falen: in de cross country van zaterdag gaf de vier de Nederlander Andrew Heffer- nan op, waardoor er geen 'streep- resultaat' meer was. Merel Blom moest als eerste Nederlandse en sprong foutloos. „Maar een me daille gaan we niet halen", zei de inwoonster van Breukelen toen nog stellig. Een halfuurtje later zag de wereld er opeens heel an ders uit: ook Pen bleef foutloos en Tim Lips, die na haar de piste be trad, hield zich aan zijn opdracht om maximaal twee balkjes te la ten vallen. „Toen de eerste viel, dacht ik: ik móet rustig blijven, dan komt het goed", zei de Breda- naar. „En het lukte." De weg naar de Ruiterspelen ging voor de Ne derlandse eventers niet altijd over rozen. Vooral tussen bondscoach Martin Lips en Blom ontstonden de nodige strubbelingen, zelfs zo danig dat de 28-jarige amazone een tijd niet voor het Nederlands team uitkwam. „Soms maak je keuzes die zeer doen", bleef Blom gisteren een tikje raadselachtig. „Achteraf zijn het de juiste keuzes geweest. Nu gaan we samen verder en kijken we niet meer terug. Als alles be sproken is, ga je verder." Door het brons van de eventers zijn nu al twee van de drie landenteams in de olympische disciplines zeker van de Olympische Spelen - de dressuurruiters werden eerder de ze week al derde. Technisch direc teur Maarten van der Heijden kon zijn euforie dan ook maar moei lijk verbergen. De paardensport- bond stopte de laatste jaren veel energie in eventing. De bonds- coaches van het springen en de dressuur - Rob Ehrens en Wim Ernes - werden ingeschakeld om de eventingruiters bij te spijke ren. Het bleek genoeg voor een unieke prestatie. En voor een em mer vol tranen achteraf. PAARDENSPORTBOND KRIJGT NIEUWE VOORZITTER „Ik wil niet afbreken, ik wil juist keihard blijven bouwen", sprak hij met enige stemverheffing. „Na tuurlijk heb ik gemengde gevoe lens na deze WK. We hebben ge woon tijd nodig om onze ambi ties en doelstellingen waar te ma ken. De .internationale concurren tie wordt steeds sterker, dat heb ben we bij deze WK goed kunnen merken." Evertse zette voor het begin van de WK in op minimaal drie me dailles in de veertien olympische klassen. Het werden er nul. Het fletse Oranje moest zich tevreden stellen met slechts drie olympi sche A-finales en goud voor de lichte vrouwen dubbelvier (niet-olympisch). „Al met al zeer teleurstellend", gaf Evertse na enig aandringen toe. „We hadden meer A-finales willen halen. Maar vanaf de eer ste dag waren we niet scherp ge noeg. We hebben hier dure lessen geleerd." Ondanks de mislukte WK houdt Evertse vast aan zijn doelstelling voor de Spelen van 2016. „We gaan daar voor minimaal twee me dailles naartoe." door Matthijs Keuning ARAMON VALDELINARES - Terwijl de top van het klassement in de Ron de van Spanje flink werd opge schud, kon Robert Gesink vlak daar achter redelijk stand houden. Hij zakte van de zevende naar de acht ste plaats in de rangschikking, 1.19 minuten achter de nieuwe leider Nairo Quintana. SILVERSTONE - Mare Marquez heeft in de Grote Prijs van Groot-Brittan- nië de orde weer hersteld in de Mo- toGP. Tranen na nooit verwachte plak door Chris van Mersbergen Prinses Haya van Jordanië stopt als voorzitter van de internationa le paardensportfederatie FEI. Dat verrassende bericht maakte ze aan het eind van de Wereldrui terspelen bekend. In april had de algemene ledenver gadering van de FEI nog een statu tenwijziging doorgevoerd, waarbij het mogelijk werd voor een voor zitter om langer dan twee keer vier jaar aan te blijven. Speciaal voor Prinses Haya werden de regels gewijzigd. De belangrijkste bijdrage die de prinses aan de sport leverde, is overduidelijk van financiële aard. De internationale paardensport leunt de laatste jaren zwaar op geld uit het Midden-Oosten. door Norbert Kleinherenbrink AMSTERDAM - Technisch directeur Hessel Evertse van de Nederlandse roeibond (KNRB) maakte gisteren na de povere WK in eigen land een aangeslagen indruk. De voormalige zeilbaas had moeite om rustig te blijven bij kritische vragen over de magere oogst tijdens het achtdaag se toernooi op de Bosbaan. Tot eni ge verbazing van de toehoorders gaf Evertse de ondermaatse Neder landse prestaties in Amsterdam toch nog een 5,5 als eindcijfer. i Ook zijn vijfde WK liep voor Henk Grol uit op een mislukking. De Haarlemmer van Veendamse afkomst moest zelfs zonder medaille naar huis. foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36