Fred Rutten ziet progressie ondanks 0-0 tegen FC IWente Zorgen bij Ajax groeien 34 SPORT KOPLOPER Eindhovenaren beleven vlekkeloze start van het seizoen: acht duels gespeeld, acht gewonnen. 66 We waren vele malen beter dan FC IWente, we verdienden het te winnen Smit: Heracles had geen andere keus dan ontslag eindhoven - Het contrast kon bijna niet groter. Vorig jaar vielen de PSV'ers hun eigen fans bijna huilend in de armen na een 6-2-nederlaag tegen Vitesse. Dit keer was er vreugde na een zwaar bevochten zege. PSV liet het spel geruime tijd aan Vitesse, maar boekte wel een 2-o-overwinning. Het eerste wedstrijdblok van het seizoen sloot de club daarmee vlekkeloos af: PSV liet zonder enorm te imponeren nergens iets liggen. Acht officiële duels, acht keer winst. De meeste goals in de eredivisie, de minste tegengoals. Tegen alle verwachtingen in heeft PSV gisteren op de 101e verjaar dag zelfs een gaatje geslagen in de eredivisie. „Dat zegt allemaal nog niks", vond aanvoerder Georginio Wijnaldum. „Met dertig wedstrij den te gaan, kun je geen enkele conclusie trekken. Vorig jaar start ten we ook goed en belandden we in een enorme dip." Die onwaarschijnlijk terugval ein digde op 7 december vorig jaar, met PSV-Vitesse. De onthutsende Nu zijn we sterker en stabieler, maar moeten we ons ook nog niet rijk rekenen taferelen na afloop van de 2-6 ble ken het dieptepunt van de enor me sportieve crisis in Eindhoven. PSV won daarna 21 van de 26 vol gende wedstrijden en speelde nooit meer gelijk. Een van de gro te verschillen met vorig seizoen is dat Adam Maher momenteel wel voldoet. Waar de miljoenenaan koop van 2013 in zijn eerste jaar bij PSV zwalkte en zocht naar zijn vorm, staat hij nu met totaal andere intenties op het veld. Een middenveld met Stijn Schaars en Adam Maher betekende vorig sei zoen standaard een moeilijke wed strijd, op Maher staat sinds de zo mer 'een andere kop'. Bij de 21-jarige middenvelder kan nog veel beter, wel gaat hij de hardste duels aan en speelt hij met meer flair. „Vorig jaar was het echt niet een kwestie van in stelling", bezweert hij. „Op som mige momenten kwam ik er ge woon niet aan te pas, ik had sim pelweg de inhoud niet. Nu ben ik een jaar verder, het voelt allemaal beter. In de zomer heb ik me men taal goed voorbereid op dit sei zoen. Ik voelde me veel uitgerus- ter en ben sterker geworden." Zijn 2-0 was de beslissing in het enerverende duel met de Arnhem mers. „Zo makkelijk was die goal niet, nee. De bal viel voor mijn voeten en ik moest snel beslissen. Heerlijk dat het dan goed valt, maar we hadden het karwei al eer der afkunnen maken." Maher liet zich toejuichen, net als Karim Re- kik. De zeperd van afgelopen de cember schoot op de wedstrijd dag nog door zijn hoofd. „Het was een motivatie om nu niks weg te geven", zei hij nadat de drie pun- „We hebben onszelf niet beloond, dat vind ik zuur. De Europese wedstrijd van donderdag had veel energie gekost, niet iedereen was even fris. Maar we hebben uitein delijk wel het voetbal laten zien dat ik graag wil. We waren vele malen beter dan FC Twente, we verdienden het te winnen." Voor rust liet Feyenoord een unie ke kans op de 0-1 liggen. lean-Paul Boëtius werd in het strafschopgebied onreglementair gestuit door Cuco Martina. Mitchell Te Vrede, de laatste we ken zowel vanaf de stip als elders in de zestien meter trefzeker, mis te de elfmetertrap echter. Even eerder was Te Vrede met een kopbal al dicht bij de ope ningstreffer geweest, maar hij zag de bal net voorlangs gaan. Boëtius stuitte na een aardige solo op Marsman. Bovendien knalde de moeizaam spelende Twentse nieu weling Darryl Lachman de bal nog eens op de lat boven zijn ei gen doelman. De thuisclub stelde er weinig tegenover. Alleen de van Heerenveen overgenomen Ha- kim Ziyech was enkele malen dreigend, maar dan wel vanuit de tweede lijn. Keeper Erwin Mul der had daar niet zo veel moeite mee. Na de hervatting probeerde FC Twente wat meer initiatief te ne men. Dat leidde tot schoten van Kyle Ebecilio en Kamohelo Mokot- jo, die hun doel misten. Verder was het spel van het veredelde jeugdelftal van coach Alfred Schreuder nogal onsamenhan gend. Het aantal foute passes was ongekend. Feyenoord begon aan het tweede deel met Jens Toornstra. De van FC Utrecht overgekomen midden velder toonde bij zijn debuut met een kwaliteiten. Bovendien was hij gevaarlijk met vrije trappen. Eén daarvan zag hij na een uur maar net naast gaan. De Rotter dammers bleven gevaarlijker. Tot twee keer toe nam Te Vrede de bal ineens op de schoen, eenmaal op aangeven van invaller Elvis Ma- nu, maar twee keer stond Mars man op de juiste plek. Fred Rutten: „Eigenlijk wil ik mijn ploeg geen complimenten maken als we maar met één punt naar huis gaan, maar ik ben wel te vreden met de progressie die ik heb gezien." Van een crisis is uiteraard nog geen sprake. Ajax heeft de afgelo pen jaren wel meer dan zes pun ten achter gestaan op de koploper en herstelde zich dan keurig na de winterstop. Maar omdat de ploeg voor een aanzienlijk deel bij elkaar is gebleven, was de ver wachting dat Ajax nu al verder zou zijn dan vorig seizoen. Dat blijkt niet het geval. Achter het vertrek van Daley Blind naar Man chester United wilde De Boer zich gisteren niet verschuilen. „Zij die vinden dat Daley een lei der was, moeten nu het stokje maar van hem overnemen. Van daag speelden er gewoon te veel jongens beneden hun stand." Vooral de manier waarop de twee tegendoelpunten werden wegge geven, maakte De Boer moede loos. „Amateuristisch. Hoe kan dat op dit niveau, vraag je je af." Het antwoord vulde hij zelf in: mentaliteit. „Jouw man mag ge woon niet scoren. Ik kan er dus niet bij hoe wij vandaag verde digd hebben." Bij Ajax wees men nog wel naar de 'goede' eerste helft. Die was alleen goed als je hem afzet tegen de tweede. Ajax was zeker sterker dan de thuis ploeg, maar leed tegelijkertijd veel balverlies en ging slordig om met een reeks mogelijkheden. De 0-0 halverwege was daarmee ver klaard. FC Groningen liet vervol gens zien wat een beetje passie kan doen. Na een afwachtende eerste helft was het na een paar minuten druk zetten meteen raak. Tjaronn Chery kreeg alle ruimte voor te geven en nota be ne verdediger Eric Botteghin kon van dichtbij scoren. Minimaal zo zorgwekkend was het spel dat Ajax na die 1-0 liet zien. Het kreeg nauwelijks echte kansen op de gelijkmaker. Het ging te traag, te fantasieloos, te slordig. Groningen zette tegen het slot nog een keer aan en besliste direct het duel. Ricardo van Rhijn liet Chery weer voorzetten, Joël Veltman en Nicolai Boilesen ston den aan de grond genageld en za- gen invaller Michael de Leeuw binnenknikken: 2-0. „Vorig sei zoen gaven we de doelpunten niet op deze manier weg", zei Jas per Cillessen. „Het was onze kracht om het spel simpel te hou den. Dat lukt nu nog niet." ALMELO - Volgens voorzitter Jan Smit had Heracles Almelo geen andere keus dan coach Jan de Jon ge te ontslaan. „We hebben nul punten uit vier wedstrijden en staan troosteloos onderaan voor het eerst in tien jaar. De situatie was niet houdbaar meer", zei de preses gisteren. „De Jonge zei van ochtend in het gesprek zelf ook dat hij de ploeg niet meer aan de praat krijgt." Na twee nederlagen op rij werd de druk op De Jonge al groot. „Het laatste deel van vorig sei zoen was ook niet goed. Maar we wilden zeker geen overhaaste za ken doen. We hadden voor dit sei zoen nieuwe doelstellingen ge steld en hadden vier ervaren spe lers aangetrokken. Maar na vier wedstrijden was er nog steeds geen verbetering." Heracles heeft nog geen vervanger. PSV houdt door Rik Elfrink Karim Rekik Feyenoorder Sven van Beek (links) probeert te voorkomen dat Kyle Ebecilio een voorzet kan geven namens FC Twente, foto Tom Bode/VI Images door Edward Swier ENSCHEDE - Ze waren de nummers twee en drie van het vorige sei zoen, maar kwakkelden de eerste weken van deze voetbaljaargang. Waar FC Twente voorlopig nog niet uit de problemen lijkt, gaf Feyenoord echter de indruk dat het de juiste weg is ingeslagen. Niettemin slaagden de Rotterdam mers er niet in de winst te pakken in Enschede. Het was en bleef 0-0. Fred Rutten door Rik Spekenbrink GRONINGEN - Frank de Boer was er doodziek van. Jasper Cillessen be kende ruiterlijk zich zorgen te ma ken. Het spel van Ajax gistermid dag bij FC Groningen (2-0) stemde de Amsterdammers allesbehalve te vreden. Ajax staat na de 2-0-neder- laag bij FC Groningen na vier speelrondes al zes pun ten achter op koploper PSV Invaller Michael de Leeuw viert zijn doelpunt tegen Ajax.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34