O CONSUMENT 27 Vecht het uit met Stratego Vintage Giant Pear op praktisch servies Stoere kleding van Finger in the Nose Smeer je handen, red de honingbij Stcatejjo Stcatejjo Stadsbewoners willen vogels spotten, wildplukken en moestuinen onderhouden. Een excursie is een openbaring. Je leert genieten van natuur om de hoek." leuke boodschap zwaluwen waren in no time uitverkocht. „TWintig jaar geleden vond men de stad vies. Je ging naar het bos of het strand voor een do sis natuur. Nu verschijnen er stadsmoestui- nen. Die doen dienst als tuin en als ontmoe tingsplek voor buurtbewoners. Stadsbewoners willen niet in de file naar de Veluwe, maar op de fiets naar een weiland in de buurt." De groene plukjes in de stad zijn misschien kleinschalig, ze zijn op z'n minst bijzonder te noemen. Floatlands of drijvende tuinen in de Amsterdamse grachten zorgen voor zuiverder water, veilige broedplaatsen voor watervogels en een toename van de visstand. Het chique Amrath-hotel is in het bezit van een moestuin en een bijenkast op het dak voor potjes huisge- maakte honing. „Heel bijzonder is deze ten dens eigenlijk niet", vertelt Daalder. „Moderne natuurbescherming is in de stad begonnen: Natuurmonumenten en de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Vereniging zijn rond 1900 in Amsterdam opgericht." Wytema: „Je ziet steeds meer bomen en planten in woon wijken en er is meer ruimte voor groene initia tieven. Vogels zijn vaak het eerste stukje na tuur waarmee je in contact komt als je de deur uitgaat. De schoonheid van vogels spreekt mensen aan, ze zijn bovendien redelijk makke lijk te determineren. Kijk bijvoorbeeld naar het groeiende aanbod vetbollen in de winter, die liggen in steeds meer winkels." Volgens Wytema ligt de oorzaak voor deze op bloeiende liefde deels bij de crisis. „Er is min der geld voor dure vakanties naar het buiten land. In zo'n geval leer je eerder te genieten van natuur om de hoek." In het Vondelpark is de tocht halverwege als een nijlgans met kroost - een dozijn donzig hupsende bolletjes - wordt opgemerkt. De groep amateurspotters valt collectief in kat zwijm. De excursieleider rolt bijna ongemerkt met z'n ogen. Echte vogelaars bezigen geen ter men als 'schattig' of 'poepies' als ze een vogel spotten, legt hij streng uit. „Jonge vogels zijn bovendien weinig interessant voor gevorderde spotters." Stadsbewoners met een beginnende zucht naar groen hebben nog veel te leren. Bij een paar laaghangende boom takken naast één van de brugge tjes in het Amsterdamse Vondel park ontstaat een opstootje. Een groepje kersverse vogelaars ont dekt een groenling tussen de bla deren. Wie in het bezit is van een tuin haalt z'n schouders op bij het veelvoorko mende, onopvallend groengeel gekleurde vo geltje. Voor deze natuurminnende stadsbewo ners zijn de groenling en het eerder opgemerk te stel fladderende zwartkoppen, de jagende visdief en de niksende grote lijster genoeg re den om vroeg in het park te verzamelen voor een kennismakingswandeling vogels kijken. De drang naar natuur in een stadse omgeving neemt de laatste jaren toe. TXiincentra en wa renhuizen richten hun assortiment in op deze tendens, met aangepaste plantenbakken, vogel huisjes en accessoires om een balkon of een dakterras mee in te richten. Jaarlijks worden drukbezochte routes langs gevel- en grachten- tuinen georganiseerd. Voor haast elke voorko mende flora en fauna in grote steden zijn toch ten, toegespitst op diverse kennisniveaus. Culinaire liefhebbers melden zich aan voor ge organiseerde wildpluktochten langs eetbaar onkruid in stadsparken en -bossen, gevorder de vogelliefhebbers kiezen voor geluidscursus sen waarmee je vogels leert herkennen. Steven Wytema is eigenaar van Jizzbirding, dat diver se vogelcursussen organiseert. „De groep be ginnende vogelaars groeit rap: dat zijn groten deels stadsmensen die ontdekken hoezeer je van de natuur kunt genieten in de stad." De stad als natuurgebied lijkt onwaarschijnlijk als je door drukke winkelstraten of toeris tische gebieden in de gemiddelde grote Neder landse stad zwerft. Allerminst een plek om wilde dieren te spotten. Niks van waar, aldus stadsecoloog Remco Daalder. „Wilde dieren in de stad zijn veel minder schuw. Ze beseffen dat de mens geen bedreiging vormt. In park Frankendael in Amsterdam-Oost verstoppen de ijsvogels zich allerminst, de futen in de grachten baltsen naar hartelust. In de natuur houden ze daarmee op zodra ze jou zien." Ook Daalder merkt de groeiende belangstelling voor natuur op. De door hem georganiseerde stadswandelingen langs vleermuizen en gier- jg MAANDAG 1 SEPTEMBER 2014 Stratego gaat over tactische opstellin gen en listige bomaanslagen. Bij dit bordspel moet je de vlag van de tegen speler veroveren. Wat volgt, is een spannend strategisch spel waarbij de speelstukken met de hogere rangen die met de lagere rangen kunnen ver slaan. Inmiddels zijn er meer dan 20 miljoen spellen verkocht. Dit najaar verschijnt Stratego Vintage, een prach tige uitvoering in een chique houten box. Het idee is als vanouds: spelers kunnen laten zien dat zij de beste stra teeg van familie of vrienden zijn. Daar mee is deze editie een mooi cadeau voor de feestdagen. Stratego Vintage, 49,99, online via o.a. Intertoys, Bart Smit en Bol De Ierse ontwerpster Orla Kiely maak te het Giant Pear servies. Net als de meeste van haar designs is ook dit ontwerp prettig retro en smaakvol in kleurencombinaties. Het servies, met borden, kommen, schalen en een schenkkan, is gemaakt van melamine. Het kan gewoon in de vaatwasser. Met een dessin van gestileerde peren in de tinten groen, grijsblauw, mos- terdgeel en bruin op een frisse witte achtergrond, is het bord kleurrijk en ingetogen tegelijk. Het grote bord (12,50 euro) is praktisch voor buiten en mooi voor binnen. Een mooie aan vulling is ook de serie bewaardozen met het Giant Pear motief. www.urbansandindians.com Op zoek naar iets anders voor je kind dat in de zomer ineens uit al zijn of haar kleding is gegroeid? Probeer het eens met de kleding van Finger in the Nose. Dit Franse merk met een Scan dinavisch tintje maakt stoere kleding die lang moet meegaan. De kleuren zijn ingetogen en de broeken, jassen, truien en shirts vallen op door mooie details. Zoals dit t-shirt (vanaf 45 eu ro) met ronde hals en lange mouwen. Het is uitgevoerd in grijs melange met donkere skateboardprint op de voor zijde. De mouwen hebben bij de man chetten het kenmerkende Finger in the Nose-gat waar je je duim door heen kunt steken in de zijnaad. www.orangemayonnaise.com Het Britse biologische cosmeticamerk Neal's Yard Remedies presenteert de de Bee Lovely lijn. Die omvat allerlei gezinsvriendelijke producten (ook voor kinderen vanaf 3 jaar), van douchegel tot lipbalsem. Het bedrijf belooft jaarlijks 10.000 pond over te maken naar organisaties die helpen de honingbij tegen uitsterven te be schermen. De producten in de Bee Lo vely lijn zijn verrijkt met hydrateren- de biologische honing en oppeppende essentiële oliën van sinaasappel en mandarijn. Met de Bee Lovely Hand Cream (15 euro/15 ml) zorg je dus niet alleen voor je eigen handen, maar ook voor de bijen. www.cosmania.nl Groen groeit in de grote stad Remco Daalder - Natuurlijk Amsterdam, 17,50 euro. www.jizzbirding.nl reageren? V consument@depersdienst.nl door Cintha Rood illustratie Nourdin Kouch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27