IE Delta Marina in Kortgene bestaat 50 jaar. Het is het succesver haal van een vooruitziende burgemeester en een echte onder nemer. Zij zagen brood in de eerste commerciële jachthaven van Nederland naar Amerikaans voorbeeld 24 ZEELAND VIJFTIG JAAR DELTA MARINA Achteraf bekeken had de toenma lige burgemeester van Kortgene A. Schuit het rond de jaren zes tig zo slecht nog niet gezien. Hij zag na de watersnoodperiode de teruggang van de werkgelegen heid in de landbouw. Verder was daar eind jaren vijftig de aanleg van de Delta werken met de komst van het Veerse Meer. Schuit ontwikkelde een visie en dat merkte onder nemer Kees Becht. Die liet zijn oog op Kortgene liet vallen, toen hij net in die periode een vakantie woning zocht. Becht zag wel wat in het oude veer huis op de havendam van Kortgene. Dat kon hij wel kopen, kreeg hij van de burgemeester te ho ren; maar mét dat veerhuis heb ik plannen. Dat wordt onderdeel van een groot jachthavencom plex dat daar moet komen. Aanvankelijk wilde de Kortgeense burgemeester dat de Royal Yachtclub de Belgique zich in een nieuw aan te leggen jachthaven in Kortgene zou vestigen. Dat mislukte omdat Wolpnaartsdijk een beter bod deed en dé Belgen daar met hun water sportvereniging neerstreken. Becht vond op een andere stek zijn recreatiewo ning, maar liet - ondernemend als hij was - dat jachthavenplan niet los. Becht had in Bergen op Zoom een appelsapbedrijf onder de naam B3. Hij stond aan de wieg van de oprichting van de firma Vrumona en was mede-eigenaar van de snelweg restaurant- en motelketen Moto Resto. Onderne men was hem dus niet vreemd. Toen de burgemeester hem dan ook vroeg om het hele gebied van inmiddels 15 hectare over te nemen, voelde Becht daar wel voor. Op een van zijn reizen naar Amerika deed hij het idee op voor de aanleg van een Marina. Een concept dat in de Verenigde Staten stond voor grote jachtha vens met eigen voorzieningen. Tegenwoordig wordt dat een full service jachthaven genoemd. Uit Amerika kwam ook het idee voor de naam Delta Marina. In het weekeinde van vrijdag 5 en zaterdag 6 september viert Delta Marina het vijftig jarig bestaan. Kees Becht, inmiddels 97 jaar oud, is zeker een vooruitziend en ondernemend man, be vestigt Ernst Jansen, toezichthouder/commissaris bij Delta Marina. Huidig directeur Ad Geelhoed: „Wie haalt het in zijn hoofd om in die tijd op die plek, waar helemaal niets is, een jachtha ven uit te baggeren. Dan moet je wel een vooruit ziende blik hebben. Je moet het maar durven." Jansen en Geelhoed omschrijven Delta Marina als een dorp, een familiehaven. Een hechte gemeen schap van watersporters die elkaar kennen en soms al generaties lang een ligplaats in deze Kort geense jachthaven hebben. Het is opmerkelijk dat wie de haven van Delta Ma rina binnenvaart, meteen in een beschutte omge ving met een hoog opgaande groene schil terecht komt. Dat is precies het gevoel dat Geelhoed zijn JUBILEUMBOEKJE OVER DE HISTORIE VAN DELTA MARINA I Delta Marina is gewoon door René Schrier Delta Marina heeft niet alleen een blauwe vlag als bewijs van een schone jachthaven, maar ook een groene wimpel. Een jachthaven verdient deze wimpel als zij extra in spanningen gedaan heeft op het gebied van maat schappelijk verantwoord ondernemen en verduurza ming van de jachthaven. Delta Marina biedt werk aan 16 personeelsleden. De waterkwaliteit van het Veerse Meer is aanzienlijk verbeterd na de aanleg van de spuisluis in de Zand- kreekdam. Er worden nu weer oesters en mosselen gekweekt. Ter gelegenheid van het jubileum wordt een boekje over de historie van Delta Marina uitgegeven. De voorbereidingen voor de aanleg van Delta Marina. Het veerhuis waar Kees Becht zijn oog op liet vallen op zoek naar een re creatiewoning, fotografie Delta Marina «SS»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24