Pure klasse en parelende muziek Geen hoofdprijs voor Goese band Monsun Strandzang in Ouddorp 'Op Reis' in Veere ZEELAND 23 Hij schreef negen madrigaalboe- ken. Het derde madrigaalboek voor vijf stemmen werd uitgege ven in 1592. Monteverdi was toen 25 jaar en maakte in zijn muziek nog geen gebruik van de nieuwe versieringswijzen die door Cacci- ni in het begin van de 17de eeuw werden vastgelegd. De barokke teksten zijn geschre ven door verschillende dichters vooral Guarini en Tasso. De stijl van Monteverdi blinkt uit door de serene declamatie van stemmen, die zich onderscheiden door de kleur. Hier en daar wordt de emo tie iets dikker in de verf gezet door een enkele 'acclamazione' en een iets meer dramatische invul ling. De madrigalen zijn pareltjes van polyfone muziek. De teksten over de liefde blijken van alle tijden, hoewel smart en verlangen er soms wel afspat. De vijf solozan gers: Mirjam Feuersinger, Kristen Witmer (sopranen), Margot Oit- zinger (mezzosopraan), Gerd Türk (tenor), Dominik Wörner (bas) mengden goed samen. De balans was niet perfect, omdat de middentonen wat werden wegge drukt. Dat kwam ook omdat de begeleiding (Lorenzo Federer/ kistorgel) de lage partijen vaak verdubbelde. Het vibratoloze zingen klonk he mels. Peter Kooij gaf alles aan en zorgde dat op de juiste momen ten de dynamiek goed uitkwam. Hoe suggestief werd niet het in een zijgen van de geliefde, die slap van verdriet was, (sic!) onder streept door dalende (soms chro matische) toonreeksen. Hoe spre kend was het terugnemen van vo lume op de tekst waarin de liefde doofde. Het was gewoon echt genieten van prachtige muziek, vol aparte kleurklanken en bijzonder serene vertolkingen. Het fugatisch zin gen in 'Lumi, miei cari lumi' was perfect. Het laatste madrigaal, waarin de geliefde sterft, werd zo schitterend gezongen dat het zorg de voor koude rillingen. Een bijzonder concert dat goed be zocht werd. Dit seizoen is de pu blieke belangstelling meer dan goed. Pure promotie voor Veere. Monsun speelt psychedelische bluesrock, een kruising van psy chedelische blues, rock, soul en ga rage. De Sena Performers POPnl Award is een van de grootste bandcompe tities van Nederland. De Award is onderdeel van de Amsterdamse Uitmarkt in Amsterdam. Er tra den veertien bands op, afkomstig uit elke provincie en de steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Deze bands hadden zich in voorrondes gekwalificeerd. De jury in Amsterdam bestond uit tweeëntwintig programmeurs van Nederlandse poppodia. Deze programmeurs boeken de bands op basis van hun optreden. De band die het meest wordt ge boekt, wint de Sena Performers POPnl Award 2014. Dat was dit keer Friends of the Family. De ju ry boekte de winnaar voor 9 optre den. Zij krijgen ook nog een prij zenpakket en een bijdrage van 3000 euro uit het Sena Muziekpro- ductiefonds voor het opnemen van een album. De nummer twee (Texas Radio kreeg 7 optredens) nummer drie (Orange Skyline) werd 6 keer ge boekt. In totaal zijn er 44 optredens ge boekt. Monsun is verzekerd van één optreden. Het Hollands Jongerenkoor onder leiding van Peter Wildeman zingt vrijdagavond 5 september op het strand bij paviljoen C-side 't Flaauwe Werk 1) in Ouddorp, aan vang 20.00 uur. Het landelijke koor treedt op met Joost van Belzen aan het orgel, Mark Brandwijk aan de vleugel en Wilhelm Groenendijk op de trompet. Het HJK repeteert in Middelharnis Het koor zal een deel uit het repertoire zingen, van af 20.00 uur tot 20.45 uur. De tentoonstelling Op Reis is van af 13 september te bezoeken in Museum De Schotse Huizen in Veere. De bezoeker krijgt te zien hoe Zeeuwen zich verplaatsten aan het begin van de vorige eeuw. Dit gebeurt aan de hand van een rijtuig, bus, (stoom) tram, veer pont, mailboot en luchtvaart. De tentoonstelling is samengesteld door Ruud Backx en Johan van Cranenburgh. MAANDAG 1 SEPTEMBER 2014 door Jeanette Vergouwen VEERE - De poëzie van de Ars Nova werd door Claudio Monteverdi ver taald in muzikaal hoogstaande ma drigalen. Muziekpodium Zeeland Derde Madrigaalboek van Montever di. Door Vocaal Ensemble Sette Voci onder leiding van Peter Kooij. Ge hoord zondag 31 augustus in de Gro te Kerk in Veere Het publiek zong wederom gretig mee. foto Lex de Meester AMSTERDAM - Friends of the Family is in een bomvolle Melkweg in Am sterdam de winnaar geworden van de Sena Performers POPnl Award 2014. De Zeeuwse afgevaardigde, de band Monsun uit Goes, keerde zonder prijs weer huiswaarts. www.hollandsjongerenkoor.nl Schotse Huizen. Te zien van 13 sept. tm. 2 nov. dagelijks van 13.00-17.00 uur, za en zo vanaf 10.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23