ZEELAND start verkoop 1 September Een unieke ervaring Film by the Sea Visser vist kogels op uit Veste almanak 34 en 35 Gang van zaken in Borssele wordt volgens strengere maatstaf getoetst. CONCERT IN SLUISKILTUNNEL PSV houdt voeten op de grond BORSSELE - Het internationaal atoomagentschap IAEA begint vandaag een veiligheidsonder zoek in de kerncentrale van Bors sele. Dat periodieke onderzoek ge beurt op verzoek van de Kernfysi sche Dienst van het ministerie van Infrastructuur en Milieu. De KFD is de toezichthouder van de Borsselse kerncentrale. Een ploeg van 20 deskundigen licht de komende drie weken de gang van zaken in de stroomfa- briek van energieproducent EPZ door. Het laatste vergelijkend on derzoek dateert van 2005. Ook toen hield een Operational Safety Review Team (O sart) alle proces sen in de kerncentrale en de orga nisatie van exploitant EPZ tegen het licht. In 2007 is nagegaan wat er met de adviezen van twee jaar eerder is gedaan. Osart-onderzoek is normaal in de wereld van kernenergie. Het IAEA maakte na de kernramp in het Japanse Fukushima in 2011 een actieplan waarbij centrales versneld een Osart-onderzoek krijgen. Daarom is Borssele een jaar eerder aan de beurt. De kern centrale, die uit 1973 stamt en waarvan de bedrijfsduur is vér- lengd tot en met 2033, is mondi aal één van de eerste kerncentra les die volgens aangescherpte nu cleaire standaarden wordt doorge licht. Na Fukushima zijn 140 kerncen trales in Europa aan een stresstest onderworpen. De test moest uit wijzen of nucleaire installaties be stand zijn tegen extreme gebeurte nissen, zoals een overstroming, aardbeving of een neerstortend vliegtuig. Borssele kwam daar goed uit. Het onderzoek gaat de komende drie weken niet over de vraag of de kerncentrale op zich zelf veilig is, onderstreept Jan van de Cappelle, hoofd nucleaire vei ligheid bij EPZ. „We krijgen straks een beeld van wat er be- drijfs- en procesmatig goed gaat en wat er beter kan. Daar kunnen we ons voordeel mee doen." Het onderzoeksteam kijkt onder meer naar stralings- en brandbe- scherming, de chemische proces sen, de properheid van de werk vloer, het vergunningbeheer, de werkplanning, het onderhoud, de technische ondersteuning en tal van andere aspecten. Voor het eerst legt het IAEA ook alle kan toorafdelingen onder het vergroot glas. Dat gaat van iet tot en met de zorg voor het personeel. MIDDELBURG - Een visser heeft zondag in de Langevielevest in Middelburg vier kisten met ko gels gevonden. De politie heeft de munitie in beslag genomen. De EOD is gewaarschuwd. Die zal de kogels binnenkort onderzoeken. „Het komt wel vaker voor dat er munitie wordt gevonden", zegt een politiewoordvoerster. „Vaak is het uit de Tweede Wereldoor log. Of dat in dit geval ook zo is, durf ik niet te zeggen." Elke week belde ze naar het lokale dierenasiel die Schouwse verslagge ver, voor de wekelijkse rubriek waar in een asieldier aan de krantenlezer werd voorgesteld. Nadat de kwalitei ten en rariteiten van - die week - een kat waren genoteerd vroeg de journaliste traditiegetrouw naar wat er allemaal nog verder in het asiel zat. De beheerster van het die renasiel verstrekte de gevraagde in lichtingen die - ondanks een wat slechte telefoonverbinding - nauwge zet werden genoteerd; Zes katten, vier honden en vijf kipjes. Dat laat ste deed de verslaggever de wenk brauwen fronsen, maar ach, er za ten wel vaker 'andere' dieren in het asiel. Op de dag dat het in de krant stond, rinkelde al snel de telefoon. Het dierenasiel. Dat hetgeen 'kipjes' maar 'kittens' waren. Klein verschil. 'AG 1 september 2014 Team IAEA controleert kerncentrale door Frank Balkenende SLUISKIL - Een unieke ervaring. Zo zullen de duizend toehoorders als ze vol gend jaar door de Sluiskiltunnel rijden terugdenken aan gistermiddag. In de in aanbouw zijnde tunnel speelde het orkest Sinfonia Rotterdam twee keer een programma met werk van Vivaldi, Rossini en de humoristische opera Gianni Schicchi van Puccini. De akoestiek was boven verwachting, foto Mark Neelemans Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17