i Liefde, toeval en aarels van aeelden 10 DIZZIE lizzie interview In veertig jaar schreef hij ruim tachtig boeken, deels bekroond of verfilmd. Sjoerd Kuyper draagt graag een boodschap uit. „Ik ben een op voeder, een moralist. Ik wil de wereld mooier maken." De mooiste boeken ontdek je samen! Eerbetoon aan de literatuur Het is een wonder dat Lucy en Owen elkaar tegenkomen. Nor maal gesproken zouden ze geen woord met elkaar hebben gewis seld. Hij is de zoon van de conciër ge van het appartementengebouw en woont met zijn vader in de kel der. Zij heeft rijke ouders en woont bijna bovenin. Als de stroom in New York uitvalt, zit ten ze vast in de lift en zijn ze tot elkaar veroordeeld. Wanneer ze een paar uur later worden bevrijd, is het contact zo gegroeid dat ze samen onder de sterrenhemel op het dak van de wolkenkrabber de warme nacht 'uitzitten'. Liefde en toeval, daarom draait het in de boeken van Jennifer E. Smith. Een jongen en een meisje ontmoeten elkaar in ongewone omstandigheden, alsof het lot hen tot elkaar drijft. De vonk slaat over en dan scheiden hun wegen. Zouden ze elkaar ooit weer zien? Het concept slaat aan. Het debuut van Smith - De statistische waar schijnlijkheid van liefde op het eerste gezicht - wordt verfilmd en ook haar tweede, Happy m@il is goed verkocht. Logisch dat ook Dui zend kilometer tussen jou en mij hetzelfde super- romantische verhaal vertelt. Daarin past dat de wol ken zich samentrekken na de eerste knal. Owens vader wordt ontslagen en op zoek naar werk en een nieu we woonplek dwalen de mannen door Amerika. De va der van Lucy krijgt een goede be trekking in Dublin en later een be tere in Londen. Zo komt er 1.000 kilometer tussen die twee, komen ze iemand anders tegen en is het de vraag of de chemie zo sterk is dat de afstand wordt overbrugd. Meer dan een boek om bij weg te zwijmelen is Duizend kilometer tus sen jou en mij niet. Jammer, omdat naast alle afgesleten uitdrukkin gen die Jennifer Smith gebruikt, hier en daar parels van beelden gloren. Ze kan het. Haar romans zouden aan kracht winnen als ze dat meer liet zien. Middenin een zin stokt het gesprek. Sjoerd Kuyper is stil en spoelt zijn woorden terug in zijn hoofd. Zojuist heeft hij ver teld dat hij in zijn jeugdboeken graag maatschappelijke the ma's aansnijdt. Dat is belangrijk, had hij ge zegd. En op de vraag waarom, kwam zo maar dit uit zijn mond: „Kinderen moeten de kar trekken." Hij herhaalt de zin drie keer met afschuw. „De kar trekken. De wereld draaiende hou den. Jak!" Moppert op zichzelf. „Dat is toch erg! Wat er allemaal insluipt. Als je schrijft, komt het niet eens op papier." In monde ling taalgebruik probeert hij net zo precies te zijn als in een boek, knikt hij. Schater lach. „Dat is echt wel mijn ding." Bergen, vrijdag rond het middaguur. Sjoerd Kuyper (62) opent de deur en gaat voor naar zijn woonkamer. Op tafel een ge opende laptop. Ernaast een pakje shag en een blikje pepermuntjes. In het jaar dat hij viert dat hij veertig jaar schrijft, verschijnen er vijfhoeken van zijn hand. Met Hotel de grote L, dat begin dit jaar uitkwam, was hij even wereldbe roemd. „Wat televisie niet kan doen." Hij schudt zijn hoofd. „Deelde ik ineens handtekeningen uit op het terras naast de boekhandel. Dat is lollig, voor een week. Ook fijn toen het voorbij was. Roem doet rare dingen met een mens." Schrijvers zouden er in Nederland meer toe moeten doen. „Er is niet zo veel res pect", vindt hij. Gerard Reve bijvoorbeeld is zijn grote held. „Ik denk niet dat er nog één boek van hem op voorraad is." Lezen, vindt hij, is belangrijk. Het leert kin- Tentoonstelling Sieb Posthuma verlengd Een dominee zonder god 'pejr foto Ton Koene door Marjon Kok Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie over boeken en schrijvers. Dizzie verbindt enthousiaste lezers met elkaar en hun favoriete boeken. Ca naar Dizzie.nl NfEUW BOEK De boeken van Alessandro Baricco zijn overal vertaald en bekroond. Een bepaald idee, dat 4 september verschijnt bij De Bezige Bij, gaat over nieuwe boeken die hij ontdek te en is een ode aan de literatuur. YOUNG ADULT WONDER WOORDEN WOLKEN Duizend kilometer tussen jou en mij Jennifer E. Smith Vertaling Sandra van de Ven 352 blz. De Fontein 14,99 euro door Marjon Kok KiNDERBÖEKENMUSEUM Het Kinderboekenmuseum in Den Haag verlengt de familietentoonstel ling Een vijver vol inkt Kleur je wereld met Sieb Posthuma tot en met zondag 7 september. Posthuma overleed on langs op 54-jarige leeftijd. Dizzie.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10