Koude rillingen van de 'rode knop' 8 BUITENLAND Hoe meer verwarring Rusland zaait in Oekraïne, hoe lastiger de reactie van de NAVO. ♦ïeeïïs pzc m brabants dagblad WGGGNGR Media anno 2014 ter vergroting van zijn macht economische middelen in, door zijn industrie succesvol te la ten concurreren met die van bij voorbeeld Frankrijk en Engeland. De pest is dat Rusland econo misch niets voorstelt. Alleen mili tair kan het een rol spelen op het wereldtoneel." Hybride oorlogvoering is voor Hurt zeker een punt van zorg. „Hoe meer verwarring Rusland kan zaaien, hoe moeilijker het voor de NAVO zou zijn om hard te maken dat er sprake is van een aanval. Je zag op de Krim geen openlijke oorlogshandelingen, maar kijk eens naar het resultaat: het gebied is wel ingepikt. Door de Russische desinformatie is de situatie in Oost-Oekraïne nu al net zo vaag. Daar komt bij dat mensen vaak liever niet zien wat ze in feite zien." „Hybride oorlogsvoering is ui terst gevaarlijk", beaamt gene- raal-majoor buiten dienst Frank van Kappen, WD-senator en voormalig militair adviseur bij de Verenigde Naties. „Heel diffuus en moeilijk om tegen op te tre den. Achter de schermen worden afspraken gemaakt met zogenaam de niet-statelijke actoren. Dat za gen we al in Georgië en Moldavië. En op de Krim. Afspraken met zulke milities kun je natuurlijk al tijd ontkennen. Dat soort partijen kun je allerlei dingen laten doen die het reguliere leger niet kan. Als officiële overheid moet je reke ning houden met de internationa le gemeenschap, die over je schou der mee kijkt of je je wel houdt aan de Geneefse conventies en het Haags oorlogsrecht en dat soort zaken. Daar hebben die mili ties geen last van. Ook om politie ke redenen is hybride oorlogsvoe ring vaak handig, omdat je kunt ontkennen dat je er iets mee te maken hebt, terwijl je op de ach tergrond die milities kunt aanstu ren. Je kunt er ook weer makke lijk van af, omdat die afspraken formeel niet bestaan. Als het niet goed gaat, kun je die partijen weer laten vallen." Onderdeel van hybride oorlogs voering is een intensieve informa tiecampagne. „Je probeert feiten en gebeurtenissen zó te presente ren dat je er zelf beter uitziet, te genover je eigen bevolking, de te genstander en de internationale gemeenschap", aldus Van Kap pen. „Een informatie-oorlog hoort dus bij dat hele concept." Wie wil weten hoe verwarrend desinformatie werkt, hoeft maar te kijken naar de Russische propa- gandazender Russia Today. Nog meer trucs worden uitge haald om het publiek op het ver keerde been te zetten. Zoals plot selinge legeroefeningen aan de grens. Of door bommenwerpers het NAVO-luchtruim te laten bin nendringen. Van Kappen: „Je laat even zien dat je de capaciteit hebt om enorme schade toe te breng en. Tegelijkertijd laat je het pu bliek raden naar je intenties." In Oost-Oekraïne dreigt een fro zen conflict met permanent onder- MOSKOU - Als Rusland stukken van Oekraïne in bezit weet te krij gen, zijn dan daarna de Baltische staten aan de beurt? Een belangrijk verschil met Oekraïne is wel dat Estland, Let land en Litouwen lid zijn van de NAVO. Maar zal Poetin zich daar door laten weerhouden? Sovjettanks reden openlijk door Berlijn in 1953, door Boedapest in 1956 en door Praag in 1968, om Moskou onwelgevallige sentimen ten te onderdrukken. Het zou niet zo moeilijk zijn geweest om daar agressie in te herkennen waarop de NAVO had kunnen antwoorden. De tijden zijn veranderd. De spier ballen van toen hebben plaatsge maakt voor de trucs van hybride oorlogsvoering. Stiekeme handlan gers doen het vuile werk, achter de schermen trekt het Kremlin aan de touwtjes, terwijl de Russi sche leiders naar buiten toe mooi weer spelen. „Plaatselijke zelfver- dedigingstroepen doen dit, niet wij", zegt Moskou, kwistig zand in ogen strooiend. Hoe verdedig je jezelf daar tegen? „Rusland wil onveranderd domineren, al eeu wenlang", zegt Martin Hurt. Hij is adjunct-directeur van het Inter nationaal Centrum voor Defensie studies in de Estlandse hoofdstad Tallinn. Zijn land wist zich in 1991 onder het Russische juk uit te worstelen na een lange bezet ting. „Een land als Duitsland zet Je probeert feiten en gebeurtenissen zo te presenteren dat je er zelf beter uitziet kunt u nu nog terug", waar schuwt de rondleidster. Eén van de Indiërs kiest inderdaad het ha zenpad. Op zijn kantoor vindt directeur Igor Lavrentsjoek dat griezelige aspect van zijn museum wel grap pig. Hij is ervan overtuigd dat de tijd van de Koude Oorlog voor goed achter ons ligt. Ondanks de hoog oplopende spanningen tus sen het Westen en Rusland van wege de ontwikkelingen in Oek raïne. „Destijds stonden er NAVO-raket- ten tot in Turkije (de enige grens die het bondgenootschap deelde met de voormalige Sovjet-Unie, red.). Maar de onderlinge verban den tussen Rusland en het Wes ten zijn inmiddels zover ontwik keld, dat ik geen kans op echte en nieuwe Koude Oorlog zie", ver klaart de oud-militair. „We zijn geen vijanden, we zijn partners", klinkt het bemoedigend. Het museum dient naast een his- Het is een routinegrapje, maar het clubje Indiërs dat ze rondleidt moet lachen. Deze warme mid dag zijn de toeristen uit Mumbai bij toeval in het Koude Oorlogmu seum in Moskou terecht geko men. Zoals zoveel reizigers. De officiële naam van het mu seum luidt Bunker-42 en in de ja ren '50 werd er gebouwd aan een ondergronds commandocentrum. Dat moest de Sovjet-Unie de ga rantie op de overwinning bieden, mocht de Koude Oorlog ooit in een heet conflict ontaarden. De buitenkant van het pand is on opvallend, er is niets aan te zien. Alleen de toegangspoort aan de zijkant, groen geverfd, van stevig metaal en met een grote rode ster erop, verraadt de aanwezigheid van een militair object. Of beter: een voormalig militair object. Want toen de Sovjet-Unie begin jaren '90 uiteenviel, had het be rooide Rusland geen geld meer om Bunker-42 te onderhouden. In 2006 werd het een museum. De tocht door de bunker begint en Katja neemt de bezoekers acht tien verdiepingen mee onder de grond. Beneden zijn de ronde tunnelmuren (5 meter dik) overal belegd met zware staalplaten. Op de vloer liggen kilometerslan ge rode lopers. „Als u claustrofo bisch bent of gewoon bang, dan 3R£ SCC!ff Ë=T ÜC! de Stentor GffiDeStem ^bantfa Unieke A-daagse reis met rondleiding van onze correspondent uit Berlijn Nieuwe oorlog: handlangers en desinformatie door Rob Vunderink Frank van Kappen, voormalig militair adviseur VN door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU - „Dames en heren, wilt u onderweg alstublieft geen rode knoppen indrukken? U zou zomaar een raket kunnen lanceren", grin nikt museumgids Katja. VOUS SÜRTEZ I 06 SCCTEUR AMfRiCAIN Ga met ons mee naar Berlijn Kijk voor vertrekdata, het dagprogramma, meer informatie en reserveringen op www.effeweg.nl/WegenerBerfijn of bel mef 0529 - 46 96 67 en boek vandaag nog deze speciaal samengestelde reis, georganiseerd door Wegener Media i.s.m. Effeweg.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8