Bauers ontvangen in Vive la Frans REIZEN 19 KIJKTIP zaterdag 20.25 uur Het leven van dorpsdokter Tinus staat met een aanstaand vader schap in het nieuwe, derde seizoen volledig op zijn kop. „De dok ter wordt nog hysterischer dan hij al was", zegt Thorn Hoffman. Hij schittert als dokter Tinus in de gelijknamige serie. Er rust een zegen op ons." In de tuin van het nostal gische hotel waar dokter Ti nus deze lente en zomer kamp heeft gehouden tij dens de opnamen van het nieuwe seizoen, ademt Thorn Hoffman nog eens diep de gezonde Wourkemse lucht in. Na vier maanden non-stop draaien zonder noemenswaardi ge regendagen, telt het alter ego van dorps dokter Martinus Elsenbosch zijn zegenin gen. In het derde seizoen van de van oorsprong Britse tv-reeks staan de dokter een hoop verrassingen te wachten. Nadat Tinus en schooljuf Lisa op het allerlaatste moment hun huwelijk afbliezen en zijn aanstaande richting Amsterdam vertrok, keert ze nu met een bolle buik huiswaarts. Wie de au tistische notabele na twee succesvolle sei zoenen al een beetje kent, snapt dat hij niet zit te wachten op poepluiers en kinder- geblèr. En dat is nog een understatement. Hoffman: „Dat Lisa hem een kind gaat ge ven, doet een heleboel met dokter Tinus. Bovendien komt er een gevaarlijke rivale in hun leven, in de vorm van een ex van Martinus. Als enige weet deze dame, ook een arts, hem écht te bereiken, waardoor ze de boel enorm weet op te schudden. Ma- ry-Lou van Stenis speelt een prachtige, ra tionele vrouw, die alles in de strijd gooit om juf Lisa een enorme douw te geven. Ze wordt bovendien de concurrent van de dok ter in de regio. Zo zijn er allerlei bronnen van spanning en heerlijke ellende." In het vestingstadje Woudrichem - Wour- kem in Dokter Tinus-taal - kennen ze de te levisiemakers inmiddels. „Iedereen hier is fan. De inwoners werken geweldig lief mee, terwijl we hun stadje op stelten zet ten", zegt Hoffman met een tevreden blik over de schilderachtige haven. „Dit is wat mij betreft een van de schaarse mooie plek ken van ons land. We hebben nu ook ge filmd in een heel oud kerkje in het piep kleine Gellicum en een bizarre scène ge draaid in een cafeetje in Neerijnen. Alle maal oer-Hollandse, paradijselijke plekjes, waar met Dokter Tinus natuurlijk veel grote catastrofes gaan plaatsvinden." Thorn Hoffman heeft zich nu drie seizoe nen met veel plezier in het warme pak van dokter Tinus gehesen. Hoffman bekent dat zowel de vreemde snuiter dokter Tinus - of 'koekert', zoals ze in Wourkem zeggen - als het genre komedie een plekje in zijn hart heeft gekregen. „Voor de eerste keer in mijn leven heb ik nu al drie jaar achtereen komedie moet spelen, terwijl ik helemaal geen komedie-acteur ben. Het voelt goed. Ik mag alle serieusheid van de laatste der tig jaar overboord gooien. En ach, die Ti nus... Die maak ik dit seizoen net weer even maffer dan hij al was. Ik ga brutaler worden tegen mijn patiënten, deel zelfs tik ken uit. Ik laat ze expres tegen een deur lo pen en jaag er met plezier injectienaalden in." Mede dankzij de voortdurende bestude ring van de Engelse taal en humor, waar taaifreak Hoffman zich als een ware Marti nus Elsenbosch toe verplicht, is het vol gens hem verantwoord er qua hysterie nog een schepje bovenop te doen. „De taal uit de oer-serie Doe Martin is zeer specifiek en prachtig. Met vertalers en acteurs zijn we continu op zoek naar een manier om een mooie, ritmische Engelse zin, doordrenkt van wat ik Verfijnde levensintelligentie' noem, om te zetten in het Nederlands. Ik ben daarvan een beetje de aanjager. De taal van de serie moet kloppen als een bus." Als een schoolmeester tikt Hoffman zijn collega's op de vingers als te veel uh's en ah's de tv-gesprekken dreigen te ontsieren. „Nee", dicteert hij, „geen rommel in de zin nen. Op Tinus' assistente na, die mag alles aan elkaar brabbelen. Met Lisa is het trou wens fantastisch pingpongen met woord jes. We hebben zelfs dialogen terugge bracht tot vier keer één woord per persoon. Ik vind dat geweldig." De gekke humor in de serie én de Agatha Christie-achtige structuur maken dat zo veel mensen dokter Tinus co in hun hart hebben gesloten. „Tinus is een mafkees. Hij bezit een veelheid van gekke eigen schappen die je niet snel bij één persoon te rugvindt. De liefde tussen de juf en hem is natuurlijk ook geheel van de pot gerukt. Geen enkele normale vrouw zou zich ver diepen in zo'n gekke kerel. En als Tinus met de kinderwagen het ene hoge stoepje na het andere op en af knalt, krimpt elk moederhart ineen. Dokter Tinus wordt met het jaar beter." ZATERDAG 30 AUGUSTUS 2014 door Evelien Baks Dokter Tinus gaat nu helemaal los Thorn Hoffman speelt Martinus Elsenbosch - of kort gezegd: dokter Tinus - met veel overgave. „Het voelt goed. Ik mag alle serieusheid van de laatste dertig jaar overboord gooien." foto SBS Dokter Tinus. Vanaf woensdag 3 september op SBS 6, 20.30 uur. reageren? Sm/ media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 83