r 12 ZEELAND SPORT $HhM3IM De rugbyers van Oemoemenoe zullen tijdens hun tweede seizoen in de ereklasse geen angst meer hebben voor de tegenstanders. Quinten van Dijk en Joey Luitwieler stellen dat ze met de Middelburgse dub in de top zes willen eindigen. E r is geen tijd om te treuzelen. Oemoemenoe wil in korte tijd naar de absolute top van Neder land groeien. „Het schijnt dat je op je 28e op je best bent als rugbyer", zegt de 25-jarige aan voerder Quinten van Dijk, die binnen de club door iedereen 'Q] genoemd wordt. „We moeten de komende seizoenen zorgen dat we met sprongen vooruitgaan. Het heeft niet zo veel zin om één of twee plekken per jaar te stijgen." Oemoemenoe maakte afgelopen seizoen z'n rentree in de ereklasse, het hoogste niveau. Voor het eerst degradeerde de Middelburgse club niet meteen na één jaar weer. Een negen de plaats was - na een stroeve start - het ver dienstelijke resultaat. „Alle clubs hadden ge hoopt dat wij eruit zouden vliegen", weet Joey Luitwieler, de 24-jarige centre. „Die vin den het niet prettig om vanuit de Randstad naar Middelburg te moeten rijden. Maar daar zullen ze de komende jaren toch aan moeten wennen." Bij de Middelburgse vereniging kijkt men niet (langer) op tegen gerenommeerde clubs als Hilversum, Haagsche RC en Diok. „We hebben in de jeugd, bij de junioren en de colts, al tegen dezelfde jongens gespeeld", ver telt Luitwieler. „In die tijd speelden we ook op het hoogste niveau en behoorden we tot de top vier van Nederland. Waarom zouden we dat nu niet kunnen?" Van Dijk: „We maak ten het die grote clubs afgelopen seizoen al lastig. We hoeven niet meer voor hen onder te doen." Van Dijk en Luitwieler debuteerden zo'n acht, negen jaar geleden in het eerste team. Ze speelden toen vaak twee wedstrijden op zondag. Eerst bij de colts, daarna bij de senio ren. Vaak was het haasten om de wedstrijd van Oemoemenoe 1 te halen. Nadat de twee zelf de seniorenleeftijd had den bereikt, klommen ze met het team op vanuit de tweede klasse naar de ereklasse. Van Dijk: „Het besef dat we er écht voor kon den gaan, kwam toen Henny Zandbergen trai ner was. Hij heeft het team bij elkaar ge bracht en stond altijd voor ons klaar. Hij zat ons ook achter de broek als we even niet thuis gaven. We waren toen allemaal twintig jaar of net iets ouder, een leeftijd waarop je besluit of je serieus doorgaat met je sport of dat je je meer op andere zaken gaat richten. De hele groep koos voor rugby, natuurlijk ge holpen door de goede resultaten die we be gonnen te boeken. Uiteindelijk was het na een paar seizoenen niet de vraag óf we zou: den promoveren naar de ereklasse, maar wan neer." Dat gebeurde in mei 2013. De eerste kennisma king met tegenstanders op het hoogste ni veau viel een paar maanden later wel een tik- kie tegen. De Middelburgse rugbyers verloren een paar keer dik, maar wel van ploegen die la ter bovenin eindigden. Vervolgens begon het geloof te komen bij het team van de Schotse trainer Brian Hendry. Er werden genoeg pun ten gepakt om niet in degradatiegevaar te ko men. Oemoemenoe zal in het tweede jaar op het hoogste niveau niet meer de grote onbekende zijn. De ploeg zal daardoor ook minder ver rassend uit de hoek kunnen komen. „Maar we hoeven ook geen verrassing meer te zijn", zegt Van Dijk meteen. „Tegen sommige teams hebben we vorig seizoen drie keer ge speeld. Bij de derde keer was de verrassing er echt wel af en toch wonnen we dan." De Middelburgse equipe heeft niet de kracht die andere teams in huis hebben. De zwart- witten missen wat kilo's, zo zeggen ze bin nen de rugbysport. Maar Oemoemenoe com penseert dat met snelheid en wendbaarheid. De ploeg kan goed counteren. „Daar staan we om bekend", weet Luitwieler. „We hoeven dus niet zo nodig veel meer kilo's erbij te heb ben", vult Van Dijk hem aan. „Dat gaat auto matisch ten koste van onze snelheid." De twee Middelburgers bereidden zich lang voor op het nieuwe seizoen. Beiden laten we ten dat ze met de ploeg maar twee weken rust hadden. „Ik denk dat we half juli weer be gonnen zijn", zegt Van Dijk. „Eerst met condi tietrainingen van Ray Blackburn. Daarbij be steedden we ook aandacht aan stabiliteit: hoe is je houding, hoe sta je het sterkst..." Luitwie ler: „Dat was echt iets wat je perfect vóór het begin van het seizoen kunt doen." Van Dijk: „Inmiddels zijn we begonnen met de speltrai- ningen." Ze zijn beiden al erg te spreken over de Belg Stijn Van Hauwermeiren, de opvolger van Brian Hendry. Hij staat sinds drie weken voor de groep. Luitwieler: „We hadden al goede ge luiden over hem gehoord en nu werken we al een paar weken op een goede manier met hem." Vorig seizoen werkten de Middelburgse rug byers hard om de ploeg sterker te maken. Hen dry smeedde een collectief en richtte zijn pij len op de verbetering van het teamspel. Nu dat alleszins in orde is, zal Van Hauwermei ren zich meer gaan bezighouden met de indi viduen. Van Dijk: „Je ziet dat hij er tijdens de trainingen al groepjes uitpikt en gesprekken met hen aangaat. Dan vertelt hij hoe je het best sommige acties kunt maken. Hoe zet je je schouder erin, hoe loop je... Dat soort de tails zijn belangrijk in de ereklasse. Alleen als je de puntjes op de i zet, kun je nog plekken stijgen." Wat ze bij Oemoemenoe ook al meteen mee gekregen hebben, is dat ze meer met elkaar moeten communiceren in het veld. Luitwie ler: „Volgens Stijn is het zó Nederlands dat we weinig tegen elkaar zeggen tijdens het rug byen. Maar op dit niveau is het wel hard no dig. In België en Frankrijk zijn ze niet zo stil als hier." Van Dijk: „Het spel verplaatst zich in de ereklasse veel sneller op het veld dan op lagere niveaus. Soms raak je als speler het overzicht even kwijt, bijvoorbeeld doordat je net op de grond hebt gelegen. Dan is het wel zo handig dat een medespeler je even snel bij praat of je in elk geval vertelt waar je moet gaan staan. Het is dus niet zo dat alleen de aanvoerder of de spelverdeler moet praten, maar iedereen." Van Dijk en Luitwieler willen dat dejinetu- ning meteen effect heeft. Ze willen dit jaar met hun ploeg in de top zes eindigen, wat betekent dat ze voor de winterstop zes teams achter zich moeten laten. „Wij denken dat dat mogelijk is", zegt de aanvoerder. „Het gevolg is dan wel dat we een heel zware twee de seizoenshelft in de kampioenspoule krij gen, met waarschijnlijk veel verliespartijen. Maar daar worden we alleen maar sterker van. Geen tijd om te treuzelen door Roeland van Vliet IPVMVVRSRS 3 Joey Luitwieler. Oemoemenoe is opgericht in 1971 door de van Hilversum naar Middel burg verhuisde Cor de Heus. In de provincie werd toen nog niet gerugbyd. Oemoemenoe speelde in het seizoen 1976-1977 voor het eerst op het hoogste niveau in Neder land. Zestien jaar later haalde de ploeg weer de hoogste klas se. Beide malen degradeerde de ploeg meteen. Aan het einde van het seizoen 2013-2014 ver zekerden de zwart-witten zich voor het eerst van lijfsbe houd. Quinten van Dijk. foto's Mirjam Wasterval

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64