m by Haatzaaien en opruien Jeruzalem BINNENLAND JIHADISTEN interview Ivo Opstelten trekt de trukendoos open tegen jihadisten. „Ik denk dat we niets vergeten zijn." TOMMY WIERINCA Mozes zag het land Kanaan lig gen vanuit het huidige Jorda nië, maar zou het nooit binnengaan. Ik heb Is raël tweemaal gezien vanuit de verte, lang geleden vanuit Taba in Egypte en iets minder lang geleden vanuit Tyrus in Liba non, maar het land zelf zou ik niet binnengaan tot deze week. Toen dinsdag mijn vliegtuig landde in Tel Aviv, ging juist het staakt-het-vuren tussen Is raël en Hamas in, zodat je zou kunnen zeggen dat ik vrede heb gebracht. De volgende dag wandel ik Jeru zalem binnen door de Jaffa- poort. Bovenop de toren van Da vid is er een goed uitzicht over de stad. Synagoges, minaretten en kerken zover het oog reikt. Vlaggen van religieuze ordes en christelijke denominaties plooien flauwtjes in de wind. Als je je naam wilt vereeuwi gen, doe je er beter aan een reli gie te stichten dan een konink rijk - een gedachte van Emil Cioran in Geschiedenis en utopie. Koninkrijken verkruimelen tot stof, maar met die malle profe ten en hun openbaringen zitten we tot in de eeuwen der eeu- wen opgescheept. Jeruzalem is het brandpunt van al die profe ten en hun visioenen, het pa roxisme van de religieuze ziek te. Daar beneden, in al die hui zen, wordt aan de rampzalige demografie van Jeruzalem ge werkt: woedende moslims en vrome joden produceren er kin deren als in een wapenwed loop. Voor secularisme zal geen plaats zijn in deze stad; de bewo ners van Jeruzalem produceren in hoog tempo nieuwe genera ties tegenstellingen. Bij de Klaagmuur gooien jonge soldaten hun zware bepakking af om te bidden. Over deze zwaarbewapende kinderen liet Jessica Durlacher zich eens ont- Woedende moslims en vrome joden produceren er kinderen als in een voor secularisme zal geen plaats zijn in deze stad vallen dat het haar ontroerde, jonge Israëlische soldaten met Miö's in de hand - waarbij het mij leek dat de ontroering er van afhing aan welke kant van het geweer je je bevond. Mijn gids Ran is moe. De recen te oorlog in Gaza heeft hem uit geput. Zijn kinderen zijn van slag door de raketten, zijn huwe lijk kraakt, hij heeft nauwelijks werk; toeristen mijden het land alsof er ebola is uitgebroken. Hij wil niet over de oorlog praten, over de 'situatie', maar kan niet anders. Dat is een gemeenschap pelijk kenmerk van iedereen die je spreekt. Men licht toe, ver klaart en verdedigt, om na een uur zuchtend uit te brengen: „Maar laten we het alsjeblieft niet meer over politiek heb ben." Een voornemen dat vijf minuten standhoudt. Dan be gint het weer van voren af aan: waar het cement blijft, waarom ze tunnels bouwen en geen hui zen, waarom Harnas moet wor den vernietigd, waarom Israël geen goed kan doen in het oog van de wereld, en zo voort en zo verder. Als argumenten vo gels waren, dan zag de hemel boven Israël zwart. Maar laten we het alsjeblieft over iets an ders hebben. Boeren mogen langer mest uitrijden Door het natte weer mogen boeren twee weken langer mest uitrijden op akkers en weilanden, nu tot en met 15 september. De staatssecretaris sen Sharon Dijksma (Economi sche Zaken) en Wilma Mans veld (Infrastructuur en Milieu) hebben dat gisteren bekendge maakt. Als boeren mest uitrij den, moet er wel een groenbe- mester worden ingezaaid; een gewas dat makkelijk stikstof opneemt, zoajs lupine of win terrogge. Zo wordt het uitspoe len van stikstof uit de bodem grotendeels voorkomen. Demonstratie voor Gaza kan doorgaan De groepering Youth for Palestine kan morgen zoals gepland demon streren in Den Haag. Dat heeft de gemeente gisteren laten weten na een gesprek met de organisato ren. Volgens een gemeentewoord voerder 'zijn er goede afspraken gemaakt". Zo moeten de demon stranten zich houden aan de re gels die gelden voor betogingen: antisemitisme, hakenkruisen, IS-vlaggen en opruiing zijn niet toegestaan. Agenten houden een oogje in het zeil tijdens de demon stratie. Youth for Palestine ver wacht dat 500 tot 1.000 mensen zullen meelopen. Miljoen voor ALS via ijsemmeractie De wereldwijde hype rond de Ice Bucket Challenge heeft in Nederland al een miljoen euro opgeleverd voor de stichting ALS Nederland. Amyotrofische Laterale Sclerose (ALS) is een ongeneeslijke spier- en zenuw ziekte. Deijsemmer-uitda- ging", begon in juli in Amerika. Een golfer gooide ijswater over zich heen om aandacht te vra gen voor ALS en daagde ie mand anders uit hetzelfde te doen of geld te doneren. Sinds dien gaat de hype de wereld rond. De meesten doen beide: ijswater en doneren. ■8IS1É DEN HAAG - Een giftige slang die onze rechtstaat ondermijnt. Gru welijk, vreselijk, mensonterend. Het kabinet schuwt zware woor den niet om het jihadistische ge vaar te duiden. WD-minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) voelt 'de plicht' om Nederland te beschermen tegen het gedachte goed van IS en zijn aanhangers: „Een kleine groep wil het sys teem gewoon torpederen. Daar willen we iets tegenover zetten." Het probleem van radicaliserende moslimjongeren is niet van gisteren. Hebben we zitten slapen? „Dat vind ik niet. De situatie is an ders dan na 9/11 en de moord op Theo van Gogh. Het radicalisme is internationalen de sociale me dia speelden toen geen rol." Er zijn al ruim 130 Nederlanders naar Syrië en Irak vertrokken. Heeft u iedereen met zulke plannen nu in het vizier? „Ik kan niet garanderen dat we ie dereen hebben, we zullen zeker mensen gemist hebben. Maar on-, ze diensten kijken er scherp naar. Zij hebben zicht op wie daar zit ten en wie er terugkeren. Dit is een topprioriteit; er lopen inmid dels 26 onderzoeken. Het gaat ook om een serieus punt: de verdedi ging van verworven vrijheden. Ie dereen mag van mij alles geloven en vinden als het maar niet in strijd is met de wet." Over de wet: het duurt nog maanden voordat de maatregelen ingevoerd worden. Tot die tijd kunnen jihadisten gewoon naar Irak. „We maken haast met de wetten, maar tot die tijd zitten we niet stil. We kunnen mens.en nu ook al oppakken en tegenhouden." Dus het is symboolpolitiek? „Nee, zeker niet. Daar houd ik to- W j» T M H- •*e* volgende keer weer! 0180-457803 of ga naar uw ANVR reisbureau www.dejongintra.nl/kerstreizen Een moslim die het niet met hun denkwijze eens is, is een beroeps- murtad (een beroeps-afvallige). Een Haagse jodin die een Marok kaanse vrouw zou hebben aange vallen 'een zwijn, een vies wijf waartegen je je 'preventief moet verdedigen'. En als er een nationa listische demonstratie door je wijk gepland staat, tweet je: „Isla mitische Staat in Schilderswijk onder vuur. Te wapen, Broeders!' Het is de manier waarop Abu Moessa (Azzedine C., 32 jaar) en Abu Suhayb (Rudolph H., 24 jaar) uit Den Haag zich al anderhalf jaar manifesteren op het web. Bur gemeester Jozias van Aartsen van Den Haag maakte donderdag be kend beiden te hebben opgepakt. Voornaamste beschuldigingen: ronselen voor de jihad in Syrië en Irak en het voorbereiden van moord of doodslag met een terro ristisch oogmerk. De activiteiten spelen zich veelal af in het verbor gene van huiskamers en garage boxen. Justitie werpt hen ook haatzaaien en opruiing voor de voeten, in al le openheid. Van Aartsen noemde hen 'ideologische pyromanen'. Zelf noemen ze het de virtuele ji had. Een wereldwijd onderdeel van de strijd, ook goed te voeren 9 DEN HAAG DEN HAAG DEN HAAG Minister Ivo Opstelten foto Inge van Mill/HH Strijd tegen door Sandra Donker en Niels Klaassen ■fek "i,- Bus reizen Auto reizen Vtieg reizen Verre reizen Steden reizen door Cyril Rosman DEN HAAG - De deze week opgepak te jihad-ronselaars in Den Haag voerden een heilige oorlog op so ciale media.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4