Guillaume Elmont wil vooral heel blijven r«se Parzival rules, maar voor Cuusje Steenhuis komt kracht tekort Tienrittenkaart 46 SPORT WK JUDO Nederlandse topfavoriete gaat aan spanning ten onder op WK judo. De vijfde plaats is haar deel. m De 32-jarige Elmont zit in een heel andere fase van zijn carrière dan de negen jaar jongere Van 't End. De Haarlemmer heeft met zijn wereldtitel uit 2005 het hoog tepunt achter zich liggen. Voor zijn Kenamju-clubgenoot uit Den Dolder moet dat nog komen. Voor Elmont is 'heel' blijven te genwoordig een doel op zich. Al leen als hij gevrijwaard blijft van grote blessures ziet hij voor zich zelf een eervol afscheid wegge legd op de Olympische Spelen van Rio. Het is geen vreemd uit gangspunt voor de afgestudeerde psycholoog die met veel lichame lijke pijn en beperkingen is gecon fronteerd. Zo belandde hij tijdens de vorige WK een jaar geleden twee keer binnen een minuut kiezelhard op zijn nek. Het had dramatisch kun nen aflopen. „Daarna vertelde de arts me dat bij een volgende keer niet de vraag is of ik ben verlamd Het viel de 21-jarige judoka uit Grave niet kwalijk te nemen dat ze in de tweede ronde niet was opgewassen tegen de Noord-Kore- aanse wereldkampioen Kyong Sol. Dat was haar geroutineerde land genote Marhinde Verkerk een jaar geleden in Rio de Janeiro ook niet in de finale van de mondiale titel strijd. Sol is niet geboren om de wereld te verblijden met een scala aan wervelende technieken. Maar ze is op de tatami simpelweg niet van haar plaats te krijgen, consta teerde Steenhuis. maar vanaf welke plek." De man die verantwoordelijk was voor de verwoestende klappen, was de Griek Ilias Iliadis. In de kwartfina le in Tsjeljabinsk trof Elmont hem weer. Hij acteerde te voor zichtig om Iliadis te verslaan. Die voegde even later een derde we reldtitel aan zijn oeuvre toe. Noël van 't End lag al eerder dan Elmont uit het toernooi. Door een ingreep vanaf de jurytafel werd hij tegen de Oekraiener Nha- bali bestraft met een waza-ari. „Net als in de tijd van Julius Cae sar toen een duim omhoog of om laag besliste over je lot." Met de late beslissing verspilde Van 't End voor zijn gevoel kostbare tijd om nog langszij te komen. „Hij is lastig te gooien, dus ik dacht met mijn twee straffen voorsprong goed te zitten. Totdat ik opeens een achterstand op het bord zag staan. Toen ging hij nepaanvallen plaatsen, waardoor ik geen kans meer had. Ongelooflijk om op zo'n manier te verliezen." De judoka's Guillaume El mont en Noël van t End grij pen naast een medaille tij dens het WK in Tsjeljabinsk 'Een blok beton' noemde ze haar onverstoorbare opponent. „Ze is ook veel kleiner dan ik, dus je krijgt bijna geen grip op haar." Toen Steenhuis een halve minuut voor tijd wegens een achterstand risico moest nemen, sloeg de Noord-Koreaanse meedogenloos toe. In haar eerste WK-gevecht tegen de Kameroenese Mballa Atangana had Steenhuis nog het volle punt binnengehaald. Maar om tegen te genstanders van het kaliber Sol te kunnen opboksen, moet haar lichaam sterker worden. Daar werkt ze met haar krachttrainer Wigert Thunnissen hard aan. De voormalige succescoach van de Nederlandse estafettesprintploeg is pas sinds twee maanden aan Steenhuis gekoppeld. „Hoewel we nog maar kort bezig zijn, merk ik dat het werkt. Ik begin beter in shape te raken." Eerder had hij Mark Huizinga en Edith Bosch on der zijn hoede. TSJELJABINSK - Het scenario waar Kim Polling het meest voor vrees de, kwam gisteren uit in het Rus sische Tsjeljabinsk; ze verloor van zichzelf. De 23-jarige tweevoudig Europees kampioen werd tijdens de wereldkampioenschappen ver morzeld door spanning. De druk om goud te winnen werd haar te veel. Met een ontluisterende vijf de plaats tot gevolg. In geen enkele van haar vijf ge vechten was Polling zichzelf. Van de agressieve en superaanvallen- de stijl waarmee ze zo veel lief hebbers aan haar voeten kreeg, was weinig terug te zien. De Bu dokan-judoka won weliswaar haar eerste drie partijen, maar het gebeurde niet op de overtuigende manier waarop dat van haar ge wend is. Het bleek een voorbode voor nederlagen in de halve finale en in de strijd om het brons. Polling deed na afloop geen enke le poging haar levensgrote teleur- Ik was zo zenuwachtig, waardoor m'n zelfvertrouwen helemaal weg was De reden daarvoor ligt niet bij de 35-jarige Cornelissen, zij is afge- trainder dan wie dan ook. De Nij- kerkse houdt er voor zichzelf een haast Spartaans regime op na, vol fysiek zware trainingen. Het is juist haar paard Jerich Parzival die de laatste jaren wat extra aan dacht nodig heeft. Cornelissen kwam de afgelopen twee jaar weinig in actie met de nu zeventienjarige Parzival. Ze sloeg deze winter bijvoorbeeld het volledige indoorseizoen over; voor Parzival was de combinatie van de wereldbeker indoor en de stelling te verbergen. Ze had haar wedstrijddag als 'verschrikkelijk' ervaren. „Ik was zo zenuwachtig, waardoor m'n zelfvertrouwen he lemaal weg was. Het liefst had ik een deken over me heengetrok ken." De stress was terug te voe ren op de druk die ze zichzelf had opgelegd. En op de wil om één van de weinige titels te winnen die ze nog niet heeft. Het hoge verwachtingspatroon was niet gebaseerd op misplaatste arrogantie, maar op de statistie ken. Sinds begin '2013 leed ze slechts twee nederlagen. Het zijn ongelooflijke cijfers in het heden daagse judo, waarin de krachtsver houdingen zo dicht bij elkaar lig gen. In geen enkele andere sport is voor een favoriet het risico op fa len zo groot als in het judo. Maar bijna overal waar Polling ver scheen, smeet ze afgelopen ander halfjaar haar opponenten weg. Tot gisteren. Vooral het verlies in de halve eindstrijd tegen Yuri Al- vear uit Colombia was drama tisch. Polling koos ervoor de we reldkampioene telkens op te til len, maar leek zich vervolgens geen raad te weten met haar prooi. Een ondoordachte aanpak die wel verkeerd moest aflopen. „Ik was als een kip zonder kop aan het judoën." Marjolein van Unen zag het verbijsterd aan. Ze trok haar hele trukendoos met tientallen jaren coachervaring open, maar kreeg geen vat op haar meest getalenteerde pupil. „Het was supermoeilijk vandaag", blik te ze terug. „Er gebeurde zo veel, het was voor mezelf niet eens te volgen. Er was zo veel spanning bij Kim, dat was niet vast te grij pen. Ik kreeg er geen vat op." Na de verloren halve finale was Polling over haar toeren. Het ver driet was te groot voor een serieu ze voorbereiding op de strijd om het brons. Al deed Van Unen nog wel een poging. „Ik ben boos op haar geworden. En gezegd dat zo veel judoka's de kans niet krijgen om derde te worden op een WK, maar het heeft niet geholpen." Polling liet zich de troostprijs ont nemen door de Poolse Katarzyna Klys. Polling is niet de eerste topspor ter die aan spanning ten onder gaat. En zal ongetwijfeld ook niet de laatste zijn. Mentale begelei ders verdienen doorgaans een aar dige boterham aan het reduceren van wedstrijdstress bij de betrok kenen. Maar Marjolein van Unen wil daar bij Polling terughoudend in zijn. „Ik probeer dat soort begeleiding zo veel mogelijk zeifin de hand te houden. Dat soort types hebben de neiging heel veel dingen naar zichzelf toe te halen. De vraag is of dat in het belang is van de spor ter. Ik wil eerst met Kim bekijken hoe ver we zelf komen." Bezoek tien Film by the Sea Films voor slechts 80,- www.filmbythesea.nl ernaiw»ii Wereldruiterspelen domweg te veel van het goede. TUssen sep tember en juni liep het paard geen wedstrijden. Ook het NK dressuur begin deze maand in Hoofddorp liet Cornelissen schie ten. Extra rust voor Parzival was een beter idee. Elke dag werd het dier door de art sen van de bond in de gaten ge- Parzival was in topvorm. Er was na afloop geen zweetdruppeltje te zien houden. Want één ding was zelfs vóór het geblesseerd uitvallen van de paarden Glock's Undercover (Edward Gal) en Kingsley Siro (Daniëlle Heijkoop) al glashelder: het meedoen van Cornelissen en Parzival was voor de Nederlandse dressuurploeg van levensbelang in de strijd om de medailles. Dat bewees ze dinsdag door de oranje- ruiters vakkundig aan teambrons te helpen. Gisteren pakte Cornelissen dus weer brons, met een knap gere den kür op muziek. Het was voor haar de zoveelste medaille die ze met Parzival won. Het gaf logi scherwijs veel voldoening. „Ik ben er ontzettend blij mee. Parzi val was echt in topvorm. Hij was superfit, er was na afloop geen zweetdruppeltje te zien." En bij het weglopen naar de huldigings ceremonie: „Parzival rules!" Parzi val rules, maar het is de vraag hoe- Er was zoveel spanning bij Kim, dat was niet vast te grijpen. Ik kreeg er geen vat op Kim Polling als kip zonder kop door Arnold Aarts TSJELJABINSK - Nederland had in de gewichtklasse tot negentig kilo twee medaillekandidaten tijdens de wereldkampioenschappen judo. Maar zowel Guillaume Elmont als Noël van 't End werd voor de strijd om de ereplaatsen uitgeschakeld. door Arnold Aarts TSJELJABINSK - Ze wilde bij haar de buut op een wereldkampioenschap laten zien dat ze op het hoogste ni veau thuishoort. Maar judoka Guus- je Steenhuis merkte dat ze nog kracht tekortkomt om het de gro ten in haar gewichtsklasse (-78) moeilijk te maken. door Arnold Aarts Kim Polling door Chris van Mersbergen CAEN - De bronzen medaille op de kür op muziek waarmee Adelinde Cornelissen gistermiddag haar We- reldruiterspelen afsloot, is er één die met de grootst mogelijke zorg vuldigheid tot stand is gebracht. I müiHHi t geen 95,- voor tien films maar 8 Ie bespaart dus in totaal 15,-. Lekker in je eentje heel veel films kijken of gezellig met een grote vriendengroep naar de film! Het kan allebei. 0e tienrittenkaart is geldig vanaf 1 september en is nu te koop aan de kassa's van CineCity. Adelinde Cornelissen Marjolein van Unen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46