De heksenbarones jaagt op mensenkinderen waan té Ik noem het ontspannen inspanning, even lekker onthaasten aan de zeedijk. Leestip vastzetten, of een band plakken. Maar er worden vooral veel elektrische fietsen op geladen. Ook bij café de Kroon in Wissen- kerke staat een gevelbordje met fietscafé. Mede-eigenaar John Baaij vertelt dat als het mooi weer is, het hele terras vol zit met fietsers „Dan staan de fietsen overal, ook bij de buren en aan de overkant." De fietsers stoppen voor een bakje koffie, maar ook om hun elektrische fietsen op te laden en aan John te vragen wat de mooiste plekjes zijn om per fiets te ver kennen. „Er zijn zoveel mooie plekjes op Noord-Beveland. Het rondje Oosterschel- de, waar je over de kering richting Zierik- zee fietst, is erg populair. Ook fietsen veel mensen vanaf hier richting Dom burg en Veere en weer terug." Zelf fietst John ook, met de racefiets of mountainbike. „Ik noem het ontspannen inspanning. Even lekker onthaasten. Dan ga ik bijvoorbeeld lekker met een boekje aan de zeedijk zitten." Ook de vele pontjes zijn ideaal voor fiet sers. Tonny en John Beeke brengen met hun pont 'M.S. Hoop' al achttien seizoe- nen fietsers van Kortgene naar Wolp- haartsdijk en andersom. Tonny: „Fietsers doen vaak een rondje Veerse Meer via de knooppuntenroute. En dan maken ze ge bruik van het fletsvoetveer. Dit was een wisselend seizoen, juli was een hele goe de maand door het mooie weer." Het fietsvoetveer vertrekt ieder heel uur uit Kortgene en elk halve uur uit Wolphaarts- dijk. „We willen hier nog jaren mee door gaan. Het pontje is een ideale manier om meer van de omgeving te zien als je op vakantie bent. Er gaan ook vaak groepen vrouwen en echtparen mee die de amuse fietstocht doen." Tonny en John hebben nog altijd veel plezier in het varen. Ze hebben een vaste rolverdeling: Tonny vaart van Wolphaartsdijk naar Kortgene, John vaart terug. „Alle dagen zijn ver schillend, maar het leukst is het natuur lijk als het mooi weer is." Als het pontje bij Wolphaartsdijk aanlegt, staan er zes mensen te wachten. Vier Duitsers en twee Nederlanders, allemaal op de flets. Marijke Speltkamp en Bert van Putten ko men uit Apeldoorn en staan op een cam ping in Wolphaartsdijk. „Dit pontje geeft een nostalgisch gevoel, het is echt iets van het eiland. De lucht is hier heerlijk fris. Zelf zijn we ook schipperskinderen, dus het water blijft ons altijd trekken. Nu gaan we even in Kortgene kijken en daar wat eten. En daarna weer met het pontje terug naar de camping." Nikkie is 13, ze zit bijna in de tweede klas. Het is nog net vakantie. Ze verveelt zich. Veel vrienden en vriendin nen heeft ze niet. En haar Oek raïense moeder, die het allemaal vast goed bedoelt, noemt haar 'kroska' - kruimeltje. Dat helpt na tuurlijk ook niet echt. Zo in het begin lijkt Nikkie in Heksenwaan van Martijn Adel- mund redelijk normaal. Een beet je tegendraads en nogal van zich zelf overtuigd, maar dat is niet zo raar. De Middelburgse Iris Com- piet voorzag het boek van prachti ge zwart-wit tekeningen. Als we die zien, weten we meteen dat Nikkie in de voor de meeste men sen verborgen heksenwereld zal verdwalen. De eerste heks ziet ze als ze meegaat naar het gemeente huis waar haar vader werkt. Alles beter dan de verveling thuis. Maar voor ze het goed en wel beseft staat ze voor een heksenvier- schaar, die haar ter dood veroor deelt omdat ze te veel van de ver borgen heksenwereld heeft ge zien. Een heksenbarones redt haar. De barones blijkt een lief hebber van het opjagen en van gen van mensenkinderen en ze heeft ook een ongezonde voor keur voor kinderpaté. Van de re gen in de drup, dat geldt dus voor Nikkie. Ze overleeft, en ze neemt mooie tekeningen mee die ze in de heksenwereld maakte. Die zit ten nu achterin Heksenwaan. John Baaij over zijn hobby, fietsen. door Jan van Damme Martijn Adelmund en Iris Compiet: Heksenwaan - Uitgeverij Luitingh Fan tasy, 176 pagina's, 12,50 euro. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 2014 ZOMERKRANT 37 om meer van Zeeland te zien Fietsers nemen een rustpauze bij fietscafé de Kroon. Eventueel kunnen ze hier ook hun band plakken of een elektrische fiets opladen, foto's Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37