Augustus was héél nat, zoals wel vaker 'Zijn zoontje is dood, maar dat weet hij nog niet' Waterbeheer Vragen Kamerleden over Doel commentaar ZEELAND 23 VLISSINGEN - Wie de afgelopen we ken in Zeeland vakantie vierde, zal zich de zomer van 2014 later ongetwijfeld herinneren als nat. Héél nat. Sinds 10 augustus ging er geen dag voorbij zonder dat het ergens regende in de provincie. Vrijwel overal viel in totaal ruim meer dan 100 millimeter, terwijl 78 voor augustus normaal is. Sta- venisse spant de kroon, met bijna 164 millimeter. Dat is veel, maar de laatste tien jaar toch niet uitzonderlijk. In 2004,2006, 2008 en 2010 was het in augustus net zo nat. Of nog er ger. In Schoondijke werd in 2006 320 millimeter gemeten. Fris was het ook, de afgelopen we ken. Na tien maanden die voor de tijd van het jaar te warm waren, dook augustus 2014 ruim een graad onder het langjarig gemid delde van 17,1 graden. Morgen eindigt de meteorologi sche zomer. Na het fraaie weer vooral in juli deed augustus de zo mer ontsporen. Per saldo levert dat een bijna modale zomer op. In Vlissingen was het iets warmer dan gemiddeld, in Westdorpe iets kouder. De neerslag lag boven ge middeld, maar dat geldt ook voor het aantal zonuren. Verzekeraar ZLM kreeg deze zo mer veel meldingen van schade als gevolg van het weer. „Het hoogste aantal sinds 2010", zegt af delingshoofd Edwin Goetheer. Voor Zeeland ging het om een to tale schadelast van 400.000 euro. De meldingen komen vooral als er veel neerslag in korte tijd valt. „Deze zomer waren 9 juni en 28 juli piekdagen. Dan moeten we al le zeilen bijzetten." Dat het aantal hevige buien in de zomermaanden lijkt toe te ne men, is een ontwikkeling die ZLM nauwlettend volgt, zegt Goetheer. „We proberen er waar mogelijk ook op in te spelen, bij voorbeeld door mensen erop te wijzen wat ze aan preventie kun nen doen, zoals het schoonmaken van de goten en het creëren van een overloop bij regenpijpen." uit?" En inderdaad. Om op te eten. Wat ontbreekt is slechts een kookstelletje en een pannetje wa ter. „De aardappelen heb ik pas van het land gehaald." Ook de kool en de sla hebben niet te lij den onder de natte zomer. „Wat ik zeg: het water loopt hier makke lijk weg." De spetters pesten de 80-jarige dan ook niet van de 760 vierkante meter grote tuin. „Bij een plensbui schuil ik in mijn schuurtje." Even verderop hurkt Jaap de Rijke tussen zijn leeuwenbekjes. Drie veldjes met de kleurige bloemen heeft hij. Bij elkaar zo'n 1000 vier kante meter. Hij verzamelt de zaadjes zodat die uiteindelijk aan consumenten verkocht kunnen worden. De schoffel gaat even aan de kant „Het is zeker een natte zo mer", steekt hij van wal. „Maar het water loopt makkelijk weg. Wel heb ik meer onkruid en dus moet ik veel meer schoffelen dan normaal. Want we moeten na tuurlijk niet hebben dat zaadjes van onkruid tussen die van de leeuwenbekjes terecht komen." Het dorp ligt er vredig bij. Kinde ren fietsen naar school; een oude re dame zeult met een flinke tas boodschappen. De natte zomer is hier echt niemand ontgaan, maar dat Stavenisse er met kop en schouders bovenuit steekt in de neerslagcijfers van het KNMI, doet iedereen de wenkbrauwen fronsen. „Oh echt?" Tot grote problemen heeft het ge lukkig niet geleid. Ook niet bij Van Rossum Fruit. De overvloe dige regenval afgelopen dinsdag noopte fruitteler Erik van Ros sum wel om de pluk voor een dag stil te leggen. „Dat gebeurt eigen lijk nooit. Maar doorgaan zou be tekenen dat we de paden kapot zouden rijden." De appels en peren hangen er prachtig bij. „Zowel de hoeveel heid als de kwaliteit zijn dik in or de", verzekert hij met een glim lach. Heeft de regen dan echt hele maal geen invloed? „Misschien dat we eens wat vaker moeten spuiten. Want de regen spoelt het van het fruit af. Maar verder? Nee, geen problemen." Bij café de Kleine aan de pittores ke jachthaven zit het terras vol met Belgische en Duitse toeris ten. „Ik had er geen idee van dat in Stavenisse zo veel regen is ge vallen", zegt eigenaresse Anne Benschop. „Sommige buien val len. Andere waaien over. En dan denk je: die vallen in Sint Anna- land of zo." Door de natte maand ligt de om zet een 30 procent lager dan in de eerste weken van juli. „Maar te klagen hebben we zeker niet. Elk jaar heb je perioden die beter of minder goed zijn. Per saldo, aan het eind van het jaar, valt het al tijd ongeveer hetzelfde uit." Ze wijst naar het terras. „Vanaf eind februari hebben we in de weekenden steeds goed weer ge had. Toen zat het hier telkens vol." De Duitse en Belgische toeristen laten zich in elk geval niet wegja gen door het natte weer. „Bij een buitje kruipt iedereen onder de parasols. Alleen als het hard waait moet iedereen naar binnen. Voor ons mosselfeest op zaterdag 6 sep tember hebben we al meer dan honderd inschrijvingen. Er ko men veel Belgen die hier in de buurt op de campings verblijven. Wat het weer ook doet, het wordt heel gezellig." De Terneuzense arts in opleiding Eli- se Beket bericht in een serie over haar vrijwilligerswerk in Gaza. Inmiddels ben ik vier dagen in Cairo; de tussenstop vóór mijn (mogelijk) verdere reis naar Gaza. Een groot deel van het in Nederland ingezamel de geld heb ik aan het Egyptisch Dokters Syndicaat overhandigd dat er volgende week medicijnen en medische hulpmiddelen van koopt. Ze laten me precies weten wat is gekocht. Het konvooi vertrekt pas volgen de week. Of ik mee kan, is nog even de vraag omdat de Egypti sche autoriteiten akkoord moeten gaan. Ondertussen ga ik me bezig houden met het interviewen van Palestijnen uit Gaza die in Egypti sche ziekenhuizen liggen om vast te leggen wat er is gebeurd. Het zijn er momenteel ongeveer twee honderd. De ernstig gewonde pa tiënten zijn per ambulance vanuit Rafah naar Egypte gebracht. De overheid beslist in welk zieken huis de patiënt terecht komt. Pa tiënten mogen één familielid mee nemen. Als ze in Egypte zijn, be zitten ze niets dan wat ze bij zich hadden. In het ziekenhuis in Cairo waar ik vrijdagochtend ben geweest, lig gen zes patiënten uit Gaza. Drie van hen missen een been en heb ben een verbrijzeld tweede been. Een andere patiënt is verlamd van af zijn navel doordat hij in zijn buik geraakt is bij een bominslag. Elise in Gaza De leeftijd van de patiënten in dit ziekenhuis varieert van 20 tot 35 jaar. De hoofdverpleegkundige vertelt me dat er in een nabijgele gen ziekenhuis een jongetje van 5 jaar ligt. Hij is zonder familie hier gekomen en heeft anderhalve week op de intensive care gele gen. Gelukkig gaat het nu beter met hem. Komende week gaat hij terug naar Gaza. Er zijn ook slachtoffers die het niet overle ven. De verpleegkundige laat me foto's zien. Het verhaal van één van de patiën ten maakt diepe indruk op me. De man zelf kijkt tijdens het ge sprek afwezig voor zich uit; zijn neef vertelt zijn verhaal. De man was samen met zijn zoontje van 5 jaar aan het spelen toen er een bom insloeg. Voordat ze per am bulance naar het ziekenhuis ver voerd werden, omhelsde hij zijn zoon nog één keer. Hij denkt dat zijn zoontje nu in een ziekenhuis in Gaza in coma ligt, maar op de gang komt de neef naar me toe. „Zijn zoon is dood. Maar dat weet hij nog niet." Het oudste democrati sche bestel van ons land, het water schap, zit vreemd in elkaar. Belangengroepen heb ben er een streepje vóór met zogenoemde geborgde zetels. De rest van het algemeen be stuur wordt gewoon gekozen. De provinciale politiek oefent sinds enige tijd druk uit op Scheldestromen om nu toch eindelijk met een correctie te beginnen: minder geborgde ze tels. Maar het waterschap zet de hakken in het zand. Scheldestromen heeft de schijn tegen. Er is veel voor te zeggen om waterschap en provincie sa men te voegen en er dus één stem voor uit te brengen. Zon der geborgde zetels. Dat is pas echte democratie en bestuurlij ke efficiëntie. Wellicht wil het waterschap die ontwikkeling afremmen. Snelle bestuurlijke vernieu wing of niet, dat boeren en be drijven een veel groter belang hebben bij goed waterbeheer dan de gemiddelde burger, blijft een sterk argument. - Dat willen het Zeeuwse PvdA-kamerlid Albert de Vries en zijn collega Agnes Wolbert van de minister weten. De kamerle den stellen vragen op grond van onder meer een PZC-publicatie over Doel en vooral het gebrek aan informatie dat omwonenden aan beide zijden van de grens er varen. Doel 3 is stilgelegd nadat haar scheurtjes in het reactorvat waren aangetroffen. Doel 4 is afgescha keld na een vermoedelijke sabota ge van de stoomturbine in het niet-nucleaire deel van de kern centrale. Opstelten moet wat betreft de ka merleden uitleggen of hij contact heeft met de Belgische autoritei ten over de veiligheidsrisico's van het nucleaire stroompark in Doel, of hij vindt dat mogelijke veilig heidsincidenten met de kerncen trales in Doel gevolgen kunnen hebben voor de veiligheid in Ne derland en of hij het noodzakelijk acht om veiligheidsmaatregelen te nemen. Exploitant Electrabel verwacht over ruim een maand een onder zoeksrapport, dat moet aangeven of Doel 3 na aanpassingen weer in bedrijf kan komen of dat de cen trale permanent moet worden ge sloten. De reparatie van Doel 4 wordt naar het zich laat aanzien, ZATERDAG 30 AUGUSTUS 2014 De peren bij fruitteler Van Rossum hangen er mooi bij. DEN HAAG - Is minister Ivo Opstel ten van Veiligheid en Justitie pre cies op de hoogte van de veilig heidsrisico's rond de kerncentrales in het Belgische Doel, aan de grens met Zeeland en Noord-Brabant?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23