f WERKEN 17 stimuleren met een aantal belas tingvoordeeltjes. Zo betaal je als bestuurder van een elektrische au to, in ieder geval nog dit jaar, geen belasting over de aanschaf prijs en geen wegenbelasting. Voor zakelijke rijders is de bijtel ling van een elektrische auto's lek ker laag. Voor auto's op stroom moet je nu 4 procent van de prijs optellen bij je bruto-inkomen, te genover een bijtelling tot wel 25 procent voor auto's die op diesel of benzine rijden. Ondernemers kunnen hun auto bovendien deels aftrekken als mi lieuvriendelijke investering. „Omdat de markt voor elektrisch rijden zo in beweging is en er zo veel onduidelijk is over de inruil- waarde van een elektrische auto, is het lastig te zeggen of elek trisch rijden goedkoper of duur der is dan rijden in een benzine- of dieselauto. Naar verwachting zal elektrisch rijden de komende jaren wel steeds goedkoper worden. De elek trische auto wordt nu nog vooral geleaset door zakelijke rijders. Bij een leasecontract is het namelijk wel helemaal helder wat de kos ten zijn en hoefje je geen zorgen te maken over de inruilwaarde", concludeert Neeteson. van studenten 15.000 euro. Volgens een on derzoek van het Nibud blijkt dat veel stu denten lenen om een leuk en relaxed leven te leiden tijdens hun studie. Bovendien hebben ze een te optimistisch beeld van hun toekomstig inkomen. Ouders hebben vaak geen weet van de studieschuld. Al leen met een machtiging van hun kind kunnen ze daarover informatie krijgen. Veel studenten met een beurs lenen bij om een leuk en relaxed leven te kunnen leiden tijdens hun studie Als - naar verwachting - volgend jaar het nieuwe leenstelsel ingaat, zal menig ouder zich dus zorgen maken over de financie ring van de studie en de hoogte van de le ning die zoon of dochter afsluit. Het is zin vol om de persoonlijke situatie van het stu derende kind dus onder de loep te nemen. Volgens LSVb-voorzitter Tom Hoven schetst minister Bussemaker van Onder wijs een te rooskleurig beeld van de studie schuld in het nieuwe leenstelsel. Bussema ker baseert zich op cijfers van het CPB die een studieschuld van naar verwachting zo'n 21.000 euro verwacht. Het CPB gaat echter uit van gemiddelden van thuiswo nenden en uitwonende studenten, terwijl er aanzienlijk meer uitwonende studenten zijn. Het CPB heeft bovendien ingeschat dat ouders meer gaan bijdragen, dat er meer wordt bijverdiend en minder uitgege ven om de schuld te drukken. Het bedrag dat de minister noemt, kan dus veel hoger uitpakken. Tessa van Bergen (17) wil volgend jaar graag in Amsterdam psy chologie studeren. Haar ouders gaan met haar om de de tafel zitten om samen een reëel beeld te krijgen van de op te bouwen studieschuld. Ze doen dat aan de hand van een vragenlijst van het LSVb. Ze schrikken van de uitkomst (zie kader) en moeten daarom op zoek naar mogelijkheden om de kosten te drukken. Een andere stad waar de kamers minder duur zijn, een grotere bijbaan, sneller afstuderen, thuis blijven wonen of een grotere bijdrage van de ouders? Er zijn tal van mogelijkheden, die per gezin verschillen. Tot slot is het ook nog van belang te kijken naar het arbeidsmarktperspectief Een stu dieschuld is veel minder problematisch als je na je studie verzekerd bent van een baan met een goed inkomen. Maar helaas zijn er maar weinig studies met een baangarantie. Laat staan dat je snel rijk van zo'n baan wordt. DE STUDIE VAN TESSA ZATERDAG 30 AUGUSTUS 2014 Ilk ben van plan om een levens testament op te stellen. Is het mogelijk om daarin bepalingen over euthanasie op te nemen? Ja, dat kan. U kunt in uw levenstesta ment niet alleen vastleggen welke me dische handelingen u wilt ondergaan maar u kunt ook toestemming weige ren voor bepaalde zorg. Mits dat bin nen de kaders van de wet blijft natuur lijk. Zo kan een niet-behandelverkla- ring of een euthanasieverklaring on derdeel zijn van uw levenstestament. Het is ook verstandig om vast te leg gen wie namens u overlegt met de arts. 2 Mijn alleenstaande moeder heeft via een notariële volmacht geregeld dat ik verantwoordelijk ben voor haar financiën als ze daar zelf niet meer toe in staat is. Wat is het verschil tussen zo'n volmacht en een levenstestament? Een levenstestament is eigenlijk een aangeklede volmacht. In beide geval len wordt een vertrouwenspersoon aangewezen. In een volmacht zijn de aanwijzingen beknopt, terwijl een le venstestament uitvoerig beschrijft waar de vertrouwenspersoon zich aan moet houden. Met een volmacht wijs je iemand aan, terwijl je met het le venstestament ook een opdracht mee geeft. Als u onvoldoende op de hoog te bent van de wensen van uw moe der, kunt u vragen de volmacht om te zetten in een levenstestament. 3 Ik overweeg een levenstesta ment op te stellen. Maar ik ben single en ik heb geen kinde ren. Is het mogelijk om je wensen in een levenstestament vast te leg gen zonder iemand aan te wijzen die ze moet uitvoeren? Ik twijfel namelijk of ik hier vrienden mee wil belasten. Ja, dat kan. U kunt uw wensen vast leggen zodat de rechter, op het mo ment dat u daar zelf niet meer toe in staat bent, iemand kan aanwij zen die volgens deze aanwijzingen handelt. Omdat dat misschien ie mand is die u niet kent, kan het in uw geval juist heel verstandig zijn om een levenstestament op te stel len. de student het van? Onderzoek van het Nibud reageren? geld@depersdienst.nl Hoe lang doe je over je studie? Tessa: „Vijfjaar, één jaar meer dan strikt nodig." Ga je op kamers wonen? Tessa: „Ja, in Amsterdam." Is het jaarinkomen van je ouders la ger dan 46.000 euro (want dan heb je in het nieuwe stelsel recht op een inkomensafhankelijke prestatie beurs)? Tessa: „Nee." Hoeveel krijg je van je ouders? Tessa: „200 euro per maand." Hoeveel verdien je bij? Tessa: „Per maand 200 euro." Het voorbeeld van Tessa leidt vol gens de berekening van de LSVb tot een schuld van 50.127 euro (uitgaande van standaardkosten volgens het Nibud en een te le nen bedrag van 835,45 euro). Nuttige websites: www.nibud.nl www.lsvb.nl/leenstelsel-items www.duo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17