'Ik ben absoluut niet roekeloos' Dorsvloer vol confetti €499 24 SCHOUWEN-DUIVELAND BEGRAAFPLAATSEN Dagelijks te zien tijdens Film by the Sea. De gemeente Schouwen-Duiveland bespaart op onderhoud door tegelpaden te vervangen door gras Peter Langhout Reizen „Ik heb maar één fiets en dat is deze, op een stadsfiets schaam ik me", lacht hij. Vos (30) is ver groeid met zijn BMX. De verbluf fende stunts die hij ermee uit haalt, hebben hem inmiddels al op veel plekken op de wereld ge bracht. Op internet zijn talloze spectaculaire en gelikte video's te vinden over zijn way of life. En afgelopen week nog zat hij in Al- mere om daar in een tijdelijk tot crossbaan omgetoverde super markt te figureren in een nieuwe online reclamespot van kauw gomfabrikant Sportlife. Vos groeide op in een gerefor meerd gezin in 's-Gravenpolder. „Waar het vandaan kwam weet ik niet, maar toen ik vijf was ging ik zeuren om een crossfiets. Ik wilde gewoon een fiets met dikke banden." Niet veel later lag hij drie dagen op bed met een hersenschud ding, maar de liefde was geboren. Vos' leven bestond uit niets an ders meer. „Toen ik 18 was, werd ik gevraagd voor shows in Qatar. Ik was de eerste ter wereld die backflips, salto's achterover, kon. Maar ik was nog nooit ergens ge weest." Zijn ouders hadden liever gezien dat hun zoOn, die prima kon le ren, een ander pad bewandelde. „Ik heb een jaar gestudeerd, maar toen dacht ik: ik ga gewoon doen waar ik gelukkig van word en niet wat anderen van me ver wachten. Hier kan ik mijn emo tie in kwijt." Vos verruilde Zeeland voor Am sterdam, tot hij vier jaar geleden te horen kreeg dat hij vader werd. Hij is niet samen met de moeder van zijn zoon, maar wil wel zo dicht mogelijk bij hem in de buurt wonen. Daarom ver huist de Goesenaar over een maand naar Middelburg. Was het voorheen alleen het fietsen wat telde, nu niet meer. „Als ik mijn been breek, is er niemand die mijn huur betaalt. Ik doe dus van alles om geld te verdienen, lassen schilderen, noem maar op." Echt in de kreukels gelegen heeft Vos overigens wonderwel nooit. „Dat heb ik te danken aan het ju doën, waardoor ik precies weet hoe ik moet vallen." En vallen doet hij regelmatig, getuige zijn getekende lijf. „Ik lig wel eens open, maar door de adrenaline merk je dat niet." Dat is terug te voeren op zijn manier van fiet sen. Conventionele ramps laat Vos links liggen. „Ik rijd het liefst op dingen die daar niet voor zijn bedoeld. Muurtjes, ge vels, trappen. Zo'n obstakel tem men, dat geeft me een kick." Wie Vos bezig ziet, zou denken dat angst hem vreemd is. „Dat is echt onzin", zegt hij. „Ik ga er al leen op een andere manier mee om. Ik ben absoluut niet roeke loos, kan risico's heel goed in schatten. Het heeft te maken met geloven in jezelf en het voor je zien." Dat laatste is een belangrij ke les die Vos zelf in al die jaren heeft geleerd en die hij ook graag op anderen, vooral kinderen, wil overbrengen. ♦^nnal filnt feitWal NIEUWERKERK - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft tegel paden op de begraafplaats in Nieu- werkerk vervangen door gras. In Oosterland zijn de eerste tegelpa den ook al weggehaald en ook op andere begraafplaatsen ligt gras op de paden. Het is nieuw beleid: tegels eruit en gras erin om kosten te bespa ren, zo bleek nadat de Christenu nie hierover schriftelijke vragen had gesteld. De tegels worden vies, er groeit mos op de - soms weinig belopen - paden en dat moet er af. Daar voor wordt de gifspuit ter hand genomen en dat is duur. Het 'ver stoort ook het mooie groen aan de kanten', zoals het college van B en W schreef aan de Christenu nie. Een omfloerste omschrijving voor het feit dat het gif tijdens het spuiten ook op het naastgele gen gras terecht komt waardoor het dood gaat en dat ziet er niet zo mooi uit. De Christenunie wil graag de te gelpaden behouden. De partij heeft veel reacties gehad van nabe staanden die niet meer naar het graf van een dierbare konden om dat de rolstoel of scootmobiel wegzakte in het natte gras. De fractie diende een motie in en De grafrechten zijn hoog genoeg, daar mag wel wat tegenover staan vroeg in uiterst voorzichtige be woordingen om in de toekomst geen tegelpaden meer weg te ha len. Voorzichtige woorden omdat het college in zowel de beant woording van de vragen als in* de commissievergadering had laten weten dat terugkomen op deze be slissing onbespreekbaar was. Hoewel wethouder Jacqueline van Burg zei er nog eens naar te willen kijken - 'want anders zou het wel heel bot zijn' -, gaf haar beantwoording van vragen in de gemeenteraad uiteindelijk weinig hoop voor de ChristenUnie en mede-indieners CDA, SGP en Alert!. Het college wil de kosten voor begraafplaatsen niet verder laten oplopen, 'want de begraaf plaatsen zijn nu al bij lange na niet kostendekkend.' Daarmee legde de wethouder de vinger op de zere plek want de discussie over het gras legt feite lijk een heel andere discussie bloot. Namelijk de vraag wat de politici over hebben voor het be graven van de doden: wat mag het de gemeenschap kosten. Een heel moeilijke discussie, want de keuze voor begraven of cremeren neemt men vanuit het hart. Of het nu vanuit geloofsover tuiging is of omdat de nabestaan den graag een gedenkplek willen, het gaat om de manier waarop de nabestaanden willen omgaan met de overledene. Hang daar als poli ticus maar eens een prijskaartje aan. Robbert Lievense (LSD) zei dat dat het terugleggen of handhaven van verharde paden zeker doorbe rekend moet worden in de graf rechten. Petri d'Anjou (PvdA) maakte de vergelijking met open baar groen. „We moeten met alle openbare ruimte zo efficiënt mo gelijk omgaan, dus ook met be graafplaatsen." Beide partijen gin gen verder niet in op de slechtere bereikbaarheid van graven. Wim Dorst (CU) vindt dat bereikbaar heid van graven wat mag kosten. „De grafrechten zijn hoog ge noeg, daar mag wat tegenover staan." Hij vreest dat begraven voor sommige inwoners onbereik baar wordt als de tarieven verder omhoog gaan. Die vrees wordt ge deeld, alleen is de vervolgkeuze heel verschillend. Waar de PvdA kiest voor bezuinigen op onder houd en LSD voor hogere tarie ven, zijn de Christelijke partijen en Alert! bereid om als gemeente een steentje bij te dragen. 3-daagse busreis all inclusive Rijn en Moezel 8-daagse busreis Zuid-Polen Boek nu voordeliq de mooiste excursievakanties incl. vele extra's 10-daagse busreis Pyreneeën en Lourdes J Praktische tegel BMX crossfietser Mark Vos in actie op de kade in Goes, foto Mechteld Jansen door Luc Oggel GOES - Met zijn gespierde lijf, stop pelbaard en wilde haardos is hij het prototype mooiboy waar menig vrouw als een blok voor valt. Maar Mark Vos uit Goes leeft vooral voor zijn BMX crossfiets én zijn zoontje. UmCse door Melita Lanting Wim Dorst, ChristenUnie Inclusief Verblijf in Hotel Brauer op basis van all inclusive 2x uitgebreid ontbijtbuffet, lunch pakket, diner, avond met gratis drankjes tussen 16.00 en 24.00 uur Excursiepakket tw.v. €25 o.a. Bezoek aan Burg Eltz, Koblenz en Boppard, Stop bij de Loreley, Cochem en Beilstein Reiscode Vertrek 26 sept en 17 okt. BE40094 12-21 Sept®mber Inclusief Verblijf in diverse hotels op basis van halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis in Duitsland Excursiepakket t.w.v. €40 o.a. naar Dresden o.l.v. een gids, Wroclaw o.l.v. een gids, Krakau o.l.v. een gids, Auschwitz, de zoutmijn in Wieliczka Reiscode: Vertrek 20 september BE40112 '•'.in compleet v.a. Inclusief Verblijf in Hotel Acropolis op basis van halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Excursiepakket t.w.v. €45 o.a. naar Biarritz, St. Jean de Luz, Pau, Lourdes o.l.v. een gids, het klooster van Nevers, de waterval Pont d'Espagne Reiscode: Vertrek 10 oktober BE39273 <2jS) 'tg* Betaalbaar genieten! Vraag nu gratis de brochure aan! fTZg^\ peterlanghout.nl of 0172-468800 V!r*' v' WE6ENER35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 138