2 Huisman Column FOTO VOORPAGINA: Jan Pleijte, voorzitter van de Stichting Cultureel Aardenburg, voor de Sint Baafskerk. Foto: Mark Neelemans. Colofon Cultuurstad Aardenburg Stichting Cultureel Af Door omstandigheden was ik afgelopen maand een week ge noodzaakt alle huishou delijke taken op mij te nemen. Van de ene op de andere dag was ik CEO wassen, directeur strijken ad interim, mas ter bed opdekken, chef-kok, manager inkoop, hoofd oppasser en interieurver zorger. Ik kan u vertellen, dat valt niet mee. Strijken? Dat is toch een peulenschil? Ja, daaag. Eer ik een kledingstuk een beetje fatsoenlijk op de plank heb liggen, ben ik al vijf minuten en twee brandblaren verder. Als ik klaar ben met een overhemd, telt dat bijna twee keer zoveel vouwen als voor het strijken. En zie die maar weer eens weg te krijgen. Nog zoiets: Bedden opdekken. Een worsteling van uren met lakens, kussens en matras. Ondersteboven, binnenstebui ten, overdwars. Matrassen lijken altijd twee keer zo groot als de lakens. Even stofzuigen? Eer ik de stofzuiger uit de muurkast gehaald heb, heeft het apparaat al twee keer de kalk van de muur gekaatst, ben ik gestruikeld over de snoe ren en heb ik mijn hoofd gestoten tegen de deur van de kast. Eigenlijk moetje eerst stoffen, want anders heeft het zuigen geen zin. Dat vergeet ik dus altijd. Wassen, dat is toch simpel. Jazeker. De eerste keer dat ik ge heel op eigen benen de was deed, liet ik van de zenuwen zo'n bolletje wasmiddel uit mijn handen vallen. Eer je die plaktroep van de vloer hebt gewassen, ben je ook al weer een uur verder. Beginnersfouten? Nee hoor: twee linkerhan den. Wat ben ik blij dat ik een man ben. En dat ik gewoon weer aan het werk kan. Hoewel gewoon? Ik kan amper lopen om dat ik overal spierpijn heb van de lichamelijke inspanning, die ik niet gewend ben. Ron Gregoor deOndernemer is een uitgave van Wegener Media deOndernemer heeft een bereik van 175.600 lezers Erik van Gruijthuijsen REDACTIE: Ron Gregoor T: 088-0137114 VORMGEVING: Angela van Eek COMMERCIE: Ivo van der Velde Marcel Schreur ADRESGEGEVENS: salescoördinatie Postbus 91 4330 VB Middelburg E: deondernemer@pzc.nl WEBSITE: T:advertenties: 088-0139997 www.deondernemer-pzc.nl Cultuur is bron v Aardenburg is een bijzonder stad je. Een van de oudste steden van Nederland, met een Romeins ver leden. Aardenburg profileert zich steeds meer als cultuurstad van Zeeuws-Vlaanderen. Goed voor de leefbaarheid en het cultureel ondernemerschap in de regio. „Cultuur als economische trek ker? Dat is wel de bedoeling, maar er is nog een lange weg te gaan", aldus Jan Pleijte, voorzit ter van de Stichting Cultureel Aardenburg. Tekst: Henk van de Voorde Foto's: Mark Neelemans en Peter Nicolai AARDENBURG - „We brengen graag de prachtige, cultuurhistorie van Aardenburg op het netvlies, zodanig dat bezoekers het interessant genoeg vinden om nog eens terug te keren. Aardenburg is een mooi stadje met onder andere de St.-Baafskerk, de Doopsgezinde en de Rooms Katholie ke kerk, het Archeologisch Museum en het Burgerweeshuis met zijn Re gentenkamer." wordt versterkt door het rijke verle den van de middeleeuwen. Het geeft de bewoners een gevoel van gebor genheid. Oase van rust Jan Pleijte: „Ook de toerist bekruipt het verlangen om in deze oase van rust te mogen wonen, liefst met uit zicht op de Sint-Baafs kerk. Toch ont komt ook Aardenburg niet aan de rea liteit van de verarming van het leefkli maat. De Stichting Cultureel Aarden burg is in het jaar 2000 opgericht in verband met de vergrijzing van de streek, de terugloop van het banktoe- risme en de aanleg van de rondweg. Het verdwijnen van het banktoeris- me en de aanleg van de rondweg rond Aardenburg, zorgen voor min der dynamiek in de stad. Het banktoe- risme telde vroeger 200 medewer kers. Nu zijn er geen medewerkers' en geen bank meer, alleen nog één pinautomaat. Dat betekent dus een verarming voor Aardenburg als kern. Onze stichting ijvert voor het be houd van de cultuur in Aardenburg. Tegelijkertijd willen we dit ook naar buiten toe uitdragen. Wij willen Aar denburg op de kaart zetten als dé cul tuurstad van Zeeland. Dat geeft een boost waar ook de ondernemers en de horeca van kunnen profiteren. Op De schoonheid van Aardenburg te gelde maken is belangrijk. Naast voorzitter van de Stichting Cul tureel Aardenburg is Jan Pleijte ook voorzitter van de Commissie tot be heer der voormalige St. Janshuis- en Dischgoederen. Hij geeft in de statige regentenkamer van het Burgerwees huis een mediapresentatie over het be lang van behoud van cultureel erf goed. Vervolgens wandelt het gezel schap naar de Sint Baafskerk voor de presentatie van de nieuwe panelen, gewijd aan dichteres en romanschrijf ster Petronella Moens (1762-1843). Aansluitend wordt een bezoek ge bracht aan het Romeinse Castellum. De weg wordt geplaveid voor de veertiende Culturele Week, het jaar lijkse hoogtepunt van Cultureel Aar denburg. Enkele weken later is het zo ver. De wereldberoemde Sint-Baafs- kerk, gesticht in het jaar 959, is tij dens de officiële opening tot de laat ste stoel bezet. Mieke de Keijzer, sche pen van de gemeente Hamme, en wethouder Christian van de Vijver van de gemeente Sluis spreken loven de woorden over 'Aardenburg cul tuurstad'. Schrijfster Fraiica Treur is gastspreker. Zij blijkt ook boeiend te kunnen vertellen. Aardenburg is een stadje met een ei gen identiteit, gebaseerd op een rijk Romeins verleden, waarvan tot op de dag van vandaag de sporen duidelijk herkenbaar zijn. De nostalgische sfeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 110