'Altijd wel een arm om je heen als het moeilijk wordt' 'Ik geniet nu volop van het leven, je weet maar nooit' 'Er moet natuurlijk wel een uitdaging in zitten' Waarom doet iemand mee aan de Ride for the Roses? Vijf deelnemers op een rijtje, ieder met een eigen verhaal. 12 RIDE FOR THE ROSES We kwamen terug van va kantie in Spanje, In het vliegtuig werd ik ziek. Ik werd opgenomen in Goes en bleek darmkanker te hebben met uitzaaiingen in de lymfeklieren. Ik werd geopereerd en daarbij ontstonden complicaties. Dat was erg moeilijk voor me. Ik verloor vele kilo's en was zo ver zwakt dat ik bijna niet meer kon lopen." Zo begonnen in 2008 de 'tropenjaren' van Tineke Biemans. Na de darmkanker volgde huidkanker. Maar nu, zes jaar, tien operaties en acht chemokuren later, is ze 'kankervrij'. „En dat wil ik graag zo houden. Maar van kanker kom je helaas niet meer los. Het feit dat ik verpleeg kundige ben in het ADRZ is soms niet handig. Ik weet te veel en heb gezien hoeveel er aan doodgaan." Tineke eet vegetarisch, rookt niet, drinkt niet, doet veel aan sport en gaat al 33 jaar met plezier naar haar werk. „Gezond le ven geeft geen enkele garantie. Maar ik heb me nooit afgevraagd hoor, waarom ik kanker kreeg. Het is wel zo dat ik door mijn goede conditie na operaties snel op de been ben." Aan het eind van haar kuren verbrandde Tineke samen met man en dochter de le ge chemodoosjes op de stoep voor hun huis. „Zijn dat belastingaanslagen?" vroeg een buurtbewoner, met een blik op het vuur. „Nee, veel beter nog", ant woordde Tineke. Terug naar het begin van de tropenja ren: „Het was 31 augustus 2008. Ik kon net weer een beetje lopen en was begon nen aan mijn eerste chemokuur. Voor het eerst zou de Ride for the Roses door Zierikzee komen. Ik stond op de roton de en zag zo'n duizend fietsers op me af komen. Ineens realiseerde ik me dat zij ook voor mij fietsten. Ik moest heel erg huilen. Anderen op de rotonde werden ook emotioneel. Als ik dit overleef, nam ik me voor, rijd ik 'm mee." 'Hou vol, hou vast', heet het team van Ineke: „Naar het liedje van Blof. Want er is altijd wel een arm om je heen als het moeilijk wordt." Ton van den Nou weiand Het is gezellig dat je op de kof fie komt, maar controle hoeft niet meer', hoorde Peter Min- derhoud (56) zijn Gentse spe cialist zeggen. Dat was januari 2014, maar hij herinnert zich dat als de dag van gisteren. Genezen van slokdarmkan ker. Na weken chemo, bestralingen en een zware operatie geniet hij nu weer volop van het leven. „Met die laatste con trole sluit je toch een hoofdstuk af. Want iedere controle was toch weer spannend. Zou het niet...?" De diagnose viel in 2009. „Ik dacht bran dend maagzuur, en ging voor een pille tje naar de huisarts. Veel familieleden hebben dat ook. Maar nader onderzoek wees uit dat het niet goed zat. Bizar. En erg schrikken. Mijn eerste gedachte was toen 'verrek, wat moeten mijn vrouw en kinderen straks zonder mij'. Ik dacht niet eens aan mezelf. Toen die die profes sor in Gent zei dat ik 'te genezen was', dacht ik 'ik ga er voor, je hebt zo veel om voor te leven. Ik ben al die jaren positief gebleven. Dat helpt." „Ik kreeg eerst chemo, toen bestraling en daarna een operatie. Van ruim acht uur. Die prof maakte bij de eerste af spraak een soort kindertekeningetje met twee strepen; 'dat is je slokdarm' zei hij. 'Hier halen we wat weg en daar maken we het weer dicht'. Ik wist al snel dat ik kon overleven. Ik geniet nu van elke dag. Van mijn gezin, m'n kleinkind. Het kan zo maar anders gaan. Dat zie ik te vaak om me heen." J" acco van Iwaarden en zijn vrouw uit Yerseke maken moeilijke tijden door. Zijn echtgenote heeft het Lynch-syndroom. Dit is een bepaal- gen-mutatie waardoor bij haar de kans op ontwikkeling van baarmoeder kanker, darmkanker en maagkanker be hoorlijk hoog is. „Inmiddels is bij de laatste controle ge bleken dat het niet goed was. De baar moeder en de eileiders moesten opera tief worden verwijderd. De operatie is in middels succesvol verlopen, maar we hebben een heftige tijd voor de boeg." Jacco, projectmanager bij waterschap Scheldestromen, rijdt de honderd kilo meter voor zijn vrouw. Hij heeft inmid dels 1765 euro aan donatiegelden binnen gehaald. „Ik ken vanwege mijn werk veel aanne mers waarvan er velen bereid waren mij financieel te steunen voor de Ride. Het is ook voor het goede doel. Want wie kent het niet in zijn omgeving. Kanker. Wat een vreselijke ziekte. Natuurlijk kunnen en moeten we met zijn allen hier iets aan proberen te doen." De Yersekenaar haalde een paar maan den geleden de racefiets weer van zolder om te gaan trainen voor de Ride. „Ik kan echter momenteel niet trainen, omdat ik met zorgverlof ben. De hon derd kilometer heb ik nog niet gereden. Ik ben nog niet verder gekomen dan een ritje van zestig kilometer." Toch koos hij bewust voor de langste af stand. „Er moet natuurlijk wel een bepaalde uitdaging in zitten. Die uitdaging is er nu zeker aangezien er niet veel tijd meer is alvorens de Ride begint. Er doen in ie der geval meer mensen mee. Dat scheelt." Jacco van Iwaarden komt uit voor het team van het waterschap Scheldestro men. Hij zal dan ook ongetwijfeld veel steun krijgen van zijn teamgenoten. „Met zijn allen fietsen gaat toch makke lijker dan alleen." Frank van Cooten Beperkingen heeft hij nauwelijks. Grin nikend: „Ja, misschien m'n leeftijd. En ik moet een beetje uitkijken met wat ik eet. Een lekker slagroomgebakje gaat niet zo goed. Daar word ik wat weeïg van. Mijn mountainbike heb ik inge ruild voor een racefiets. Dat gehobbel op de weg deed pijn aan mijn lijf. Ik fiets nu liever op de weg." Peter rijdt de cycle- tour (100 km). Als ervaren fietser ziet hij daar niet tegenop. „Ik hoop dat ik goed meekom. Je hebt natuurlijk de promi nenten voorop. Als die gas geven..." Annemarie Zevenbergen De roos is het symbool bij de Ride for the Roses, ook voor begeleiders, foto organisatie ,v- Jacco van Iwaarden Peter Minderhoud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 104