De kritiek op het uitblijven van informatie over de crash zwelt aan. Maar eigenlijk weten we al heel wat. van MH17 VERDIEPING 9 teem hadden buitgemaakt en dat 'onze ta lentvolle en vaak geniale elektronici die na tuurlijk zullen repareren en vermoedelijk al hebben gerepareerd'. Niet uit te sluiten valt ook dat vanuit Rusland een BUK-sys- teem aan de rebellen werd geleverd. Waarom werd het vliegtuig neergehaald „Van opzet lijkt geen sprake", zegt Van Kap pen. „Geen van de partijen had baat bij het neerschieten van dat passagiersvliegtuig. Ik denk dat het een ongeluk was als gevolg van het feit dat ze enkel maar een los on derdeel van het BUK-systeem gebruikten." Bij het systeem hoort ook uitgebreide radarapparatuur, met aansluiting op een veel breder luchtverdedigingssysteem. Vol gens blogger Higgins zijn er wel beelden van de BUK zelf, maar niet van de andere onderdelen van het systeem. „Nu hebben ze als het ware 'blind' geschoten", meent Van Kappen. „Dat ze direct op dat passa giersvliegtuig hebben gericht, geloof ik niet. Dat zou wat al te dom zijn." Waarom geven de Amerikanen niet meer duide lijkheid? „Ze hebben me een keer haarscherpe satel- lietbeelden van massagraven laten zien", vertelt Van Kappen. „Vertrouwelijk, omdat ik officier was van een bondgenoot. Je kon de tekst lezen op een pakje Marlboro. De fo to die ze later verspreidden voor publiek ge bruik, was hartstikke vaag. Toen ik hen daarover aansprak, zeiden ze: de rest van de wereld hoeft niet te weten hoe goed on ze inlichtingensystemen werken." Russen beweren, wijst hij van de hand. „De scherven van een raket maken ook gaten. Bovendien is de ramp plek 'vervuild'. Koud kunstje om er daar een mitrailleur op te zet ten." Ook specialisten van de Duitse rakettenbouwer MBDA stellen in weekblad Der Spiegel dat de inslagen die te zien zijn op foto's van de Boeing, niet overeenko men met schade na beschie ting met een boordkanon. „Maar", stelt de Duitse wapen specialist Manuel Fliess, „aan de hand van de beelden die we kennen, kun je nog geen oorzaak uitsluiten." Toch ligt afschrijven van de vliegtuigtheorie het meest voor de hand. Een luchtdoelraket? Daar zijn aanwijzingen voor. Zowel Ameri kanen als Russen hebben gemeld dat ze ra darsignalen van een BUK-raketsysteem hebben onderschept. „De uitgestrektheid van het gebied waar brokstukken liggen, komt overeen met het beeld dat je ver wacht als een raket is gebruikt", beaamt Van Kappen. Het Oekraïense leger stelt geen luchtdoelraketten in het gebied te ge bruiken, want de tegenstander beschikt niet over vliegtuigen. De rebellen hadden met raketten al eerder een aantal Oekraïen se vliegtuigen uit de lucht gehaald. Van wie was die raket dan? Amerikanen en Russen hebben beiden op grond van satellietbeelden teruggerekend waar de raket is afgevuurd. In gebied van de Oekraïnse regering, zeggen de Russen. In opstandelingengebied, verzekert de VS. Hier geven de pro-Russische strijders zelf aanwijzingen. „We hebben een An-26 neer gehaald", meldden ze in een video die ze zelf op internet zetten op de rampdag en la ter schielijk weghaalden. Ook het Russi sche tv-journaal meldde het neerhalen van een Oekraïens militair vrachtvliegtuig. De rookpluimen die op beelden erbij te zien waren, bleken later echter van de MH17. Uit openbare gegevens blijkt dat inderdaad een BUK-systeem in rebellengebied aanwe zig was. De gerenommeerde Britse blogger Eliot Higgins, die eerder samenwerkte met onderzoeksjournalisten van de New York Times, verzamelde via het web foto's en vi deo's waarop het BUK-systeem te zien is. Door uitputtend onderzoek, met behulp van onder meer Google Maps, waren exac te locaties en tijdstippen van die beelden te traceren. Dat geeft een scenario waarin de oplegger met de raketten 75 kilometer door rebellengebied rijdt naar de regio waar later MH17 wordt neergeschoten, daar wordt afgeladen en dan, na het fatale tijd stip, weer wordt opgeladen om, met één ra ket minder, weer 75 kilometer te rijden. Higgins: „Het meest logische scenario." Op een YouT\ibe-video pochte Poetinpropa- gandist Sergej Koerginjan nog voor de crash dat de rebellen een kapot BUK-sys- de waarheid boven komt door Cyril Rosman en Rob Vunderink foto's HH beeldbewerking Jos Diender VRIJDAG 29 AUGUSTUS 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9